Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çete gençleri bir küçük hapla ölüme yolladı

Çete gençleri bir küçük hapla ölüme yolladı

'da düzenlenen Life in Color i'nde iki genç yaşamını yitirdi, bir genç kız ise günlerce hastanede yaşam mücadelesi verdi. Polisin ve organizasyon sorumlularının yaptığı araştırmalar dehşeti ortaya koydu: Festivale sızan bir çete gençlere uyuşturucu hap sattı. Çetenin faaliyetleri bununla da sınırlı kalmadı. 5 bin civarında sahte bilet basıldı. Festival alanında aynı seri numarası taşıyan sahte paralar bulundu

Mavi-yeşil küçük bir hap olarak tanımlanan uyuşturucuyu kullandığı iddia edilen 19 yaşındaki Tugay Ergin'in yarım saat içinde öldüğü ortaya çıktı. Amcası Adnan Ergin, Tugay'ın daha önce hiç uyuşturucu kullanmadığını, muhtemelen ilk denemesi olduğunu söyledi. Soruşturmayı derinleştiren polis, aralarında uyuşturucu satışı yapan kişilerin de bulunduğu beş kişiyi tutukladı. Çetenin gençlerin katıldığı organizasyonları seçtiği düşünülüyor

19 yaşındaydı Tugay Ergin. Bu yıl Bayrampaşa Tuna Lisesi'nden mezun olmuştu. Üniversite sınavına girmiş, tam da istediği gibi Sivil Havacılık bölümünü kazanmıştı. Dünyaca ünlü festival Life in Color'ın İstanbul'da gerçekleşeceğini duyunca biletini almış, 6 Ağustos'un gelmesini heyecanla bekliyordu. Hatta bir arkadaşını da festivale çağırmış, "Gel eğleniriz. Senede bir kez geliyorlar. Bir daha göremezsin" demişti. Tugay geçen yıl da aynı festivale gitmişti. Ailesi bir sıkıntı yaşanmadığını görünce bu yıl da gönül rahatlığıyla izin vermişti festivale gitmesine. Festivalden bir gün önce Instagram'a üzerinde esprili bir dille İngilizce "Üzgünüm, Life in Color'dayım" yazan bir fotoğraf yüklemişti. Festival günü 16.00'da evinden ayrılıp üç arkadaşıyla birlikte Sarıyer Life Park'ta düzenlenen festivale doğru yola çıktı. Yoldayken bir fotoğraf daha paylaştı Instagram'da. "Konsere? #lic" yazdı. Lic, festivalin adının kısaltılmış haliydi. Bu Tugay'ın paylaştığı son fotoğraf oldu... Ergin ailesi, saatler sonra acı haberi aldı. Tugay festivalde aniden fenalaşmış, ilk müdahale orada hazır bekleyen ambulansta yapılmış ama hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybetmişti. İlk incelemeden sonra Tugay'ın uyuşturucudan dolayı hayatını kaybettiği ihtimalinin yüksek olduğu ortaya çıktı. Oysa ki SABAH'A konuşan amcası Adnan Ergin'e göre Tugay daha önce hiç uyuşturucu kullanmamış: "Arkadaşlarıyla ve kız arkadaşıyla da konuştuk. Onlar da Tugay'ın uyuşturucu kullanmadığını doğruladı. Anladığımız kadarıyla Tugay ilk denemesinde yarım saat içinde hayatını kaybetmiş." Hayatının baharında bir genç, eğlenmek için gittiği festivalde uyuşturucu tacirlerinin eline düştü, yaşama acı bir şekilde veda ederken arkada gözü yaşlı ailesini ve arkadaşlarını bıraktı.

ZEHİR TACİRİ TESPİT EDİLDİ
Festival günü rahatsızlanan sadece Tugay olmadı. Tıpkı Tugay gibi aniden fenaşalan 19 yaşındaki Gökhan Alataş da hastaneye yetiştirilemeden yolda hayatını kaybetti. Lise öğrencisi Sude S. ise uzun süre yoğun bakımda kaldı. Sude hayati tehlikeyi atlatıp yoğun bakımdan çıktı ama tedavisi sürüyor. Ailelerine göre onlar uyuşturucu ile alakası olmayan, pırıl pırıl gençlerdi. Olayın emniyet ayağında ise uyuşturucu ile başlayan soruşturmada ilerleyen günlerde bambaşka bir pencere daha açıldı ve festivalin bir organize suç örgütünün her yönüyle hedefi olduğu ortaya çıktı. Olaydan kısa süre sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü, elde edilen ilk bulgular çerçevesinde gençlerin uyuşturucudan ölümüne ilişkin soruşturma başlattı. Narkotik polisi, cumartesi günü öğlen saatlerinde başlayan festival öncesinde ve esnasında gençlere uyuşturucu madde satışı yaptıkları tespit edilen ve 'torbacı' olarak adlandırılan iki kişiyi gözaltına aldı. İddialara göre, zehir tacirleri, hayatını kaybeden iki gence uyuşturucu satışı yapmıştı. Soruşturmayı derinleştiren narkotik polisi aralarında uyuşturucu satışı yapan kişilerin de bulunduğu beş şüpheliyi daha gözaltına aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan ve adliyeye sevk edilen şüphelilerden beşi tutuklanarak cezaevine gönderildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nca gençlerin ölümüne ilişkin hazırlanan ön otopsi raporu; çifte ölümde uyuşturucuyu işaret ediyordu. Rapor, ilerleyen aylarda tamamlanacak ve gençlerin kesin ölüm nedenleri netleşecek. Polis yakalanan torbacıların cebinde extacy buldu, fakat gençleri ölüme götüren hapın ne olduğu henüz belli değil.

SAHTE 100 TL'LER
Soruşturmanın bir de sahtecilik ayağı vardı... Polisin tespitlerine göre, çete festival için sahte bilet ve sahte para bastı. Ölümlerin ardından başlatılan soruşturmada ve operasyonlarda 5 bin civarında sahte festival bileti ele geçirildi. 8 bin biletin satıldığı festivale toplamda 12 bin kişinin girdiği tespit edildi. Çetenin sahte biletleri gençlere 100'er TL'ye sattığı belirlendi. İddialara göre, satın aldıkları sahte biletlerin barkodları okunmadığı için içeri giremeyen gençler yüzünden giriş kapılarında yığılma yaşandı ve bu sırada güvenlik de kontrolü kaybetti. Soruşturma kapsamında festival alanında kullanılan paralar da incelendi. Yüzlerce sahte 100 TL ortaya çıktı. Yani o gün festival alanında yapılan alışverişlerde 20 bin TL değerinde sahte para kullanılmıştı. Emniyet, tamamının seri numaraları aynı olan sahte paraların birinci sınıf kalitede olduğunu ve gerçeğine bire bir uygun basıldığını belirledi.

CEP TELEFONLARI İNCELEMEDE
Organize bir şekilde faaliyet yürüten suç çetesinin yapısının netleştirilmesi ve tüm görüşmelerin tespit edilebilmesi için yaşamını yitiren gençlerin cep telefonları incelemeye alındı. Özellikle gençlerin katılacağı festival ve organizasyonları hedef seçtiği belirlenen organize çeteye yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün soruşturması sürüyor. Gözaltı sayısının ilerleyen günlerde artabileceği belirtiliyor.

TUGAY SOSYAL MEDYADA ANILIYOR
Tugay, amcasının da dediğine göre çevresinde kavgası, dövüşü olmayan, efendi bir çocuk olarak tanınıyordu. Çok da seviliyordu. Arkadaşlarının onun arkasından sosyal medya hesaplarında paylaştıkları yazılar da ne kadar sevildiğinin adeta birer kanıtı. O yazılardan bazıları şöyle: "Gülüşü güzel insan mekanın cennet olsun.", "Bize güzel gülüşler bıraktın, gülmeyi öğrettin, bundan sonra ağlamak yok, gülmek var", "Tugay iyi adamdı, kimseyi kırmadı, üzmedi."

ARKADAŞINA GÖNDER
Çete gençleri bir küçük hapla ölüme yolladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN