Muharrem Usta: Büyüklere kaliteli yolculuk yakışır

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Muharrem Usta: Büyüklere kaliteli yolculuk yakışır

Trabzonspor Kulübü'nün çiçeği burnunda başkanı Muharrem Usta, göreve hızlı başladı. Aylardır kulübün yaşadığı sorunlarla mücadele eden oyuncularla biraraya geldi. Takımın yoksunluk sendromuna yakalandığını söyleyen Usta, "Sorunlara dair teşhisi koydum, tedavi yöntemini biliyorum ve uygulayacağım" diyor

Trabzon çok ilginç bir şehir. Havaalanına indiğiniz andan itibaren, kulağınıza mutlaka bir futbol sohbeti çalınıyor. Öyle ki bu şehrin kadınlarının altın günlerinin bile ana konusunun futbol olduğunu söyleniyor. Yani şehirde ana gündemi Trabzonspor belirliyor. Haliyle futbolun gündemi bu kadar belirlediği bir ortamda son yıllarda rüzgar mutluluktan yana esmiyor. Belki de bu yüzden geçtiğimiz haftasonu düzenlenen kongreye katılım rekor düzeydeydi. Trabzonspor hem şehrin hem de kulübün kaderini değiştirmek için "Başkan Muharrem Usta olsun" dedi. Muharrem Usta sakin ve ılımlı biri. Başkanlık koltuğuna oturduğu günün hemen ertesinde buluştuk. Bizi kulübün bahçesinde bir kahvaltı sofrasında ağırlayan yeni başkan, gururlu, heyecanlı, bir o kadar kararlıydı. "Hayatım boyunca zorluklarla uğraştım, bunun da üstesinden gelirim" diyerek başladı söze. Malum Trabzonspor son dört sezondur, sportif, itibar ve bütçe açısından iyi gitmiyor. Tıp doktoru olan, Medical Park ve Liv Hastaneleri'nin sahibi Muhammer Usta, kulübü ayağa kaldıracak tedaviyi uygulamak için kolları sıvadı. Kararlı da görünüyor. Üstelik şehirdeki hava da, bu değişimle ısınmış gibi... Sohbetimizin ardından Muharrem Usta, bizi doğduğu köye götürdü. Karadeniz'den neden iyi futbolcu çıktığının sırrını, yapacaklarını köyünde anlattı:

- Trabzonspor zor zamanlardan geçiyor. Özellikle böyle bir dönemde neden Trabzonspor Kulübü Başkanı olmayı istediniz?
- Bu toprakların insanları çok heyecanlı. Bunu Karadeniz'in dalgalarına, iklimine ve coğrafi yapısına benzetiyorum. Düz bir coğrafya değil burası; engebeli bir yapısı var. İklim günde iki, üç kez değişebilir. İnsanları da anlık değişikliklere çok müsait. Bu zor şartlarda yaşayıp, hayatta belli noktalara geldiğinizde doğup, büyüdüğünüz yerle ilgili farklı şeyler düşünmeye başlıyorsunuz. Defalarca şampiyonluklar elde etmiş orta çapta bir kent burası. İstanbul'da bu kadar şampiyonluğun olması normal ama Trabzon gibi bir şehirde nasıl olur da bu kadar büyük başarılar elde edilir? Başarının geldiği yılları hepimiz hatırlıyoruz. Trabzonspor'un içinde bulunduğu şimdiki durumu hiçbir şekilde bir Trabzonlu olarak hazmedemiyorsunuz. Trabzon'dan üniversite için ayrıldım, hayata atıldım ama burayla bağım hiç kopmadı. Devlet dairesine gidiyorum, bir işadamıyla karşılaşıyorum, toplantıya giriyorum, bir siyasetçiyle konuşuyorum sohbet Trabzonspor'un durumuyla başlıyor. Ya bu işten kopacaksınız ki bu imkansız... Bir futbol takımı bırakmak eşten ayrılmaktan zor bir iş. Durum böyle olunca vazgeçmek olmuyor, sorumluluk hissediyorsanız bu işe bir yerinden bulaşıyorsunuz. Bulaşmamız da gerekiyor.

- Trabzonspor'un Türkiye için önemi ne?
- Trabzon aslında bir kültür-sanat şehri; edebiyatta, resimde, müzikte, sinemada Trabzonluların ağırlığını hissedersiniz. Derin kültürü olan bir şehir. Aynı zamanda futbolda da etkili. Burası Türkiye'nin futbol başkenti. Spor alanında burada derin bir kültür var. Ama bir yandan da Rahip Santorini cinayeti, Hrant Dink suikastı, bir takım karmaşıklıklar buradan çıkmış. Etnik çatışmayla ilgili kaşınan bir yer olacaksa, Trabzon bunlardan biri. Trabzon'un Türkiye'nin siyasetine ve sosyokültürel yapısına etkisi oldukça yüksek. Başkan olmak istememdeki en büyük motivasyon şu; biz Trabzon'dan Türkiye'ye futbol üzerinden bir medeniyet inşası için yola çıktık. Trabzon Türkiye'de örnek işler yapan bir şehir, böyle anılmamalı. Futbolun içinde de, futbol dışında da Trabzon'un Türkiye'ye katacağı şeyler var.

- Seçim kampanyanız boyunca sözünü ettiğiniz, Trabzon'un itibarı meselesi bu mu?
- Elbette. Spor üzerinden çocuklara, gençlere ulaşıyorsunuz. Birçok ülkede gençler spor üzerinden eğitilir. Ahlaki duruş, eğitim, davranış modelleri spor cazibesi üzerinden şekillendirilir. Türkiye'de bunu iyi yapamıyoruz. En çok da bunu yapmamız gerekiyor. Futbol 11 oyuncuyla kupa peşinde koşulan bir oyun değildir. Başka bir şeydir. Bir ülkenin geleceği oradan inşa edilir. Bu benim başkan olmak istememdeki birinci sebep. Bu olmasa böyle zor bir alanın içine girmezdim.

- Trabzon'da futbol tutkusunun azalması neleri etkiliyor?
- Dört büyük var, üçü İstanbul'da biri Trabzon'da. Trabzon İstanbul'la kaliteli bir spor rekabeti yapıyor. Bu bile bir şehrin standartını yükseltmeye yeter. Ama bizim şehrimizde futbol başarılı bir grafik çizmiyorsa, insanlar sokakta mutsuz gezer, alışveriş durur... Beşikdüzü'nde geziyorum, bir cami hocası dedi ki; "Muharrem Bey, Trabzonspor yenilince camide cemaat azalıyor." Fırıncı diyor ki; "Trabzonspor kötü gidiyorsa, ekmek satışım düşüyor" Buranın tüm hayatını şekillendiren Trabzonspor diye bir olgu var. Ama bu sadece Trabzon'u etkilemiyor; Trabzonlu olup başka şehirlerde yaşayanları da etkiliyor. Bir Anadolu şehri, en büyük dünya markası Trabzonspor. Şehirdeki en büyük sanayi Trabzonspor. En büyük cazibe merkezi Trabzonspor. 24 saatin yarıdan fazlası Trabzonspor. Herkesin şu an tek sohbeti bu. Trabzonspor diye bir şemsiye var ve şehri tüm damarlarına kadar işgal etmiş durumda. Takım iyi olduğunda, damarda çok sağlıklı bir kan akıyor. Eğer hastaysa, grip salgını gibi şehri sarıyor. 80 yaşındaki nine bile etkileniyor bundan... Üç nesil birden... Böyle enteresan bir durum var.

- Dünyada böyle bir örnek var mı?
- Napoli de böyle. Napolililerin yüzde 80'i Napoli takımını tutar. Trabzonluların da yüzde 95'i. Bu iki şehir gibi başka şehir yok. Ama Napoli bir defa Avrupa Şampiyonluğu elde etmiş. Bizim onları yakalamamız lazım. Trabzonspor başarılı olmak zorunda. Bir deyiş vardır bizde; Trabzon'da bir oruç tutulur, bir de Trabzonspor. Bu şehir böyle bir şehir.

- Başka sosyal alternatif mi yok şehirde?
- İnsanların sosyalleşeceği çok fazla alan yok. En çok gezilen Maraş Caddesi ve Uzun Sokak'tır. Gidin, gelin aynı insanları görmeye başlarsınız. Akşama kadar konu futbol. Bu şehri, hayatı ve evin içini futboldan ayrı düşünmek imkansız. Evde de stres yaratıyor takımın başarısızlığı.

- O zaman bir kulüp başkanlığı değil, şehre dair bir sosyal sorumluluk da devraldınız diyebilir miyiz?
- Trabzonspor üzerinden bu kenti ayağa kaldırmak gerekiyor. Seçim sürecinde iyi bir sınav verdik. Her şeyde kalite olması gerekiyor. Çünkü büyüklere kaliteli yolculuk yakışır.

- Şu anda şehirde en ünlü siz misiniz?
- En ünlü, "Seçimi benim oyumla aldılar" diyen herkes...

ARKADAŞINA GÖNDER
Muharrem Usta: Büyüklere kaliteli yolculuk yakışır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN