Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'un en güzel 10 manzara terası

İstanbul sayısız manzara terasıyla izleyeni her defasında kendine yeniden aşık eden bir şehir. Bu kadim şehir, ilginç silüetlerini saatlerce seyredebileceğiniz onlarca doğal balkona sahip

İstanbul yedi tepeli bir şehirdir ama sahip olduğu onlarca tepe bambaşka panoramik görüntüler çıkarır karşınıza. Bulunduğunuz tepeden şehri izlemeye dalmışken siz mi küçülürsünüz, şehir mi büyür anlayamazsınız. Manzara terasları ya da balkonları denilen bu seyir alanlarından İstanbul'u izlerken içiniz denizin mavisi, doğanın yeşiliyle dolar. İstanbul'u en güzel nereden izlerim diye düşünenler için en iyi 10 manzara terasını derledik. Bu seyir teraslarına ulaşmak için öyle dağ bayır yürümenize de gerek yok üstelik. Rumelihisarı'ndan Hidiv Kasrı'na ve Anadoluhisarı'na bakar, Ulus Parkı'ndan Boğaz'ın nazlı akan maviliğine dalarak Boğaziçi Köprüsü'nü, Selimiye Kışlası, Topkapı Sarayı ve Üsküdar'ı içinize çekerseniz. Topkapı Sarayı'ndaki Mecidiye Köşkü'nden ters bir açıyla izlersiniz bu kez istanbul'u. Çamlıca Tepesi'nden Avrupa Yakası'na bakar, bir akşam üzeri güneşi arkanıza alarak Balat-Ayvansaray sırtlarındaki Molla Aşkı Mahallesi'nde bulunan Molla Aşkı Parkı'nın içinde etkileyici bir manzara ile çarpılabilirsiniz. Şehrin bu doğal balkonlarında sizi şaşırtacak çok şey var.

BÜYÜK ÇAMLICA TEPESİ
İstanbul'un en fazla ziyaret edilen seyir teraslarından Büyük Çamlıca Tepesi, 268 metre yüksekliğinde. Boğaz'ın mavi suları, Boğaziçi Köprüsü ve Avrupa Yakası'ndaki gökdelenlerin silüetine bakarak çayınızı yudumlayacağınız bir balkon. Manzaranıza Galata ve Boğaziçi Köprüsü, Rumelihisarı, Kandilli, Topkapı, Sultanahmet, Adalar, Haydarpaşa eşlik ediyor. Yaklaşık 340 derecelik bu panoramik görüntü günün her saatinde büyüleyici. Sabahı başka, akşamı bir başka güzel.

RUMELİ HİSARÜSTÜ NAFİ BABA TEPESİ
Adını burada bulunan Bektaşi Şeyhi Nafi Baba'nın açtığı tekke ve türbesinden alan Nafi Baba Tepesi ya da nam-ı diğer Hisarüstü'nde bir kafeye oturup çayınızı yudumlayarak İstanbul'un tadını çıkarabilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü harika bir açıyla gören tepe, aynı zamanda İstanbul'dan göç eden kuşların en iyi izlendiği bölge. Buradan Hidiv Kasrı'nı ve Anadoluhisarı'nı izlemek mümkün.

ULUS PARKI/ULUS
Boğaz manzarasının güzelliğine doyamayanlar için en iyi alternatiflerden biri de Ulus Parkı. Boğaziçi Köprüsü, Selimiye Kışlası, Topkapı Sarayı ve Üsküdar'a doğru çizilen kaviste eşsiz bir manzara sizi bekler. Yemyeşil ağaçların arasından Boğaz'ın masmavi sularını izlemek İstanbul'a sizi bir kere daha aşık edebilir. Pazar günleri oldukça kalabalık.

YAVUZ SELİM CAMİİ AVLUSU/FATİH
Balat semtinin hemen üzerinde yükselen ve Doğu Roma döneminde beşinci tepe olarak anılan 70 metrelik Sultan Selim Tepesi, İstanbul'u farklı bir açıdan keşfetmek isteyenler için gizemli bir mekan. Ezan sesi semada yankılanırken İstanbul'un sırrına erebileceğiniz bir atmosfere sahip. Haliç'e dürbünle bakar gibi çok rahat bir şekilde izleyebileceğiniz tepe aynı zamanda bahçedeki sekizgen türbede Selimiye adı verilen görkemli bir padişah kavuğunu da ziyaret etmenize fırsat verir. Yavuz Selim'in, Sultan Abdülmecid'in ve Kanuni'nin annesi Hafsa Sultan'ın türbeleri buradadır.

KALAFAT YERİ VE SÜLEYMANİYE
İstanbul'un ortasından İstanbul'u izlediniz mi hiç? Perşembe Pazarı'ndan Haliç sahiline uzanan, Galata Köprüsü ve Unkapanı Köprüsü arasındaki yaklaşık 700 metrelik bir görüş açısına sahip bölge, bir tabloyu andırır. Denizden beş-on metre yükseklikte olmasına rağmen Sarayburnu, Aya İrini, Ayasofya, Galata Köprüsü, Çamlıca Tepesi ve Kız Kulesi'ni görebileceğiniz teras, Galata'yı da tam karşıdan görür. Biraz yukarı çıkarsanız bu manzaraya yenileri eklenir. Özellikle Süleymaniye Camii'nin arka avlusundan manzara muhteşemdir . Caminin avlusundan çıkıp İstanbul Müftülüğü'nün bulunduğu sokaktaki kafelerde ise bu doyumsuz manzaraya demli bir çay ya da Türk kahvesi eşlik edebilir. Akşamı ayrı güzel.

MOLLA AŞKI PARKI/FATİH
Hep orada olmasına rağmen ��stanbullular için yeni keşfedilmiş mekanlardan birisi Molla Aşkı Parkı. Balat-Ayvansaray sırtları, Galata, Sütlüce, Çamlıca, Haliç ve Fener'i çay gibi yudumlayabilirsiniz. Park içerisinde bulunan ve fiyatları oldukça makul olan kafeye isterseniz kendi yiyeceklerinizi de götürebilir, güzel bir kahvaltıyı bedavaya getirebilirsiniz. Her daim serin bir esinti bulunan mekanı, akşamüzeri ziyaret ederseniz, güneşi arkanıza almış olur ve güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

MECİDİYE KÖŞKÜ TERASI/FATİH
Yüksekliği çok fazla olmasa da İstanbul'u çok iyi bir noktadan izleyebileceğiniz bir manzara terası, Mecidiye Köşkü. Kızkulesi'ni tam karşıdan görebileceğiniz Topkapı Sarayı'nın avlusundaki balkon, Boğaziçi'nin giriş çizgisi adeta. Sarayburnu, Karaköy, Tophane, Dolmabahçe, Beşiktaş, Boğaziçi Köprüsü, Adalar, denizde gezinen balıkçılar, gemiler ve martıları izleyebileceğiniz köşk, Sultan Abdülmecid tarafından sarayın bahçesine inşâ ettirilmiş ve 1859 yılında tamamlanmış. Sultan Abdülmecid burada sadece bir gece konaklamış.

OTAĞTEPE KAVACIK
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü panoramik olarak izleyebileceğiniz bir kesit sunan Otağtepe, İstanbul'un en güzel seyir teraslarından. Fatih Korusu da aynı zamanda Otağtepe'deki Kanlıca'nın tarihsel mekânlarından birisi. Türkler İstanbul'u ilk kuşattığında Sultan Yıldırım Bayezid'in Boğaz'ın tepesinde otağ kurduğu yer olduğu için burası Otağtepe olarak adlandırılmış ve zamanla semtin ismi ile özdeşleşmiş. Şu an bir park olan ve 17.30'da kapanan tepede 15 bin 300 bitki türü ve bin adet mevsimlik bitki bulunuyor.

YUŞA TEPESİ BEYKOZ
İstanbul' un en yüksek tepesi hiç şüphesiz Beykoz sırtlarındaki Yuşa Tepesi'dir. Buradan İstanbul'u izlerken büyük bir havuza bakıyormuş hissine kapılırsınız. Anadolu Kavağı'ndan Beykoz'un Tokat Köyü'ne doğru rotanızı kırdığınızda İstanbul'u uçaktan izliyor gibi seyredebilirsiniz. Çok uzakta olmasına rağmen en çok ziyaret edilen tepelerdendir. Çünkü burası efsaneye göre 12 metre boyu olan Yuşa Peygamber'in mezarının ve tekkesinin olduğu kutsal bir yerdir. Ulaşmak için otoyolu kullanmak yeterli.

NAKKAŞ TEPE KUZGUNCUK
İstanbul'u 80 metre yükseklikten izleyebileceğiniz Nakkaş Tepe, Üryanizade Köşkü ile İcadiye Yokuşu arasında, gözlerden uzak ama gözlerinizi açmanız gereken bir manzara terası... Çırağan Sarayı, Yıldız Korusu, Feriye ve Ortaköy Camii'ni tam karşıdan görür. Bu noktadan Sarayburnu ve Çubuklu'yu da kendisine eşlik eden muhteşem Boğaz manzarası ile teneffüs edebilirsiniz. Nakış nakış işlenmiş İstanbul'un güzelliği bütün çarpıcılığı ile tam bu noktadan izlenebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'un en güzel 10 manzara terası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN