Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Land Rover'ın Türkiye distribütörü hakkında suç duyurusu

Giriş Tarihi: 6.5.2015 17:03 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 17:29
Land Rover'ın Türkiye distribütörü hakkında suç duyurusu

İngiliz otomotiv şirketi Land Rover Ltd. Company'nin distribütörü hakkında, mahkemenin "arızalı araçların şanzımanlarının sökülmesi"ne yönelik tespit kararını yerine getirmediği gerekçesiyle suç duyurusu yapıldı

İngiltere'deki araç üreticisi Land Rover Ltd. Company'nin Türkiye distribütörü firma hakkında, mahkemenin "arızalı araçların şanzımanlarının sökülmesi"ne yönelik tespit kararını yerine getirmediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul'daki bir galeriden aldığı Range Rover marka cipinin arızalanması ve söz konusu arızanın benzer başka araçlarda da tespit edilmesi sonrası açtığı "araçların toplatılması" talepli dava devam eden iş adamı Engin Yakut'un avukatı Candaş Gürol, distribütör firma hakkında iki araç sahibi adına hazırladığı suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

Dilekçede, İstanbul 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin arıza tespiti dosyasına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Bu tespit dosyasına konu 34 VA 8888 ve 34 ZM 2121 plakalı araçların şanzımanlarının sökülerek yapılacak olan keşfe hazır edilmesi mahkeme tarafından talep edilmiş ise de Borusan Oto-Range Rover yetkili servisi şanzımanı sökmemiş, mahkemenin talebini yerine getirmemiştir."
İstanbul 12. Sulh Hukuk Mahkemesi dosyasına sunulan bilirkişi raporunda, "İngiltere Land Rover merkezi ile yapılan görüşmeler neticesinde şanzımanın, şanzıman soğutucu ünitesi ve tesisatının komple değiştirilmesinin gerektiği konusunda talimat verildi" ifadesinin yer aldığı aktarılan dilekçede, "16 Mayıs 2014'te yapılan keşif esnasında, söz konusu raporu hazırlayan bilirkişiler de bizzat yetkili servis elemanları ile görüşmüş, söz konusu şanzımanın neden sökülmediği hususunda dakikalarca konuşulmuştur. Ancak şüpheli Borusan Oto, İstanbul 12. Sulh Hukuk Mahkemesi hakiminin emri ile hazırlanan müzekkereyi icra etmemişlerdir" denildi.

Tespit kararı veren hakim, tanık olarak çağrıldı

Dilekçede, arızalarla ilgili dava sürecini başlatan iş adamı Engin Yakut'un ve tespit kararı veren İstanbul 12. Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi Metin Özdemir'in tanık sıfatıyla ifadelerine başvurulması da talep edilerek, distribütör firma sorumlularının, "nitelikli dolandırıcılık, mahkeme delillerini yok etme ve mahkeme kararlarını uygulamama" suçlarından yargılanarak hapisle cezalandırılması talep edildi.

Başvuruyu işleme koyan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "mahkeme kararını yerine getirmeme" suçundan soruşturma başlattı.

İş adamı Engin Yakut'un, Range Rover Vogue marka cipinin arızasının üretimden kaynaklandığının tespit edilmesi üzerine, araçların toplatılması ve geri çağrılması talebiyle açtığı davaya bakan İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, Land Rover Company yetkililerini 17 Eylül'deki duruşmaya çağırmıştı.
Kaynak:Anadolu ajansı

Borusan'dan yapılan basın açıklamasına göre;

Şirketimiz Otomotiv 30 yılı aşkın bir süredir lüks otomobil segmentinde yer alan birçok otomobil markasını ithal etmekte ve bu araçların dağıtım, satış ve satış sonrası hizmetlerini yerine getirmektedir.
Şirketimiz yine bu 30 yıl boyunca adli ve idari merciler tarafından alınan her kararı istisnasız biçimde uygulamıştır; bundan sonra da uygulamaktan imtina etmeyecektir.

Sayın Engin Yakut ve Avukatı Sayın Candaş Gürol tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verildiği belirtilen suç duyurusu dilekçesindeki "mahkeme kararını yerine getirmeme" iddiası doğru değildir. Bu iddia doğrultusunda basında yer alan haber ve bilgiler de gerçeği yansıtmamaktadır. Bu konuda kurumumuza ulaşmış bir tebligat bulunmamaktadır. Dolayısıyla henüz tarafımıza dahi ulaşmamış bir şikâyet kapsamında basın yoluyla kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından, Sayın Engin Yakut'un yaşadığı sorun hakkında aşağıdaki noktalara dikkat çekmek istiyoruz.
1- Sayın Engin Yakut sahip olduğu Land Rover marka aracı bu markanın resmi ithalatçısı olan şirketimiz Borusan Otomotiv'den satın almamıştır.
2- Haber konusu aracın "İstanbul'daki bir galeri" olarak tarif ettiği bir şirketten satın almıştır. Dolayısıyla bu araç ile ilgili olarak yaşadığı sorunlar karşısında şirketimiz Borusan Otomotiv'in ithalatçı sıfat ve sorumluluğu da bulunmamaktadır.
3- Sayın Yakut'un, aracın ithalatçısı 3. kişi aleyhine çeşitli davalar açmış olduğu bilinmektedir.
4- Bunun yerine şimdi de Land Rover markasını ve onun Türkiye'deki resmi ithalatçısı ve dağıtıcısı olan şirketimizi, mesnetsiz ve haksız gerekçeler ile zan altında bırakarak,haksız bir sonuç elde etmeye çalışmaktadır.
5- Borusan Otomotiv'in satıcısı ve/veya ithalatçısı olmadığı "Grey Market" araçlara ilişkin hukuki bir sorumluluğu olmadığı bugüne dek pek çok yargı kararıyla doğrulanmıştır. Bu tip araçlara ilişkin olarak şirketimiz aleyhinde açılan davalar, açık hukuki düzenlemelere paralel ret kararları ile sonuçlanmıştır.
6- Sayın Yakut'un 2014 yılında benzer bir iddia ile yaptığı şikâyet takipsizlikle sonuçlanmış, itirazı da reddedilmiştir. Bu eylemleri ile Sayın Yakut, temsil ettiğimiz markalarımıza ve kurumumuzun itibarına haksız yere zarar vermekte olup, bu hususta kurumumuzu gerekli hukuki tedbirleri almak durumunda bırakmaktadır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Land Rover'ın Türkiye distribütörü hakkında suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN