Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acılara tutunan şarkılar

Ahmet Kaya'nın müzikal zenginliğini ortaya koymak için 27 sanatçının onun bestelerini yorumladığı ...bir eksiğiz / Ahmet Kaya albümü yarın yayınlanıyor. Sürprizi bol albümde son söz Kaya'dan...

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Ahmet Kaya'yı sevenler merakla yarını bekliyor. Çünkü yarın 27 sanatçının bir araya geldiği ...bir eksiğiz / Ahmet Kaya albümü yayınlanacak. Bir saygı ve sevgi albümü bu. Ama bunun da ötesinde Ahmet Kaya'nın müzikal zenginliğini gösteren bir çalışma. Önce bu albümün öyküsü... Albüm fikri 2010'daki Ahmet Kaya'yı anmak için yapılan gecede ortaya çıkıyor. Gecede farklı tarzlardaki sanatçıların Kaya'nın şarkılarını yorumlaması üzerine, bunun bir albüme dönüştürülebileceği düşünülüyor. Ahmet Kaya'yı seven sayan sanatçılara ulaşılıp böyle bir albüme katılıp katılmayacakları soruluyor. Herkes "Pek tabii" cevabını veriyor. Kimi müzisyenler de albümden haberdar olup katkıda bulunma isteklerini Gam Müzik'e iletiyor. Böylece çalışmalara başlanıyor. Tabii bu tür saygı albümlerinde 'şarkı çatışması' kaçınılmazdır. Ki aynı şarkıyı söylemek isteyenlerin çıkması da doğaldır. Basit bir çözüm bulunuyor. Şarkıyı kim ilk seçtiyse o sanatçının söylemesinde karar kılınıyor.

KAYA VE DİNK'İN KIZLARI BULUŞTU
Baştan söyleyelim şarkıları Ahmet Kaya gibi söylemeye kimse yeltenmemiş. Zaten bu proje de bunu amaçlamıyor. Amaç Ahmet Kaya'nın yaptığı müziğin zenginliğine vurgu yapmak. Farklı müzik türleri içinde nasıl yorumlandığı görebilmek. Kaya'nın eşi Gülten Kaya da bunun altını çiziyor zaten. Amacın Ahmet Kaya'nın kendine has tarzının bir tekrarından ziyade, Ahmet Kaya bestelerindeki müzikal zenginliği ortaya çıkarmak olduğunu anlatıyor. Her bir sanatçının, kendi seçtiği şarkı ile başbaşa kaldığını ve şarkının içine nasıl girmek istiyorsa öyle girdiğini, bunu da doğru bulduğunu söylüyor. Peki karşımızda nasıl bir albüm var? Gam Müzik'te albümü dinleyince Ahmet Kaya bestelerinin caz, rock, pop gibi farklı müzik türlerinde söylendiği zaman insanın dimağında başka kapılar açabildiklerini gördük. Bajar'ın Cinayet Saati, Teoman'ın Acılara Tutunmak, Hayko Cepkin'in Memleket Hasreti, Aynur'un Kaçakçı Kurban, Gripin ile küçük İskender'in Ayrılığın Hediyesi, Hakan Vreskala'nın Kum Gibi yorumları öne çıkıyor. Halil Sezai'nin Başım Belada yorumu oldukça farklı. Bülent Ortaçgil Mahur'u tipik Ortaçgil şarkısına dönüştürmüş. Yalan da Olsa'yı Zuhal Olcay kendine özgü sesiyle hoş bir pop şarkısı gibi yorumlamış. Sezen Aksu'nun Ağladıkça yorumu ise bir ağıt adeta. Aksu bu şarkıyla birlikte Birhan Keskin'den bir şiir de okuyor. Sürprizler de var albümde. İlk sürpriz Leman Sam'ın Korkarım şarkısında Ahmet Kaya ile düet yapması. İkinci sürprizse Ceza'dan. Ceza, Kaya'nın şarkı sözleri ve isimlerinden Yazıtlar adlı bir şarkı yapmış. Albümün bir başka önemli noktası ise Türkiye'nin iki yarası Ahmet Kaya ile Hrant Dink'in kızlarının işbirliği. Ahmet Kaya'nın kızı Melis Kaya projenin müzik danışmanlığını, Hrant Dink'in kızı Sera Dink ise albümün kapak tasarımını yapmış. ...bir eksiğiz / Ahmet Kaya albümünde Ceza'nın Yazıtlar bestesinden sonra karşımıza Ahmet Kaya çıkıyor. Enver Gökçe'nin şiiriden bestelediği Gayrı Gider Oldum'u söylüyor. Ve albüm onun ağzından "Kendi öz yurdumdan çeker giderim" diye noktalanıyor. Kaya'nın bu serzenişinden sonra bir rica... 12 Şubat 1999'daki malum gecede, hani o sahneye çıkıp birlikte gururla şarkı söyleyenlerin fotoğrafını gözünüzün önüne getirin, bir de bu albümdeki sanatçıların bir araya geldiği bir fotoğrafı hafızanızda canlandırın. Sonra da iki fotoğraf arasındaki yedi farkı düşünün. İşte memleket olarak önümüzü açacak zihniyet o farklarda gizli...

KİM HANGİ ŞARKIYI YORUMLADI?

CD 1
İçimde Ölen Biri (Aylin Aslım), Kaçakçı Kurban (Aynur), Cinayet Saati (Bajar), Mahur (Bülent Ortaçgil), Katlime Ferman (Büyük Ev Ablukada), Metris'in Önünde (Cahit Berkay & Derya Petek), Yakamoz (Cem Adrian), Kendine İyi Bak (Gece Yolcuları), Ayrılığın Hediyesi (Gripin & küçük İskender), Kum Gibi (Hakan Vreskala), Başım Belada (Halil Sezai) Beni Vur (Harun Tekin), Memleket Hasreti (Hayko Cepkin)

CD 2
Korkarım (Leman Sam & Ahmet Kaya), Hep Sonradan (Mehmet Erdem), Doruklara Sevdalandım (Niyazi Koyuncu & Okan Bayülgen), Sorgucular (Redd), Ağladıkça (Sezen Aksu), Acılara Tutunmak (Teoman), Kaçak ve Anne (Yaşar Kurt), Merhaba (Yavuz Bingöl & Öykü Gürman), Yalan da Olsa (Zuhal Olcay), Yazıtlar / Gayrı Gider Oldum (Ceza & Ahmet Kaya)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acılara tutunan şarkılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN