Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bana yapılan hiç kimseye yapılmadı

Ergin Ataman, Galatasaray-Kızılyıldız maçı öncesi yaşanan ve bir Sırp gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylarla ilgili yaptığı açıklamayla tepki çekti. Sırbistan Başkonsolosu onu terörist ilan etti, Başbakan ülkeye girmesini yasakladı. Ama tehditlerin gölgesinde gittiği Belgrad'dan zaferle döndü. Ataman'la zorlu yolculuğunu konuştuk

Giriş Tarihi: 25.1.2015
Bana yapılan hiç kimseye yapılmadı

Galatasaray Liv Hospital Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman yaklaşık iki ay boyunca dünya kamuoyunun en çok konuştuğu spor adamlarından biriydi. Galatasaray- Kızılyıldız maçının ardından bir gencin hayatını kaybettiğini bilmeden sarfettiği 'terörist' sözü onun Sırbistan'da istenmeyen adam ilan edilmesine neden oldu. Ülkeye girişi yasaklandı. Tüm bu olayların ardından takımı Euroleague'te Kızılyıldız ile aynı gruba düştü. Kriz tekrar patlak verdi. Ataman uzun süren uğraşların ardından Sırbistan'a gitti ve zaferle döndü. Şimdi Galatasaray taraftarı maçta dimdik duran antrenörlerini daha bir sahipleniyor. Ataman'la evinde buluştuk.
- Olayın başına dönsek. Neden Sırp taraftarlar için terörist kelimesini kullandınız?
- İstanbul'daki Kızılyıldız maçından önce Kızılyıldız taraftarları polisle ve bizim taraftarla çatışmaya girmişler. Ve o esnada da yaralanan olmuş. Ama ben bunu sonradan öğrendim. Maçtan sonraki basın toplantısında çatışmaya değindim. Sporda bu tür hareketlerin yeri yok. Bunu söylemek isterken haddini aşan ifadeler kullandım.
- Bu ifadeyi neden sadece Sırp taraftarlar için kullandınız?
- Benim gördüğüm bir grup Sırp taraftar vardı ve kavga başladı. Biletsiz gelmişler. Salona girmeye çalıştıklarında arbede yaşanmış. Ben bu ifadeleri sadece bu olayla alakalı kullanmadım. Şiddete karşıyım.
- Terörist olarak nitelendirmeniz Sırp taraftarları epey kızdırdı.
- Evet, terörizm yerine holiganizm deseydim olaylar büyümeyecekti.
- Basın açıklamasını yaparken bir Sırp taraftarın hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz?
- Hayır, o genç toplantıdan iki saat sonra hayatını kaybetmiş. Bilseydim farklı konuşurdum. Hiç kimse spor müsabakası için gelen ve ölen bir genç için terörist kelimesini kullanmaz.
- Bu açıklamanızın ardından gelen tepkiler nasıl oldu?
- Yoğun bir tepki oluştu. Maalesef dünyada bazen bu tip beklenmeyen acı olaylar gerçekleşiyor. Maçtan önce ortamı gerecek bir açıklama yapmadım, taraftarları tahrik etmedim.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bana yapılan hiç kimseye yapılmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN