Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatta bir joker hakkım olsaydı annemi arardım

atv'nin reyting rekorları kıran Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışma programının koltuğu artık ünlü oyuncu Selçuk Yöntem'e emanet. Kenan Işık'ın hastalığı nedeniyle ara verdiği programı sunmanın sorumluluk barındırdığını söyleyen Yöntem "Hayatta bir joker hakkım olsa annemi ararım, o beni hiç yanıltmadı" diyor

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Selçuk Yöntem'i sinema, televizyon ve tiyatro oyunculuğundaki performansından yeterince tanıyorsunuz elbette. Yeni sezonda kendisini Kenan Işık'ın hastalığı nedeniyle ara verdiği atv'nin Kim Milyoner Olmak İsimli isimli reyting rekorları kıran yarışma programının sunucusu olarak izleyeceğiz. İlk çekim gününde bir araya geldiğimiz Yöntem ile hem yarışmayı hem de hayatını konuştuk. Bu kez sunucu koltuğuna ben oturdum, şıksız sorularımı bir bir yönelttim. İşte cevapları:

- Kim Milyoner Olmak İster'in sunucu koltuğu size emanet. Nasıl bir heyecan ve duygu var üzerinizde?
- Tabii ki heyecan var. Yıllardır süren, dünyada da çok önemli bir yarışmayı sunmak beraberinde bir sorumluluk getiriyor. Başka bir sorumluluğu da, Kenan Işık'ın bunu başarıyla sunması ve onunla birlikte özdeşleşmesi.

- Kenan Işık sizin dostunuz. Kolay olmasa gerek onun yerine sunmak?
- Evet çok farklı bir sorumluluk ve duygusallık da getiriyor. Heyecanlıyım ama tatlı bir heyecan bu. Severek izlediğim bir programı sunacak olmam farklı bir anlam kazanıyor.

- Bir gün bu yarışmayı sunacağınızı düşünmüş müydünüz hiç?
- Ben dışarıdan programları, rolü, bir diziyi izlediğim zaman çok saf bir seyirci olarak izlerim. Hiçbir zaman aktörlüğüm aklıma gelmez. Refleks olarak "Ben bunu yapsam nasıl yapardım" noktasına pek girmem. Normal seyirci olarak izleyip yarışıyordum.

- Kaçıncı basamağa ulaşırdınız?
- Ha bu hiç yapacağım bir şey değil. Beni en çok korkutan da ilk sorular olmuştur. Katılacağım bir yarışma olduğunu hissetmiyorum hiçbir zaman. (Gülüşmeler)

- "Ben bu parayı alıp gideyim" dediğiniz miktar ne olurdu?
- O andaki sezgilerle bağdaştırmak lazım. Yaşam bu sezgiyi vermiş. O his bana "Devam" da diyebilirdi, "Hayır ayrıl" da. Ona göre hareket ederdim.

- Bu sezgiden dolayı hayatta kaybettiğiniz bir kazanç oldu mu?
- Hayır! Sezgiler her zaman doğruyu söyler. Sezgileri dinlemediğin zaman kaybedersiniz.

- Hangi yarışmacıları seversiniz?
- Tabii ki yarışmanın lezzetini çıkartan ve eğlenceli bir hale sokan insanlar daha keyifli olabilir. Ama her yarışmacı benim için aynıdır.

- Bu yarışma için bilgi-kültür mü yoksa şans mı gerekiyor?
- Yaşamda sadece bilgi ve kültür bir şeye yetmiyor. Bunun yanında şans faktörü de çok önemli. Çok entelektüel bir insanın çok sade bir soruda cevap aklına gelmeyebilir.
- Slumdog Milyoner filmi?
- Evet izledim. Muhteşem bir film ve kombinasyondu.

- 1 milyon lira alan olmadı. 1 milyon lirayı siz vermek ister miydiniz?
-Eğer insanlar bu noktaya kadar her şeyi bilip kendinden güvenli bir şekilde yürürlerse tabii ki kazanırlar. Zaten yarışmanın adı bu. Bir kişi milyoner olabilir, neden olmasın?

- Bir milyonluk soruyu gördünüz mü hiç? Sorulara bakıyor musunuz?
- Hayır görmedim. Soruları önceden görmek istemiyorum. Yarışmacılar gibi doğal bir şekilde, onlarla birlikte görüp değerlendirmek istiyorum.

- Büyük Risk ile Kim Milyoner Olmak İster arasındaki fark ne?
-Büyük Risk'te zamanla yarışıyorsunuz, konsantrasyon gerektiriyor. Kim Milyoner Olmak İster de ise daha geniş bir alana yayılan ama sohbetlerle olayı daha iyi irdeleyen çok başka bir yapı var. Sunum, zaman farkı var.

- Kenan Işık sağlığına kavuşup şu an gelseydi ona ne sormak isterdiniz?
- Hiçbir şey sormaz, hemen koltuğu ona devredip devam etmesini isterdim. Bu her zaman geçerli ve öyle olacak.

- Sizin hayatta bir joker hakkınız olduğunda ilk kimi arıyorsunuz?
- Annemi arardım.

-Anneniz bugüne dek sizi hiç yanıltmadı mı?
- Hayır, yanıltmadı.

- "Emin misiniz?" diye soruyorsunuz, hayatta emin olduklarınız neler?
- Emin olduğum hiçbir şey yok. Ama emin olduğum dürüstlük, insan olmak, iyilik, sevgi kavramları var.

- Sıradaki sorum bir milyon lira değerinde! 4.20 hangi meslek için anlamlıdır? Pilotluk, garsonluk, hemşirelik, sekreterlik?
- Garsonluk! (Gülüşmeler)

- Bu soruyu Kenan Işık söylemişti. Oradan duydunuz değil mi?
- Hayır izlemedim cidden. Ben İngiltere'de garsonluk yaptım. O yüzden biliyorum. (Çatal ve bıçakların masada saat olarak 4.20'yi gösterir gibi durması memnuniyeti işaret eder.)

ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatta bir joker hakkım olsaydı annemi arardım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN