Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya starları sevmez!

8 Saniye filminin en çok konuşulan isimlerinden biri Fahri Yardım isimli oyuncu. Hamburg doğumlu Yardım, Almanya'nın en çok izlenen dizisinin başrol oyuncusu ama burada pek bilinmiyor. İlk kez Türk yapımı bir filmde rol alan Yardım, rol aldığı 8 Saniye'yi Alman film sektörüne göre büyük bir iş olarak nitelendiriyor

Giriş Tarihi: 8.3.2015
Almanya starları sevmez!
Aslında öğretmen olmak istiyordu. Ailesi de oyunculuğu hobi olarak yürütmesinden yanaydı. Ama o kalıpları kırdı, oyunculuk eğitimi aldı ve yavaş yavaş projelerde rol almaya başladı. Sonra birden hem yeteneği hem de şansı ona imkan tanıdı ve şu an Almanya'nın reyting rekorları kıran dizisinde başrol oynuyor. 1980 doğumlu Fahri Yardım Amanya'da doğup büyümüş bir Türk genci. Şu an Almanya'da epey popüler olan Fahri Yardım, Ömer Faruk Sorak imzalı 8 Saniye isimli filmde de oynayınca Türk izleyicisinin dikkatini çekti. Geçtiğimiz hafta vizyona giren filmin en çok konuşulan isimlerinden olan Fahri Yardım ile bir araya geldik. Almanya'da doğup büyümeyi, orada oyunculuk yapmayı ve 8 Saniye filmini konuştuk

KİMLİK SORUNLARI YAŞAMADIM

Fahri Yardım'ın yeni evliyken Almanya'ya göç eden ve orada üniversite okuyan ailesinin, 'yabancı' olarak görüldükleri için zaman zaman sıkıntılar yaşadığını ama kendisinin oyunculuk sayesinde tüm bunlardan korunduğunu söylüyor: "Annem Türkiye'de, babam Almanya'da eğitim görmüş. Rol aldığım Almanya'ya Hoş Geldiniz filminde anlatılıyor aslında başka bir ülkeye taşınma, yabancı bir kültüre adapte olma halleri... Annem ve babam buraya geldiklerinde de sıkıntılar yaşamışlar. Çünkü Almanya özellikle ailemin geldiği dönemde dışarıdan gelen insanlara kucağını açmıyordu. Son 10 yıldır bu da değişti ama o zamanlar öyleymiş... Elbette onlar da yeni bir kimlik bulmaya çalışmışlar burada. Ben Almanya'da doğdum, bu kadar farklı hissetmedim kendimi ama bir şeyler vardı beni de etkileyen. Bir araya gelmek kolay olmadı. Oyunculuk çok yardımcı oldu. Çünkü kendimi ifade etmeyi öğrendim ve nereden geldiğimin bir önemi yoktu. Hayat yolculuğumda farkına vardım ki; insanın hangi ülkenin vatandaşı olduğu kendisini tanımlayan şey değil... Özgürlüğü, barışı, insan haklarını savunuyorum, bunun ülkelerle alakası yok. Bunlar benim kimliğim."

İNSANLAR BENİ TANIYOR
Almanya'da birçok Türk filminde irili ufaklı rollerle tanınmaya başlayan Yardım, şu an Almanya'nın en çok izlenen dizisinde başrol oynuyor; "Oyunculuk okulunu bitirdikten sonra yavaş yavaş sektöre girmeye başladım. Sektöre ilk girişim; Kebab Connection isimli filmle oldu... Sonra Kreuzberg Kralı, Chiko, Erkeklerin Kalbi, Almanya'ya Hoş Geldiniz gibi filmlerdeki küçük rollerle ilerledim... ARD kanalında yayınlanan polisiye dizisi Tatort (Olay yeri) kadrosuna girmekse tam bir dönüm noktası oldu. Dizide Ali isimli bir polisi canlandırıyorum. Türkiye'deki starlık anlayışı epey uç bir noktada. Almanya bu anlamda çok farklı bir yer. Benim rol aldığım yapım, Almanya'nın en çok izlenen dizisi. Sokakta insanlar beni tanıyor. Ama bu beni, buradaki gibi farklı bir yere oturmuyor. Hatta Almanya starlık kavramından hoşlanmıyor. Tarihte idol insanlardan, birinin ilahlaştırılmasından, starlaştırılmasından büyük acılar yaşadıkları için, starlara iyi gözle bakmıyorlar. Aksine star olduğunda daha büyük eleştiriye maruz kalıyorsun."

8 SANİYE BENİ ÇOK ETKİLEDİ
İlk kez Türk yapımı bir filmde rol alan Yardım, sinema sektörünün geldiğini noktaya şaşırmış "Bu filme bayıldım. Hiç Türk sinema kültürünü bilmiyordum. Filmi izledim, güldüm, ağladım. Alman sinema sektörüne göre büyük bir iş bu. Güçlü bir film, hayata dair bir şeyler söylüyor. Filmdeki kadının güçlü yolculuğuna bayıldım. Çünkü benim de güçlü bir annem var. Bu filmin ardından annemle gurur duyuyorum. Kadınlar birçok şeyle mücadele etmek zorunda, bunun ülke ve kültürle alakası da yok. Kendimi feminist olarak tanımlayabilirim. Kalbi yumuşak ama güçlü bir erkeğim... Burada bir deyim var, 'Adanalıyık, Allah'ın adamıyık' diye. Buradaki 'güçlü' bölümü alıyorum sadece. Adana'da doğmuş büyümüş olsaydım, bu bakış açısında mı olurdum bilmiyorum. Buradaki sinema ve televizyon sektörüne karşı utangaç hissediyorum kendimi. Bu buradaki ilk filmim ve beni beğenip beğenmeyeceklerini bilmiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya starları sevmez!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN