Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tansiyon hastaları her ilacı kullanmamalı!

Giriş Tarihi: 26.11.2009
* Soru: 40 yaşındayım. Düzenli olarak aldığım tansiyon ilacım var. Tansiyon ilacıyla birlikte kullanmamam gereken başka ilaçlar var mı? D.S./Adana
Tansiyon hastalıkları genellikle 40 yaş üzeri kişilerde daha sık görülür. Ayrıca 60 yaş üzeri kişilerde de görülme sıklığı yüzde 70'dir. Yani her 10 kişiden 7'sinde hipertansiyon bulunur. Tansiyon ilacı alan kişilerin kullandıkları; diğer ilaçlarla arasında tansiyon ilaçları arasında etkileşim görüldüğü gibi hipertansiyon da ortaya çıkabilir. Özellikle menopoz sonrası kullanılan östrojen ve kortizon içeren ilaçlar, ağrı kesiciler, romatizma ilaçları vücutta tuz ve su tutulmasına yol açarak hipertansiyonun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ya da kontrol altındaki tansiyonun fırlamasına yol açabilir.

Grip ilacına dikkat!
Tansiyon ilacıyla birlikte doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda, tansiyon yükselmeleri, pıhtılaşma problemleri ve tıkanmalara kadar giden sorunlar yaratabilir. Grip tedavisinde, soğuk algınlığında kullanılan ilaçlar sempatik sistemi uyararak çarpıntı, göğüste ağrı, nefes darlığı ve tansiyon fırlamasına yol açabilir. Bu ilaçların tansiyon haplarıyla kullanılması çok daha ağır rahatsızlıklara dönüşebilir.

Meyveleri bol su ile yıkayın!
* Soru: Almanya'ya ithal edilen armutlarda normalin altı katı tarım ilacı olduğu için geri gönderildi. Eğer biz de o armutlardan yediysek, ne olur? İ.G./Hatay
Öncelikle bu meyvelerin bol su ile yıkanmaları gerekir. Bu şekilde büyük ölçüde zehirli bileşiklerin atımı sağlanır. Ancak küçük ölçüde de olsa bu zehirli bileşikler, meyvelerin içine işlemiş olabilir. Fakat ilacın yan etkisi kısa sürede başlar ve biter. Karın ağrısı, ishal, bulantı ve kusma gibi etkilerle kendini gösterip, hemen akabinde geçer. Eğer bu meyveler, aşırı derecede yenmişse karaciğerde hasara yol açar. Sarılığa neden olur. Bu nedenle hemen uzman bir hekime gitmenizi öneriyorum.

Müdahale edilmesi gerekir
* Soru: İki yıl önce mangal yakarken göz kapağımın içine ateş sıçradı. Doktorum bana yaradan parça aldırmamı söyledi ama korkuyorum. Ne yapabilirim?
Ç.K./Muş
Parça aldırmanız gerekebilir. Çünkü bu tarz dokulardaki hasarların teşhisinin konulması ve yara tipinin saptanması gerekir. Korkulacak bir şey yok! Mutlaka tedavide olumlu sonuç alacaksınız. Aradan bu kadar uzun süre geçmesine rağmen yara hâlâ iyileşmediyse, bir an önce parça aldırmanızda fayda var.

Hassasiyet testi çok önemli
* Soru: Her aldığım ilaca karşı vücudum aynı etkiy i göstermiyor. Bazı ilaçlar yan etki yapıyor. Hangi ilaçlara alerjim olduğunu nasıl anlayabilirim? A.G./Samsun
Aslında her ilaç, vücutta yabancı cisim reaksiyonuna yol açar. Bu nedenle hangi ilaçlara karşı alerjik olduğunuzu bilmenizde yarar vardır. Ancak polen gibi bir alerjene duyarlı olanların, ilaç alırken mutlaka bu durumu bildirmeleri gerekir. Özellikle antibiyotik, damardan iğne şeklinde yapıldığında alerjik şoka ve ölümlere yol açabilir. Bu nedenle mutlaka hassasiyet testi yapılmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tansiyon hastaları her ilacı kullanmamalı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN