Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaslı starlar artık el ele

Onlar, 80'li ve 90'lı yılların kaslı starlarıydı. Biri 'Rambo', diğeri 'Terminator' olarak sinema tarihine geçti. Aralarında bir rekabet vardı, hep kıyaslandılar. Ama şimdi ancak aynı filmde el ele vererek var olabiliyorlar

Giriş Tarihi: 12.1.2014
Sinema tarihinin iki aksiyon starı Sylvester Stallone ile Arnold Schwarzenegger bu hafta aynı filmde, Kaçış Planı'nda buluştu. Güçlerini birleştirip birlikte mücadele ediyorlar üstelik. Oysa ki onlar, bir dönemin iki ezeli rakibi. Aynı dönemlerde biri Rambo (Rocky'yi unutmadık tabii), diğeri Terminator olarak sinema tarihine iki unutulmaz karakter armağan etti. Hep kıyaslandılar. Benzer filmlerde rol aldılar. Aralarında bir rekabet olduğunu da hiçbir zaman saklamadılar. Zaman zaman atıştılar. Şimdilerde değişen dünyada, iki ihtiyar olarak el ele vererek var olmaya çalışıyorlar.

Sylvester Stallone:

KARİYER
Okulunu bitiremese de eğitimli bir oyuncu. Sinema konusunda Arnie'den daha nitelikli filmlerde oynamanın dışında senaryo da yazıyor, yönetmenlik de yapıyor. Rambo ve Rocky onunla özdeşleşen iki sinema karakteri. Zaten Rocky, kendi yazıp oynadığı ve bazen de yönetmenliğini yaptığı bir seri. İnatçı, zamanının geçtiği fikrini bir türlü kabul etmiyor. En son Cehennem Melekleri serisiyle akranlarını bir araya getirdi. Azmi gerçekten takdir edilesi...

ŞİDDET SARMALI
Sylvester'ın rol çeşitliliği Arnie'den daha fazla. Canlandırdığı karakterler daha duygusaldır. Üzüldüğünü, ağladığını falan görmüşüzdür. Lakin orduları tarumar eden ve sinema tarihinin en çok adam öldüren karakterlerinden biridir Rambo aynı zamanda. Ama kendisinin de birçok kez ölümden dönmüşlüğü vardır.

UNUTULMAZI
Rambo'nun da unutulmazları var ama Sylvester'ın hafızalara en çok kazınan sahnesi, Rocky filminde Philadelphia'da koşarak merdivenleri tırmanıp iki elini havaya kaldırarak zıplamasıdır. Bu sahne o kadar unutulmazdır ki, Rocky'nin bu halinin heykeli bile dikilmiştir.

NE İFADE EDİYOR?
Onun en bildik karakteri Rambo, 80'li yıllarda ortaya çıktı. Aslında ilk macerada Vietnam gazisi ve savaş sendromu yaşayan bir askerdi. Ama serinin devamında onunla ilgili algımız değişti. O, ABD'nin dünyanın jandarması iddiasının sinemadaki karşılığıydı artık. Ki özellikle Rambo 3'te Sovyetler'e karşı verdiği mücadeleyle bu imajını iyice perçinledi... Ama bütün askerler gibi Rambo da ona ihtiyaç kalmayınca gözden çıkarıldı. Şimdilerde evinde hayatının muhasebesini yapıyor.

SİYASİ KARİYER GÖRÜŞ
Rambo, halihazırda her türlü sorunu güçle çözmeyi öneren Cumhuriyetçi zihniyetin ürünü... Ama ya gerçek hayatta durum ne derseniz; Stallone, Cumhuriyetçi Parti üyesi Hollywood'lu oyunculardan... Bir de tuhaf bir tesadüf var ki, yazmasak olmaz: George W. Bush ile aynı gün dünyaya gelmişler.

ORTAKLIK İÇİN NE DİYORLAR
"İnsanlar ikimizden böyle bir film çıkmasını beklemezdi. Biz, birbirimize paralel kariyerlerde olan, altın çağımızı yaşayan, zor filmlerin adamlarıyız. Bu filmde (Kaçış Planı) her şey çok farklı, büyük silahlar yok, patlamalar yok, bombalar var. İki karakter de bu kez beyinlerini kullanmak zorunda. Filmde çok fazla aksiyon var ama daha çok düşünmesi gereken adamların aksiyonu."

ARKADAŞINA GÖNDER
Kaslı starlar artık el ele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN