Lada Vesta Türkiye'ye geliş tarihi ne?

Giriş Tarihi: 9.12.2015 12:13
Lada Vesta Türkiye'ye geliş tarihi ne?

Lada Vesta’ların yöntem özellikleri ve Lada Vesta Türkiye satış fiyatı ne olacak ? Rusya’nın dev otomobil şirketlerinden biri olan AvtoVaz son model Lada Vesta’ların test üretimi için başlıyor. Lada, Yeni Vesta’ları 6.100 USD ye satışa çıkartmayı planlıyor. Bu koşullar altında araba Türkiye’ye ulaşmış olduğunda fiyatının 25 bin liradan başlaması düşünülüyor. Detaylar 9 Aralık 2015 Çarşamba tarihli haberimizde...

Lada Vesta'ların yöntem özellikleri ve Lada Vesta Türkiye satış fiyatı ne olacak ? Rusya'nın dev otomobil şirketlerinden biri olan AvtoVaz son model Lada Vesta'ların test üretimi için başlıyor. Lada, Yeni Vesta'ları 6.100 USD ye satışa çıkartmayı planlıyor. Bu koşullar altında araba Türkiye'ye ulaşmış olduğunda fiyatının 25 bin TL'den başlaması düşünülüyor. Sahibinden aramada Lada Vesta Sıfır otomobil (25 Bin TL) en fazla aranmakta olan araba oldu Sahibinden.com web sitesinde sıfır Lada Vesta marka araç 25 bin TL'lik (6100 dolar) satış fiyatı ile sıfır araç alma peşinde olanların yeni ilgi odağı oldu. Türkiye'nin en büyük alım ve satım web sitesi olmayı başarmış olan Sahibinden.com 'da yeni ve sıfır araç temin etmek isteyenlerin yeni gözdelerinden 25 bin TL'lik (6100 dolar) satış fiyatı ile Lada Vesta marka araç oldu.Lada Vesta modelinin üretim kulvarına bakılduığında 76 milyon dolar yatırım yapmış olan AvtoVaz, test amacıyla üretilmiş olan araçları birkaç hafta içinde bitirmiş olacak. Kasım ayı içerisinde tanıtılacak araç 2016 başlarında Türkiye'de satış amacıyla yola çıkmış olacak. Priora'nın yerini alması hedeflenen Vesta test için gönderilmiş olduğu Almanya'da da ABS ve denge testlerinden de başarıyla geçmeyi başardı. Bunun öncesinde hatchback tipi üretilmesi planlanmış olan arabanın sedan kulvarında daha sonra üretimi yapılacak. Lada'nın bir diğer çalışması olan Xray Cross'lar ise 7500 USD den başlayacak olan fiyatlarla piyasaya çıkartılacak. Nissan, Renault ile AvtoVaz firmalarının tecrübeleerini birleştirerek üretecekleriXray modeli Sandero ile Duster modellerinden izler bünyesinde barındıracak.

Sürücü koltuğu yükseklik ayarı, bütün camlarda, koltuklarda, direksiyon ile aynalarda ısıtma sistemi gibi özelliklere sahip olması planlanan arabanın, Lada tarafından üretilmiş olan 1.4 litre 100 hp lik benzinli motorla yollara çıkması beklenmekte. Seri Üretim Ne Zaman? AvtoVAZ Başkanı Bo Andersson test üretimi seri üretim amacıyla bir ön hazırlık olduğunu ifade etti. Rusya'nın yeni model araçlarının üretimi hakkında takvimin düzenlenmiş olduğu biçimde aşama kaydettiğini ifade eden Andersson, "Lada Vesta modellerin üretimi için özel olarak bir alan oluşturulmuş durumda. Bunun amacıyla Şirket 5 milyar ruble (76,6 milyon dolar) ek yatırım planladı?" Şeklinde açıklama yaptı. Lada Vesta'ların geçen yıl test amacıyla Almanya'ya yollandığı, ABS ve denge testlerinin başarı ile geçmeyi başardığını ifade etti.LADA VESTA LADA PRIORA'NIN YERİNİ TUTACAK

Lada Vesta'ların Lada Priora marka araçların yerini alması düşünülmekte. Hatchback tip araçların üretime geçilmesinin sonrasında sedan tipler de devreye girmiş olacak. Rusya'nın yeni model ekonomik araçları Lada Vesta hakkında fiyatlar 400 bin rubleden (Yaklaşık 6100 dolar) başlamış olacak. Lada Xray Cross'lar ise 500 bin rubleden (7500 dolar) başlayan fiyatlarla piyasaya çıkartılacak.

RENAULT MARKA ARAÇLARA İLE BENZERLİĞİ VAR

Renault-Nissan ile Rus AvtoVaz firmalarının ortak tasarımı olan ve bu Xray modeli Renault Sandero ile Renault Duster model araçların özelliklerini bünyesinde taşıyor. Xray modelinde standart şekilde sunulmakta olan donanımlar içerisinde, Rusya'da en fazla tercih edilmekte olan sürücü koltuğu yükseklik ayarı, bütün camlarda, koltuklarda, direksiyon ile aynalarda ısıtma sistemi yer almaktadır.

Bunun yanında Lada tarafından üretilmiş olan yeni 1,4 turbo 100 beygir gücündeki motor da bu araçlarda kullanıma sunulmaktadır. Rusya otomobil dünyası Lada Vesta modeller ile ilgili büyük beklenti içerisine girmiş durumda. Lada Vesta'nın Rusya'da 2015'in en iyi aracı olarak belirleneceği tahmin ediliyor. Birçok otomobil firmasında yönetici görevi ifa eden İsveçli Anderson, 2009 senesinde AvtoVaz firmasının başına getirilen kişi. Rusya'nın AvtoVaz firması 2012 yılında aşağı yukarı 210 milyon dolar kâr açıklamıştı. Lada Vesta'nın test sürüşünü Putin yaptı! Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın yerli otomobil şirketi AvtoVaz'ın ürettiği son model "Lada Vesta"nın test sürüşünü yaptı. Rus lider, yol boyu hız sınırını aştığını da itiraf etti. Bunun yanında Lada Vesta'nın fiyatının ne kadar olacağı ile ilgili tahmini rakam dile getirilmiş oldu.

Rusya lideri Vladimir Putin, Soçi'de planlanan Valday Kulübü Toplantısı'nın kapanış oturumuna, Lada Vesta otomobili sürerek geldi. Yeşil renkli aracın performansını çok iyi olduğunu söyleyen Putin, "Hızlanma gücü çok iyi. Zorlu bir dağa tırmandık ve gayet yumUşak çıktık. Otomobil harika" dedi. Bölgede yolların kıvrımlı olduğunu ve hız sınırını aştığını itiraf eden Putin, "Hız sınırı saatte 30-50 kilometre idi. Ama ben dürüst olacağım. Biraz daha süratli gittim" diye konuştu. Putin, Lada'nın Kalina modeline göre Vesta'nın daha iyi, biraz daha büyük ve kullanımının daha rahat olduğunu ifade etti.

'DIŞ PİYASALARDA DA BÜYÜMEK GEREKİYOR'

Rusya'da otomobil üreticilerinin mevcut şartlarda oluşan rekabet farklılıklarını çok iyi değerlendirmelerini isteyen Rus lider, "Burada konu kriz değil. Yerli klinka yabancı kur arasında oluşan fark. Bu bizim üreticilerimiz için değerlendirmeleri gereken önemli bir üstünlük. Burada yalnızca yerli piyasada avantaj elde etmek değil. Aynı zamanda dış piyasalarda da büyümek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

LADA VESTA'LAR 10 BİN DOLARDAN SATIŞA SUNULACAK

Vesta'nın kalitesinin dünya standartlarında olduğunu ifade eden Putin, fiyat açısından ciddi üstünlük dikkat çekti. AvtoVaz, Lada Vesta'nın seri üretimine Eylül 2015'de başladı. 2015 sonuna kadar 6 bin, gelecek sene ise 70 bin araç üretilmesi düşünülmekte. Rusya'da 495 bin- 600 bin ruble (10 bin dolar) satışa sunulması planlanan araçlar, Türkiye'de de 27-30 bin TL arasında bir fiyatla müşteriye ulaşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lada Vesta Türkiye'ye geliş tarihi ne?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN