Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doktor Pati 15 yaşında

Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Şule Gürbüz aynı zamanda bir ses sanatçısı. Üniversite yıllarında sahne sanatları eğitimi de alan Gürbüz Türkiye'nin en eski palyaço doktorlarından

Şule Gürbüz, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Gürbüz, 46 yaşında, İngilizce öğretmeni. 40 yaşındayken ses tellerinde ortaya çıkan bir sağlık sorunu nedeniyle doktoru şan dersi almasını önerince, kendisini bir anda Arif Özgülüş'ün Türk sanat müziği icra eden korosunda buldu. Okuldan arta kalan zamanında provalara, konserlere katılan, hatta TRT Müzik'te yayınlanan Meşk Zamanı programında hem solistlik hem de sanat danışmanlığı yapan Gürbüz'ün aslında bir mesaisi daha var. O, 15 yıldır, her çarşamba günü beyaz önlüğünü giyip ve kırmızı takma burnunu takıp Dr. Pati rolüne bürünüyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Onkoloji ve Hemotoloji dahil, tüm çocuk bölümlerinde yatan hasta çocukları ziyaret eden Gürbüz onlara hem neşe hem de tedavilerinde tutunacakları bir pozitif enerji kaynağı oluyor. İstanbul Üniversitesi'nde İngilizce öğretmenliği eğitimine başladığı yıl Taner Barlas Mim Tiyatro'ya giren Gürbüz, iki yıl pandomim ve sahne eğitimi aldı. Çeşitli tiyatro oyunlarında rol alan Gürbüz, Amerika'ya yerleşti ve burada bir yandan çalışıp bir yandan sahne sanatları eğitimi gördü. Bu sırada genç yaşta yaptığı evliliğinden bir oğlu oldu. Oğlu dünyaya gelince okula ara vermek durumunda kalan Gürbüz, beş yıl sonra okuluna dönme fırsatı yakalayınca daha önce birlikte pandomim eğitimi aldığı arkadaşlarıyla palyaço ve pandomim gösterileri yapmaya başladı. Gürbüz bir yandan da drama dersleri verdi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğu yıl palyaçoluğu bırakan Gürbüz'e o yıl Theodora Vakfı ulaştı ve hasta çocuklar için geliştirdikleri projede palyaço doktor olmayı önerdi.

DEPRESYONA GİRDİM
Üniversitede öğrenciyken ek gelir sağlamak için başladığı palyaçoluğu bugün çok daha önemli bir amaç için sürdürdüğünü söyleyen Gürbüz "Projeyi duyar duymaz benim için en uygun iş olduğunu anladım. Tabii ilk yıl o kadar zor ve ağır geldi ki depresyona girdim. Çünkü sanıyordum ki ben o çocuklara neşe kaynağı olunca her şey düzelecek. Ama işin aslı öyle olmuyor. Ancak bir çocuğu bile mutlu etmenin çok değerli olduğunu keşfedince yeniden dört elle sarıldım," diyor. Çocuklarla kişisel bir bağ kurmanın, hatta gerçek isimini paylaşmanın bile yasak olduğunu anlatan Gürbüz "Ancak yine de yıllardır göz aşinalığı kurduğum çocuklar oluyor. Hatta bazısı hastalığı yeniyor, yıllar sonra bambaşka bir hastalık nedeniyle yine yolumuz kesişiyor. Bana mektup yazanlar bile oluyor," diyor.

Trende 200 palyaço
Oğlu henüz dokuz yaşındayken Theodora Vakfı ile başladığı bu işte Türkiye'nin en eski palyaço doktorlarından biri olan Gürbüz geçtiğimiz aylarda yedi ülkeden 200 palyaço doktor ile İsviçre'yi bir baştan diğer başa trenle dolaştı. Gürbüz "Dünyada bu iş sponsorluklarla daha hızlı ve daha oturmuş bir şekilde işliyor. Ancak Türkiye'de bu işi yapan 12 kişiyiz. Sayının daha da artması gerekli," diye konuşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktor Pati 15 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN