Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de yer gök değerli taş

Çinliler'in şans getirdiğine inandıkları mor yeşim taşının sadece Bursa'da, stres azaltıcı ametistin Balıkesir'de olduğunu biliyor musunuz? Gemoloji Derneği Başkanı İsmail Hakkı Özak'a göre ülkemiz kıymetli taşlar cenneti ama bilen yok!

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Kars'ın spa'larda da kullanılan opsidiyen taşını, Erzurum'un sakinleştirici oltusunu duymuştum ama itiraf etmeliyim, ülkemiz topraklarının adeta bir değerli taşlar hazinesi olduğunu bilmiyordum. Değerli taşlar denilince nedense aklımıza hep Hindistan, Güney Afrika gelir. Ama ülkemizde taş bilimi uzmanlarını bir araya getiren Gemoloji Derneği'nin Başkanı İsmail Hakkı Özak'ı dinledikten sonra bu listenin başına Türkiye'nin yazılması gerektiğini düşünmeye başladım. Özak, Çinliler'in 'şans' ve 'para' taşı olduğuna inandıkları mor yeşim taşını almak için Bursa'ya geldiğini, Türkiye'nin elması olarak değer gören diasporun Muğla'dan çıkarıldığını anlatmaya başlayınca, yerlere daha dikkatli bakmaya başladım. Belli mi olur, belki sizin de yaşadığınız şehir ya da kasabada basıp geçtiğiniz, önemsiz diye düşündüğünüz bir taş aslında çok değerli olabilir. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Okulu'nun 'kıymetli taş bilimi' anlamına gelen Gemoloji Bölümü'nde eğitim aldığı yıllarda taşların dünyasıyla daha yakından ilgilenmeye başlayan İsmail Hakkı Özak, mezun olduktan sonra bu alana yönelir. Şimdi de Bursa'daki atölyesinde üretim ve taş işleme eğitimleri vermeye devam ediyor. Her çeşit taş kesimi, takı tasarımı yapan ve üniversitelerde taşlarla ilgili seminerler düzenleyen Özak, Türkiye genelinde üyeleri olan Gemoloji Derneği'nin de başkanı. Özak, özellikle gem taşları açısından zengin kaynaklara sahip olduğumuzu ve birçok ilimizde taş işleme kursları açıldığını anlatıyor: "Kıymet açısından ülkemizin elması kabul edilen diaspore taşı da farklı bölgelerde çıkıyor. Bunun yanı sıra ateş opali, mor yeşim açısından da zengin kaynaklara sahibiz. Türkiye genelinde valilikler ve İşkur önderliğinde meslek edindirme kursları düzenleniyor. Buralarda bedensel engellilerle kadınlara taş ve takı işleme becerisi kazandırılıyor."

Hangi şehirde, ne tür taşlar var?
Diaspor taşı Muğla civarında, ateş opali ve diğer opal çeşitleri Kütahya'da, mor yeşim taşı Bursa'da, Kalsedon Eskişehir'de, krizopras Çanakkale'de, ametist Balıkesir'de, siyah turmalin, disten ve akuamarin Manisa'da, granat ve rodonit İzmir'de, agat çeşitleri Ankara'da, kemerrit Erzincan'da, siyah kehribar ve yeşil opal Erzurum'da, yakut Malatya'da, olivin Bursa ve Edirne'de, pembe turmalin Yozgat'ta, bantlı agat taşı da Ordu'dabulunuyor.

Mor yeşim taşı sadece Türkiye'de
Yeşim taşı, Çin halkı tarafından kutsal kabul ediliyor. Birçok renge sahip olan bu taşın bir tek mor rengi ülkemizde bulunuyor. Bu taşa sadece Çin'den değil diğer ülkelerden de talep var. Türkiye'ye yakın ülkelerde yaşayan bazı işadamları da bu taşı kullanıyor.

Ametist, zihni dinlendiriyor
Ametist arıtıcı özellikleriyle bulunduğu çevredeki enerjileri temizleyip dönüştürür. Onu dengesiz enerjilerden korunmak amacıyla sürekli kullanabilirsiniz. Ametistin sizi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştıran, yatıştırıcı bir etkisi vardır. Ametisti elinizde tutarak ya da onun özünü kullanarak ruhsal çalışmalara hazırlanabilirsiniz. Ametist düşlerinizi çözümlemenize de yardımcı olur. Etkilediği merkez başın tepesidir. İnsanı sakinleştirir. Stres ve kırgınlığı önler. Zihni dinlendirir. Ametist 'psikopos taşı', 'tedavi taşı', 'huzur taşı' ve 'aşk taşı'dır. Tedavi taşı olarak, bağışıklık sistemimizdeki zayıflıklara karşı koruduğuna inanılır. Bazıları üzerinde ametist taşının kan pıhtılarına ve kansere karşı koruma sağladığı da söylenir. Huzur taşının insanı strese, şiddete ve korkulara karşı koruduğuna ve yatakta bulundurulduğu takdirde uykusuzluğa iyi geleceğine inanılır.

Akik, uykusuzluğu giderir, nazardan korur
Akik taşının, taşıyanı tehlikeden, uyumsuzluktan, korkaklıktan, uykusuzluktan, karabasandan, nazardan ve hatta metabolizma bozukluklarından koruduğu söylenir. Vücudu ateşlendirip, enerji verdiğine inanıldığı için kimi zaman 'ateş taşı' olarak da anılır. Değişikliği teşvik ettiği düşünüldüğü için 'gezgin taşı' da denir. Akik taşının toprağı koruduğuna da inanılır. Bu yüzden çiftçi ve bahçıvanlar için de bolluk ve verimlilik adına kutsal bir taştır. Cinsel problemler ve çarpıntı için de faydalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de yer gök değerli taş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN