Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parayla ölçülen mutluluğun Sinop'ta hükmü yok

TÜİK'in 'İl Düzeyinde Yaşam Memnuniyeti' araştırmasının sonuçlarına göre en mutlu ilimiz yüzde 77,7 ile Sinop. Biz de Sinoplu filozof Diyojen'in elinde fenerle "Adam arıyorum" diye dolaşması gibi bu mutluluğun nedenlerini bulmak için adım adım şehri dolaştık

Bir insanı mutlu eden şey nedir? Ya da bir şehrin büyük çoğunluğunu mutlu kılmaya yetecek şeyler var mıdır? Peki mutluluk istatiksel olarak ölçülebilir mi? Bu soruların belki de tam ve kesin bir cevabı yok ama Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçen hafta açıkladığı 'İl Düzeyinde Yaşam Memnuniyeti' araştırması Türkiye'nin en mutlu ilinin Sinop olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Araştırmada mutlu olduğunu beyan edenlerinlerin oranının en yüksek olduğu il yüzde 77,7 ile Sinop, yüzde 76,4 ile Afyonkarahisar ve yüzde 75,9 ile Bayburt olunca biz de rotamızı Sinop'a kırmaya karar verdik. Herkesin stresten muzdarip olduğu bir dönemde Sinoplular'ı mutlu eden faktörleri bu 58 bin nüfuslu şirin şehirde yaşayan gençlere, çalışanlara, yaşlılara sorduk. Şehrin üzerini kaplayan sis perdesinin altında, Sinoplu filozof Diyojen'in gündüzleri elinde fenerle "Adam arıyorum" diye dolaşması gibi ben de "Mutlu adam arıyorum" diye daldım Sinop'un merkezine. Gerçi Türkiye'nin en mutlu şehrine ulaştığım gün mülki amirler Sinop Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nin açılış törenindeydi ama bu çelişkiyi görmezden geldim. Ne de olsa böylesine mutlu şehirde, bu merkezin müşterisi az olur.

MUTLULUĞUN İTİCİ GÜCÜ KADINLAR

Burası bir Karadeniz şehri olsa da tipik Karadenizliler'den farklı bir yapı ve karakterleri söz konusu. Karadenizliler'deki tez canlılık ve şive Sinoplular'da yok. Alabildiğine sakin, gevşek ve rahat bir yaşam tarzları var. Sahili çevreleyen kafeleri dolduran gençler tavla ve okey oynayarak günlerini geçiriyor. Yazın ise civar illerden gelenlerin doldurduğu plajlarda denizin keyfini çıkarıyorlar. Bu haliyle Akdeniz sahillerinden pek farkları yok. Bırakın erkekleri kadınlar bile gecenin geç saatlerine kadar sahilde özgürce oturup gezebiliyor. Burası Karadeniz'in Akdeniz'i adeta. Sinop'u mutlu kılan unsurların en başına kadınları koymalıyız. Zira mutluluğun sırrını sorduğumuz herkes kadınların özgür ve hayata aktif olarak katılmalarını işaret ediyor. Şehirde çok sayıda işyerini çekip çeviren kadın var. Bunlardan biri de Botanik Çiçekçilik isimli çiçekçi dükkanını işleten eski AK Parti İl Meclis üyesi Nurhan Özen."Mutluyuz çünkü kadınlar mutlu" diye söze giriyor "Amazon ruhumuz var, dizginleri ele aldık." "Kadınları mutlu et, yeter" felsefesinin açılımını yapıyor anlayacağınız. Ama erkeklerin hakkını vermeden de edemiyor ve diğer Karadeniz şehirlerinden farklarının kadın ve erkek arasındaki uyum olduğunu belirtiyor. "Gece vakti her yere gidebilir burada kadınlar, hiçbir sorun olmaz. Ayrıca çok para olması gerekmiyor mutlu olmak için. 5 lirayla sahile inip bir simit-çay ile karnını doyurabilirsiniz. Herkes birbirini tanıdığı için her şey parayla dönmüyor. Dolmuşa bindiğinizde paranız olmasa 'Sonra verirsin abla' derler' diyen Özen, Türkiye'nin her yerini gördüğünü ve Sinop'tan başka yerde yaşayamayacağını söylüyor. Pak Kardeşler Lokantası'nda çalışan ve üniversitede okul öncesi öğretmenliği bölümünde okuyan Fatma Şensoy ise çoğunluğun maddi durumunun iyi ve az bir ücretle şehirde geçinmenin kolay olduğu gerçeğine işaret ediyor. Ama laf arasında bir gerçeğe daha vurgu yapıyor: "Mutluluğu maddiyatta buluyoruz ama maneviyat eksikliği var." Şehirdeki okuma oranının ve eğitim seviyesinin yüksek olması, özgür hayat tarzının yerleşmesinin en büyük nedeni ise soğuk savaş yıllarında ABD tarafından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine (SSCB) karşı dinleme amaçlı kurulan ve yarım asır Sinop'ta konuşlanan radar üssü. Sinop'taki ABD askerleri vesilesiyle şehre biraz Batı yaşam kültürünün şırınga edilmiş olduğunu hatırlatmakta yarar var. Öyle ki yaşlıların bir çoğu İngilizce bile konuşuyor. Evet, dedik ya burası emekliler için ideal, o yüzden en mutlu kişiler emekliler ve sayıları da bir hayli fazla. Az bir ücretle gayet rahat yaşam sürmek mümkün burada. Adli olay neredeyse hiç olmuyor, kavga-gürültü yok. Adli olayı da zaten genelde dışarıdan gelen yabancılar çıkarıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Parayla ölçülen mutluluğun Sinop'ta hükmü yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN