Bursa'nın yeni vitrini İstanbul caddesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 300 milyon TL'lik yatırımı olan İstanbul Caddesi'nde dönüşüm başlıyor. Proje kapsamında tramvay yolu, kavşaklar ve modern üst geçitler de yapılacak

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Bursa'nın yeni vitrini İstanbul caddesi
Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan İstanbul Yolu Kentsel Dönüşüm Projesi için Beşyol Kavşağı'nın doğu cephesindeki yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda çalışmalar başladı. Bölgedeki 60 binanın kamulaştırması tamamlanırken, bu kamulaştırmalar için 40 bin TL harcandı. Yol kenarındaki binalar yıkım için boşaltıldı. Bu proje ile eş zamanlı olarak yürüyecek T2 Kent Meydanı - Terminal tramvay hattı ile de bölgenin kaderi sil baştan değişecek. T2 hattı kapsamında yapılacak estetik görünümlü üst geçitler, Beşyol ve Panayır girişlerine yapılacak kavşak düzenlemeleriyle bölgenin çehresi tamamen değişecek. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, raylı sistem ve kamulaştırma çalışmalarıyla yapacakları en az 300 milyon TL'lik yatırımla İstanbul Caddesi'nin Bursa'nın yeni vitrini olacağını söyledi. İstanbul Yolu'nun ortasından gidecek, toplam 9.4 kilometre uzunluğundaki 11 istasyonlu T2 Kent Meydanı - Terminal tramvay hattının, ulaşım projesi olmasının yanında karayoluna estetik bir görüntü de kazandıracağını ifade eden Başkan Altepe, anayol üzerindeki 9 istasyonun her birine ayrı mimari değeri olan üstgeçitler yapılacağını söyledi. Yapılacak yaya üst geçitlerinin mimarisi konusunda gerek Türkiye genelinde gerekse yurt dışındaki üst geçit örneklerini incelediklerini dile getiren Başkan Altepe, "Arkadaşlarımız bu konu üzerinde çalışıyor. Bursa'nın İstanbul girişi bu estetik görüntüye sahip üst geçitlerle ayrı bir değer kazanacak. Bursa'ya en çok yaşıyor, tarihimizi kültürümüzü yansıtan mimari projeler üzerinde çalışıyoruz" dedi.

KESİNTİSİZ ULAŞIM
Çelebi Mehmet Bulvarı'nın İstanbul Caddesi ile kesiştiği nokta olan Beşyol'a yapılması planlanan kavşak projesi ihale aşamasına gelirken, Çelebi Mehmet Bulvarı'nın Küçükbalıklı Mahallesi'ne bağlantısı da sağlanmış olacak. Küçükbalıklı, Çiftehavuzlar, Altınova ve Fatih mahalleleri köprü ile birbirine bağlanırken daha sonra yapılacak olan kamulaştırmaların tamamlanması ile de kavşağın yonca bölümleri tamamlanmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın yeni vitrini İstanbul caddesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN