Günde bir kez yeterli!

* Ben 25 yaşındayım ve mastürbasyon bağımlısıyım. Bazen günde ikiden bile fazla olabiliyor. Mastürbasyon bağımlılığından nasıl kurtulabilirim? F.G./Denizli
Bir kişiye mastürbasyon bağımlısı tanısı koyabilmemiz için, sürekli mastürbasyon yapma eylemi, isteği içinde olması ve bunu kendisinin kontrol edemiyor olması gereklidir.

İlişkiye yoğunlaşın!
Günde iki defa veya bazen daha fazla mastürbasyon yapıyor olmanız bağımlı olduğunuz anlamına gelmez. Ancak tabii ki bu alışkanlığınız karşı cinsle olan ilişkilerinizde sorun yaratacaktır. Size önerim mastürbasyondan gerçekten zevk alıyor musunuz yoksa boşalmış olmak için mi boşalıyorsunuz bunu anlamaya çalışmanızdır. Mastürbasyonu önce günde bire indirmeli ve daha sonra hafta iki-üç defaya düşürmelisiniz. Enerjinizi partnerinizle olan ilişkiye yoğunlaştırın, cinsel ilişkiden zevk almaya bakın.

Sevişirken vücuda odaklanın!
* Nişanlımın cinsellikle ilgili bir problemi var. Klitorisi, vajinal ilişki sırasında uyarılmıyor. Bu klitoral hissizliğin sebebi ne olabilir?
G.D./İstanbul
Kadınların en hassas bölgesi klitoristir ve klitoris elle, ağızla ya da cinsel ilişki sırasında uyarılabilir. Klitorisin cinsel ilişki sırasında uyarılması, kişiye göre değişebilir ve pozisyonla da ilgili olabilir. Kadının üstte olduğu ve klitorisini erkeğe rahatça sürtebildiği bazı pozisyonlar daha uyarıcıdır. Cinselliği ve birbirinizin bedenlerini daha yeni keşfetmeye çalıştığınız bu dönemde, nişanlınızın elle uyarılmadan boşalma yaşamaması bir sorun değildir, bunu dert etmeyin!

Keyif alın!
Klitorisinde bir hissizlik sorunu olduğunu sanmıyorum. İnsan vücudunun her yeri dokunmaya karşı duyarlıdır. Sadece cinsel organlara odaklanmak yerine, sevişirken tüm vücuda odaklanın. Dokunmaktan keyif almaya çalışın.

Tedavi önemlidir
* Ben iki aydır evliyim ve eşimle hâlâ cinsel bir birleşme yaşayamadık. Eşimin vajinası çok küçük... İlişkiye giremememizin bununla bir ilgisi var mıdır? Ü.C./Antalya
'İmperfore hymen' adı verilen durum, doğuştan kızlık zarında var olan ve adet kanının akmasını sağlayan deliğin olmamasıdır. Genç kız, ilk adet gördüğünde kanın dışarı çıkacağı bir yol olmadığı için kan vajina içinde birikir. Bu durum çok şiddetli bir ağrıya sebep olur. Cerrahi müdahale ile kızlık zarında bir delik açılır. Vajina, her boyda ve kalınlıkta penisi içine alabilecek şekilde genişleyebilen ve esneyebilen bir organdır. Vajinanın dar olup olmadığına ancak bir jinekolog, muayene sonrası karar verebilir. Bu yüzden önce bir jinekologa başvurun, eğer vajinada ilişkiye engel bir durum yoksa, cinsel terapiyi de öneririm.

Penis egzersizle uzamaz!
* Penis büyütme yöntemlerinde 'kegel egzersizi' diye bir şey duydum. Bu çalışmanın penis boyuna bir etkisi var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
S.T./Samsun
Kegel egzersizi', erkekte idrar akışından sorumlu kaslar olan PC kaslarını çalıştıran egzersizlerdir. Biz bu kaslara 'aşk kasları' adını veriyoruz. Bu kaslar, boşalma kontrolünü geliştirmede fayda sağlayacaktır. Ancak egsersizin penis boyunu uzatma ile bir ilgisi yoktur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günde bir kez yeterli!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN