Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayİ tesİslerİne 50 milyon $’lık koruma

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Sanayİ tesİslerİne 50 milyon $’lık koruma

OSB ve URTEB işbirliğiyle hazırlanan ve organize sanayi bölgesi içindeki tesislerin birbirlerine vereceği zararları teminat altına alacak olan “Şemsiye Sigorta Poliçesi” kamuoyuna tanıtıldı

'nin ilk organize sanayi bölgesi olan ve birçok konuda örnek uygulamalara öncülük eden Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), bir ilke daha imza attı. BOSB ve Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) işbirliğiyle hazırlanan ve sanayi bölgesi içindeki tesislerin birbirlerine vereceği zararları teminat altına alacak Şemsiye Sigorta Poliçesi, kamuoyu ile paylaşıldı.

İNCELEMELER YAPILDI
Programın açılış konuşmasını yapan URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, Bursa OSB'de mevzuat çerçevesinde firmaların yangın, genel emniyet ve güvenlik tedbirlerinin kontrolü ve takibinin yapılmasına rağmen, özellikle farklı risk gruplarındaki firmaların aynı lokasyon içerisinde faaliyet göstermesinin, yeni risk durumlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi. Firmaların her ne kadar kendi tesisleri için sigorta güvenceleri olsa da 3. şahıs olarak tanımlanan diğer firma ve çalışanlarının uğrayacağı can ve mal kayıpları için yeterli sigorta teminatlarının bulunmadığını aktaran Özenalp, "Bunun neticesinde de OSB'de yer alan bir başka tesiste hasar oluşmasına neden olacak riskler için yüksek limitli sigorta güvencesi alınma ihtiyacı oluştu. Bu kapsamda BOSB bünyesinde çalışma başlatılmıştır. Yapılan uzun süreli incelemeler sonunda, BOSB'da faaliyet gösteren tesislerin birbirlerine verebilecekleri zararları teminat altına alan 'Şemsiye Sigorta' uygulamasının faydalı olacağına kanaat getirilmiştir. Söz konusu poliçe, teminat içeriği açısından bazı temel istisnalar dışında genel olarak firmaların diğer kişi ve firmalara karşı sorumluluklarını teminat altına almaktadır. Böylelikle, yüksek bedelli hasarların oluşması durumunda, zararın giderilmesi için gerekli maddi güvence, şemsiye sigortası adı altında riskin ve maliyetin bölünmesiyle çok daha küçük bedeller ödenerek sağlanmış olacaktır" dedi.

TÜRKİYE 'DE İLK UYGULAMA OLACAK
Bu poliçenin, 'de örneği ilk olan bir uygulama olacağını ve Bursa OSB'deki tüm firmaları teminat altına alacağını açıklayan Özenalp, "Bu proje ile 3 üncü şahısların uğrayacağı tüm maddi ve bedeni hasarlar teminat kapsamındadır. OSB'mizde bulunan tüm firmaların birbirlerine vereceği her türlü maddi zararlar güvence altına alınacaktır. Böylece sanayi tesislerimizin her türlü riski, OSB'lerde şemsiye sigorta teminatına alınarak rekabet edebilirliği sürekli hale getirilecektir" diye konuştu.

ÜLKENİN REKABET GÜCÜ KORUNACAK
İş dünyası temsilcilerine Şemsiye Sorumluluk Sigorta Poliçesi hakkında bilgiler veren Rönesans Reasürans ve Brokerlik A.Ş. Teknik Müdürü Rabia Yılmaz, Şemsiye Sorumluluk Sigortası'nın BOSB katılımcılarına ait milyarlarca dolar değerindeki tesisleri, 3. şahısların uğrayacağı maddi ve bedeni hasarları, şirketlerin birbirine verebilecekleri zararları ve hukuki masrafları teminat altına aldığını açıkladı. Yılmaz, "Sorumluluk limiti olay başı ve poliçe süresince toplam 50 milyon dolardır. 75 bin dolar ve üzeri veya mevcut sigorta limitinin üzerinde kalan tutar ödenmektedir. İlk 75 bin dolarlık kısım tazminat tutarından muaftır" bilgilerini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayİ tesİslerİne 50 milyon $’lık koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN