Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mantar ilaçlarına dikkat!

Giriş Tarihi: 2.12.2010 ABONE OL
Tırnaklarımdaki mantar sorununa karşı, cildiye doktoru hap verdi. Aynı zamanda aspirin ve kolesterol düşürücü ilaç da kullanıyorum. Yan etkisi olur mu? B.L./Van
Evet. Mantar ilaçlarının birçoğu, karaciğerde diğer yüzlerce ilacın parçalanmasını ve vücuttan atılmasını yavaşlatır.

KANDA BİRİKEBİLİR
Sonuçta kanda aspirin, kolesterol düşürücü ilaç ve tansiyon ilacının birikme olasılığı ortaya çıkar. İstenmeyen burun ve mide kanamaları, tansiyon düşmeleri ve karaciğer hasarları ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin, mantar tedavisinde kullanılan hapları dikkatli ve kontrollü alması gereklidir. Hatta cilde sürülen ve mantar tedavisi için kullanılan kremler bile emilerek kana geçer ve aynı yan etkilere yol açabilir. Bu sebeple tedavinin hekim gözetiminde, bilinçli ve kontrollü yapılması şarttır.

Önceliğiniz zayıflamak olsun
Bir ay önce bana 'metabolik sendrom' tanısı konuldu. Metabolik sendrom ne tür bir hastalıktır ve nasıl baş gösterir? Nelere dikkat etmeliyim? İ.T./İzmir

Kalp ve damar hastalıklarının en sık görülen tablolarından biri de 'Metabolik Sendrom'dur. Bu rahatsızlık, ülkemizde yüzde 50-60 oranında görülmektedir. Hipertansiyon, şişmanlık, kolesterol ve trigliserid yüksekliği, HDL (iyi kolesterol) düşüklüğü, kan şekerinde yükselme ya da insülin direnci ve kanın pıhtılaşmasında artma eğilimi görülen bir tablodur.

ŞEKERE DİKKAT!
Bu tablo; koroner kalp hastalıkları, diyabet ve hipertansiyona bağlı beyin kanamalarında, kalp krizleriyle sonuçlanan ağır olayları da beraberinde getirmektedir. Maalesef 1975-76'lı yıllarda Çapa'daki Tecrübi Araştırma Enstitüsi'nde Prof. Dr. Tuncay Altuğ ile birlikte yaptığımız bu çalışma, bundan yaklaşık 10 sene sonra Prof. Dr. Raven tarafından 'Metabolik Sendrom' adıyla yayınlanmıştır.

YAĞLARDAN UZAK DURUN
'Metabolik Sendrom'u olan kişilerin mutlaka zayıflayıp ideal kilolarına gelmeleri, şeker ya da karbonhidrat yönünden zengin yiyeceklerden kaçınmaları ve yağlı besinlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu kişilerde, karaciğer yağlanması da olduğundan alkolden uzak durmaları da şarttır. Alkol alınacaksa; kırmızı şarabı tercih etmeleri gerekir. Hastalarda pıhtılaşma eğiliminin artmasıyla birlikte, ani damar tıkanmaları da oluşabilmektedir. Varis gibi bir damar hastalığı da varsa, bu kişilerin sigara içmeleri, kadınsa doğum kontrol hapı kullanmaları, menopoz döneminde bu rahatsızlığı daha da şiddetlendirmektedir.

Fizik tedaviden yararlanın
Her gece bir ağrı kesici içmeden uyuyamıyorum. Acaba ağrı kesici bağımlısı mı oldum? İ.D./Hakkari
Burada önemli olan ağrıların bölgesi ve süresidir. Genelde ağrı kesici ilaçlar, bağımlılık yapmaz. Ancak afyon türevleri ve kodain gibi narkotik ağrı kesicilerin kullanılması, kısa sürede bağımlılık yapar. Ayrıca tramadol gibi yeşil reçeteyle yazılan bazı ağrı kesici ilaçlar da bağımlılık yapabilir. Ağrının tedavisinde fizik tedavi gözden kaçmakta veya ihmal edilmektedir. Bu nedenle mutlaka fizik tedaviden de yararlanmak gerekir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mantar ilaçlarına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA