Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lübnan, yabancı damadı bağrına bastı

Giriş Tarihi: 4.5.2014

Hollywood'un gözde bekarı George Clooney'nin Lübnan asıllı İngiliz avukat Amal Alamuddin'le nişanlanmasının ardından gözler Alamuddin ve ailesine çevrildi

Geçen haftaya damgasını vuran nişan haberleri sadece aileler arasında değil Lübnan'da da büyük yankı uyandırdı. Gazete ve televizyonlarda milli damat ilan edilen Clooney hakkında sayısız haber yer aldı. Hatta ülkenin önemli markalarının reklam yüzü olup olmayacağına dair spekülasyonlar yapıldı. Lübnan'ın saygın ailelerinden birinin kızı olan Amal Alamuddin hem başarılı hem de güzel. Oxford Üniversitesi mezunu bir uluslararası hukuk uzmanı olan Alamuddin, Kofi Annan'a hukuk danışmanlığı yapmış. Halen de Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın avukatı. Peki bu genç ve başarılı kadın nasıl bir aileden geliyor? Başka bir deyişle Clooney nasıl bir aileye damat oluyor? İngiliz gazetelerinde çıkan haberlere göre başarılı genç kadının büyükannesi Beyrut Amerikan Üniversitesi'nin ilk kadın mezunu. Babası Remzi aynı üniversitenin eski rektörü ve 1991'de İngiltere'den Lübnan'a geri döndüğünden beri orada yaşıyor. Dürzi kökenli babanın evi Lübnan dağlarındaki Baakline kentinde bulunuyor. Halen İngiltere'nin Buckinghamshire kentinde yaşayan annesi Baria Alamuddin ise tıpkı Clooney'nin annesi gibi parlak bir kariyere sahip bir gazeteci ve oldukça ilginç bir hayat hikayesine sahip.

KAYINVALİDE ÜNLÜ BİR GAZETECİ
Amal Alamuddin'in annesi Baria (Miknas) 60'larda Trablus'tan Beyrut'a kaçıp gazetecilik yapmaya başladı. Daha sonra iç savaş sebebiyle İngiltere'ye giden gazeteci burada birbirinden önemli işlere imza attı. 90'lı yıllarda halen Dış Haberler Servisi Müdürlüğü yaptığı Hayat gazetesinde çalışmaya başlayan Alamuddin kariyeri boyunca Mısır eski devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İngiltere eski Başbakanları Margaret Thatcher ve Tony Blair, ABD Eski Başbakanı Bill Clinton, Küba lideri Fidel Castro gibi ünlü politikacılarla röportajlar gerçekleştirdi. İndra Gandhi'yle röportaj yapan son gazeteci oldu. Lübnan Televizyonu'nda anchorman'lik de yapan Alamuddin halen farklı televizyon kanallarında Ortadoğu uzmanı olarak analizler yapıyor.

Lübnanlı kahve markasının yüzü olacak mı?
George Clooney uzun zamandır expresso markası Nespresso'nun yüzü. Kulislerdeki dedikodular Lübnan'ın müstakbel damadının evlendikten sonra ülkenin en ünlü kahve markası Najjar'ın reklamlarında oynayacağı yönünde. İnternette aktörün bu markayla fotomontaj yapılmış afişleri bile dolaşıyor.

Dürzi şeyhlerin ailesinden
"Dürzi Şeyhlerin ailesi" diye bilinen Alamuddin'ler Baaklin adlı Lübnan kasabasının en eski ve saygın ailelerinden. Baaklin Osmanlı döneminde Dürzi liderlerin sayfiye yeriymiş. Amal'ın büyükbabası bir bakandı ve kuzenlerinden biri olan Rima Alamuddin henüz 22 yaşında erkek arkadaşı tarafından vurularak öldürülen ünlü bir şairdi. Amal'in ailesi dindar ve Dürzi inancı dinlerararası evliliğe karşı olmasıyla biliniyor. Babasının babası Beyrut Amerikan Hastanesi'nin başhekimiydi. Ancak babası, Dürzi olmasına rağmen Amal'ın Sünni kökenli annesiyle bir gece kulübünde tanıştıktan sonra evlenmeye karar vermiş.

Aile resminde arkada duran beyaz elbiseli kişi Baria Alamuddin. Remzi Alamuddin ise onun önünde koltukta oturuyor. Clooney'nin nişanlısı Amal ise koltukta oturan büyükannesinin kucağında duruyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lübnan, yabancı damadı bağrına bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN