Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzel kadından korkan da var aynaya bakamayan da

Dişçi korkusu, iğne fobisi, yükseklik korkusu... Bunlar bilindik korkular. Ama hayatta bilinmeyen ve bir o kadar da ilginç öyle korkular var ki çoğunu saçma bile bulabilirsiniz. Ama bu korkuları okuyan değil çeken bilir...

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Güzel kadından korkan da var aynaya bakamayan da
Hayatta sizi en çok korkutan şey nedir? Bu masum soruya verilecek cevaplar alt alta sıralanacak olsa hiç şüphesiz bilindik korkular ilk sıraları işgal eder. Nedir bunlar? Dişçi korkusu, kan görme korkusu, cin veya hayalet korkusu, mezarlık korkusu, yalnızlık korkusu, yükseklik fobisi, iğne korkusu, ölüm korkusu veya sürüngen hayvan korkusu... Genellikle çocukluk yıllarında yaşananların etkisiyle ortaya çıkan yüzlerce fobi hepimizin hayatını olumsuz etkiler. Ancak öyle ilginç korkular var ki birçoğunu saçma bulmanız yüksek ihtimal dahilinde. Psikiyatri biliminin üstesinden gelmeye çalıştığı bu nadir korkuların birçoğunun modern çağ ile birlikte bilincimize musallat olduğu da su götürmez bir gerçek. Gerçi yurdum insanı 'Korkunun ecele faydası yoktur' sözünü düstur edindiği için öyle tırı vırı şeylerden korkmayı erkekliğine yediremez. Bu yüzden de kültürel atraksiyondan ziyade "Bakalım beni korkutabilecek mi?" deyip korku filmlerini test etmek için sinemanın yolunu tutması bundandır. Bu gözler, Kasımpaşa'da kavgada bıçaklanan gencin karnına tuttuğu torbada biriken kanı gelen ambulanstaki hemşireye 'Buyrun, delikanlı kanıdır!" diye hediye ettiğine de şahit olduğu için modern korkuları sinek vızıltısı gibi sayacağına şüphem yok.

VÜCUT TEPKİLERİ DEĞİŞİYOR


Mesela 'Venüstrafobi' denilen bir korku var ki bu güzel kadınlardan korkma olarak tanımlanıyor. Kişi güzel bir kadın gördüğünde nefesi kesiliyor, kalp atışı düzensizleşiyor ve terlemeye başlıyormuş. Böyle bir korkudan muzdaripseniz size iyi bir haber vereceğim ama bu da korkunuzu tetikleyebilir. Zira 'eufobi' rahatsızlığınız varsa iyi haber duymaya tahammül edemeyebilirsiniz. Sizlere 'hippopotomonstrosesquippedaliofobi'den de bahsetmek isterdim ama uzun sözlük fobisi anlamına gelen bu fobiye karşı da bir korkunuz olabilir. O yüzden belki de hiçbir zaman başınıza gelmeyecek olan 'arakibutirofobi' fobisinden bahsedelim. Fıstık ezmesinin ağıza yapışması korkusu olarak tanımlanan bu korku da bazı kimselerin korkulu rüyası imiş. İnsan zihninde daha öyle çok ilginç korku türü var ki dilediğini seç, beğen. Mesela dans, güneş, yıkanma, bulut, 4-8 ve 13 rakamları, kukla, gölge, kellik, cadde, et, sayı, vücut kokusu, ayna, organik olmayan yiyeceklerden korkma gibi envai çeşit fobiden muzdarip sayısız insanla bir arada yaşıyoruz. Sizlere daha fazla korkudan bahsedip korkularınızı artırmayalım. Zira her şeyden korkma anlamına gelen 'rantofobi'ye yakalanabilirsiniz. Bu arada elinden cep telefonunu düşürmeyenler bir düşünsün bakalım, kaçınız telefonunun şarjı azalırsa ya da çekmezse diye derin korku içinde? Buna da 'nomofobi' deniyor. Son teknolojik korkumuz da bu.

MODERN İNSAN KORKUYA SIĞINIYOR


Prof. Dr. Sefa Saygılı (Psikiyatrist, Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi): - Her korku bir hastalık ve bozukluk olarak tanımlanabilir mi? - Aslında korkular insanın kendini savunmada vazgeçilmez önemde olan fizyolojik mekanizmadır. Ancak korku belirli uyaran ve durumlar karşısında gerçekçi olmayan, abartılı, ısrarlı ve kaçınma gereği duyuluyorsa hastalık boyutuna varmış demektir. Sözgelimi yerleşim birimlerinden uzak bir ormanda vahşi hayvan çıkacağından korkmak ve tedbirli davranmak sağlıklı bir korkudur ve yaşamamız için gereklidir. Ancak şehirde her an karşımıza yılan çıkabilir diye devamlı korkmak fobidir. - Korkunun asıl kaynağı nedir? Çocuklukta yaşanan travmalara mı dayanır daha çok? - Evet daha çok öyledir. Diğer önemli bir etken de anne ya da babanın korkularının olması ve yetişme çağındaki çocuğun bundan etkilenmeleridir.

ÜNLÜLERİN FOBİLERİ

Yüzüklerin Efendisi, Karayip Korsanları ile tanınan oyuncu Orlando Bloom'un domuz korkusu var.
Pamela Anderson, aynada kendi yansımasına bile bakamıyor. TV'de yayınlanan filmlerini izleyemiyor.
Rihanna denize girdiğinde yanına herhangi bir deniz canlısının yaklaşmasına tahammül edemiyor.
Cameron Diaz kapı koluna asla dokunamıyor.
Nicole Kidman'ın en büyük korkusu kelebekler.
Tyra Banks'in yunus balığı korkusu var.
Korku ve gerilim sinemasının üstadı Alfred Hitchcock yumurtadan korkuyormuş.
Kylie Minogue kıyafetlerini askıya asamıyor. Asarken çıkan sesten rahatsız oluyor.

KORKULARDAN KORKU BEĞEN!

Ancraophobia: Rüzgar korkusu.
Anthrophobia: Çiçek korkusu.
Ablutophobia: Yıkanma korkusu.
Aritmofobi: Sayılardan korkma.
Anuptafobi: Bekâr kalma fobisi.
Bromidrosifobi: Vücut kokusundan korkma.
Chemophobia: Organik olmayan kıyafet ve yiyeceklerden korkma hali.
Chorophobia: Dans korkusu.
Caligynefobi: Güzel kadın fobisi.
Eisoptrofobi: Aynalardan korkma.
Ephebifobi: Gençlerden korkma hali.
Eufobi: İyi haber duyma fobisi.
Fobofobi: Korkmaktan korkma.
Filofobi: Sevmekten, âşık olmaktan korkma
Gametofobi: Evlenmekten korkma.
Gerontofobi: Yaşlıdan, yaşlanmaktan korkma.
Hippopotomonstrosesquippedaliofobi: Uzun sözcük fobisi.
Hipnofobi: Uyumaktan korkma.
Hipofobi: Atlardan korkma.
Jinefobi: Kadınlardan korkma.
Kronomentrofobi: Saatlerden korkma.
Ksantofobi: Sarı renten korkma.
Koulrofobi: Palyaçolardan korkma.
Melanofobi: Siyah renk fobisi.
Nozokomefobi: Hastanelerden korkma.
Pteronofobi: Kuş tüyünden korkma.
Siderofobi: Yıldızlardan korkma.
Skopofobi: Şiddetli bir seyredilme veya gözetlenme korkusu.
Tokofobi: Gebe kalmaktan ya da çocuk doğurmaktan korkma.
Zelofobi: Kıskançlıktan korkma.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzel kadından korkan da var aynaya bakamayan da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN