Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi bir kahvaltı iyi bir hayat demek

Giriş Tarihi: 1.3.2015
İyi bir kahvaltı iyi bir hayat demek

Vücudun besin ihtiyacı sabah uyanınca en yüksek düzeydedir. Çalışan insanlar, çocuklar ve güne erken başlayanlar için kahvaltı, diğer öğünlerden daha önemlidir. Evden çıkmadan önce yenen besinler vücudun çalışma gücünü artırır. Sabah kahvaltısında yenen gıdalar vücudun ihtiyacını karşılar, iş ve okulda başarı sağlar

Sağlıklı beslenme vücudun en çok ihtiyaç duyduğu etkenler arasında yer alıyor. Yemek yeme alışkanlıklarımız, zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkiler. Kötü beslenme alışkanlıkları cilt güzelliğinden hastalıklara kadar pek çok konuda sorun yaratabilir. Araştırmalar kötü beslenenlerin sağlıklı beslenenlere göre daha erken yaşlandıklarını, sürekli sağlık sorunları yaşadıklarını ve psikolojik olarak da kötü durumda olduklarını gösteriyor. Çocuklarının kahvaltı etmeyişi tüm annelerin şikayetçi olduğu bir konudur. Kahvaltı sadece çocuklar için değil büyükler için de çok önemli. Akşam yemeği yendikten sonra sabaha kadar geçen yaklaşık 9-10 saatlik zaman diliminde vücut mevcut enerji kaynaklarını tüketir ve açlık durumuna geçmiştir. Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip ettiğinden biten enerjinin tekrar alınabilmesi için en önemli öğündür. Bu nedenle kahvaltı yapmadan geçiştirilen sabahlarda kendinize gelmeniz ve vücudunuzun normal ritmini yakalaması zorlaşır ve bunun sürekli devam ettirilmesi durumunda sağlık sorunları ortaya çıkar. Çocuklar genellikle gece geç yattıkları, kahvaltı etmeyi sevmedikleri, sabahları okula gitmek için hazırlanırken vakit kaybetmek istemedikleri için kahvaltıyı sıklıkla atlar. Araştırmalara göre kahvaltı yapan çocuklar kahvaltı yapmayanlara göre derslerde daha başarılı oluyor. Üstelik okula devamlılıkları daha iyi durumda. Kahvaltı yapmayanlar daha şişman oluyor ve eğer günlük ihtiyaçlar kahvaltıyla birlikte alınmazsa kan şekerinde hızlı bir düşüş meydana geliyor.

KAHVALTI YAPAN BAŞARILI

Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocuğun sınıf içerisindeki başarısının daha fazla olduğu, problem çözme gibi konularda daha başarılı olduğu ve kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğu görülüyor. Bazı araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların beslenme yetersizliğinden oluşan hastalıklara daha az yakalandıkları tespit edilmiş. Kahvaltı yapan öğrenciler derslere daha fazla katılım gösterir. Kahvaltı ile ilgili olarak yapılan bir çalışmada sabahları kahvaltı ederek okula giden öğrencilerin özellikle matematik ve okuma gibi derslerde daha yüksek başarı elde ettikleri görülmüş. Amerikan Diyetisyenler Derneği'nin yaptığı bir başka araştırmada ise kahvaltı eden öğrencilerin okula devamlılıklarının daha iyi olduğu, günlük almaları gereken besin öğelerinin büyük kısmını karşılayabildikleri, düşük kan kolesterolü değerine sahip oldukları bulunmuş.

POĞAÇAYLA GEÇİŞTİRMEYİN
Çocuklar ve gençler için sabah öğünü çok önemli. Çünkü kahvaltı çocukları öğrenmenin zorluklarına karşı hazırlar. Sabah oluşan açlık, konsantrasyonda, öğrenme, problem çözme ve kas koordinasyonunda azalmaya neden olabilir. Kahvaltı yapılmadığı durumlarda derslere devamsızlık artar. Kahvaltı yapmamanın sonucu oluşan karın ağrıları veya şiddetli açlık şikayetlerin başında gelir. Kahvaltıyı atlamamak kadar kahvaltıda ne tüketildiği de önemlidir. Kahvaltıda protein, yağ ve karbonhidrat dengesinin sağlanması gerekir. Kahvaltıyı poğaçayla geçiştirmekse kesinlikle çok büyük bir hatadır.

Otlu sucuklu yumurta 4 kişilik
Malzemeler
3 yumurta
100 g Aytaç Gurme Dana Sucuk
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 demet dereotu
1 demet maydanoz, tuz ve çekilmiş tane karabiber
Yapılışı
Maydanozları ve dereotunu ince ince kıyın.
Sucuğu dilimleyin.
Tavada zeytinyağını ısıtın. Sucukları ilave edin. Yumurtaları kırın ve pişirin.
Dereotunu ve maydanozu kıyın. Pişirdiğiniz omletin üzerine serpin ve servis yapın.

İdeal bir kahvaltı için protein şart
1 bardak portakal, greyfurt suyu içmek midyeyi sindirime hazırlar.
1 dilim bal ya da marmelat sürülmüş ekmek.
1 bardak çay.
1 haşlanmış yumurta.
1 dilim beyaz peynir.
7 adet siyah zeytin.
Mevsimiyse domates, salatalık.
Tercih ettiğiniz iyi bir markadan birkaç dilim sucuk ve salam yiyerek güne başlamanız günlük karbonhidrat ve protein ihtiyacınızı en ideal şekilde karşılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi bir kahvaltı iyi bir hayat demek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN