Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın ‘en’leri

/ , 42 yılın sonunda dokuz filmden oluşan bir efsaneye dönüştü. Sinema tarihinin en özel serilerinden biri haline gelirken küresel bir fenomen oldu. Birkaç kuşağı büyüttü. Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi ile efsaneye nokta koyuluyor. Peki bu epik maceranın ‘en’leri neler?

Giriş Tarihi: 22.12.2019 ABONE OL
Yıldız Savaşları’nın ‘en’leri

1977'de, "Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside" cümlesiyle başlayan macera cümlesiyle başlayan ve 42 yıl süren Star Wars efsanesi bu hafta vizyona giren Star Wars: Skywalker'ın Yükselişi ile sona eriyor. 42 yılda, üç üçlemeden oluşan dokuz filmlik seri sinema tarihinin en özel serilerinden olmayı başardı. Bu üçlemelerin dışında yan hikayelerin anlatıldığı film ve dizilerle, oyunları ve animasyonlarıyla Star Wars, ucu bucağı olmayan bir evrene dönüştü. Bu efsanenin yaratıcısı George Lucas'ın bile hakim olamadığı bir evrene hem de... Biz de efsane biterken "Güç bizimle olsun" dedik Star Wars'ın 'en'lerini seçelim istedik. Yedi kişiden oluşan sinema yazarları jürisi, SABAH Pazar için dokuz filmlik galaktik evrene yıllar sonra tekrar yolculuk yaptı. Bütün filmleri inceledi ve Star Wars efsanesiyle ilgili sordularımızı yanıtladı. Sonuçlar gösteriyor ki, ilk üçleme ve bu üçlemenin filmlerindeki karakterler hâlâ gözde.

KARANLIK TARAFIN EN İYİ SAVAŞÇISI:
Jürimizin kararı oy birliği ile Star Wars efsanesiyle özdeşleşen Darth Vader oldu. Şaşırdık mı hayır!İNSAN TÜRÜ DIŞINDAKİ EN SEVİMLİ KARAKTER:
Han Solo'nun sadık yardımcısı, satranç ustası Chewbacca oy birliği ile bu kategorinin birincisi.

EN BAŞINA BUYRUK KARAKTER:
Bu konuda çok şey söylemeye gerek yok galiba. Tabii ki Han Solo.

EN İYİ DROİD:
Star Wars deyince kahramanlar, jedi'ylar, sith'ler, türlü türlü yaratıklarla birlikte droidler de akla gelir. Jürimizin kararı asilerin her daim zor gün dostu R2D3 yönünde. Ama R2D3, C-3PO'suz düşünebilir mi? Elbette hayır!

EN İYİ FİLM:
İlk üçlemenin ikinci filmi olan 1980 yapımı, Yıldız Savaşları: İmparator/Star Wars: Episode V-The Empire Strikes Back oy birliği ile serinin en iyi filmi seçildi. Tüm seri düşünüldüğünde her zaman ayrı bir yeri olan bu filmin en iyi seçilmesi pek şaşırtıcı değil. Star Wars dünyasında aşılamayan bir film olarak biliniyor.

EN SARSICI
AN: Luke'un Darth Vader'ın oğlu olduğu gerçeğiyle yüzleşmesi açık ara dokuz filmlik serinin en sarsıcı anı seçildi. Ki zaten bu gerçek de bütün serinin ana dinamiğini oluşturuyor.

EN İYİ IŞIN KILICI DÜELLOSU:
Malum her filmde bir ışın kılıcı düellosu çıkıyor karşımıza. Peki en iyisi hangisi? Jürimizin en zorlandığı kategori bu oldu. Darth Vader ile Luke Skywalker'ın İmparator filmindeki düellosu, kıl payı birinci çıksa da Dart Vader ile Obi-Wan Kenobi'nin Yeni Bir Umut'taki ve Luke Skywalker ile Obi-Wan Kenobi'nin Sith'in İntikamı'ndaki düelloları da öne çıkan mücadelelerdi.AYDINLIK TARAFIN EN İYİ SAVAŞÇISI:
Master Yoda, Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker, Han Solo, Qui-Gon Jinn, Rey ve daha niceleri arasından jürimiz oy çokluğu ile Obi-Wan Kenobi'yi seçti. Fakat Luke Skywalker'cılar da az değildi.EN İYİ ÜÇLEME:
25 Mayıs 1977'de Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut filmiyle başlayan macera 2019'a kadar sürdü. Yan hikayeleri saymazsak 42 yılda üç üçleme ortaya çıktı. Ama her zaman Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut, Yıldız Savaşları: İmparator, Yıldız Savaşları: Jedi'ın Dönüşü filmlerinden oluşan ilk üçleme gözde oldu. Jürimizin oy birliğiyle verdiği bu karar da bunun yansıması zaten.

SABAH PAZAR JÜRİSİ

Şenay Aydemir, Janet Barış, Cumhur Canbazoğlu, Murat Erşahin, Burak Göral, Olkan Özyurt, Uğur Vardan

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız Savaşları’nın ‘en’leri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN