Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meğer kaynağıymış

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi nın başta bağırsak, mide ve böbrek hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 8.1.2013 12:57 Güncelleme Tarihi: 8.1.2013 12:57

Anadolu'da ''döngel'' ve ''beşbıyık'' diye de bilinen , eğri büğrü gövdeli, dikenli, beyaz ve pembe çiçekli şekliyle, ağızda bıraktığı hoş lezzetiyle ve çeşitli hastalıklara karşı verdiği özelliğiyle dikkati çekiyor.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, buruk bir tadı olan muşmulanın genellikle 5 çekirdekli ve yumuşayınca yeme olgunluğuna gelen bir meyve olduğunu söyledi. Muşmulanın sağlık açısından düşünüldüğünde adeta bir şifa kaynağı olduğunu ifade eden Karadeniz, şöyle konuştu:

''Muşmulada çeşitli şekerler, organik asitler, pektin maddeleri, C vitamini ve karoten bulunmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle, muşmula bağırsak hastalıklarında iyi bir kabız düzenleyicisidir. Bağırsakların iyi çalışmasını sağlamakta ve bağırsak iltihaplarına iyi gelmektedir. Meyveleri suda pişirilip demlendikten sonra şekerle içilecek olursa, ishal ve dizanteri hastalıklarına iyi gelmektedir. Muşmulanın meyveleri rahim iltihaplarına, böbrek hastalıklarına, bağırsak iltihaplarına şifalı gelmekte, gaz giderici olarak faydalı olmaktadır. Muşmula mideyi kuvvetlendirir, kan dolaşımını düzenler, sinirleri güçlendirir. Muşmula ana karnındaki ceninin düşmesini önlemekte, bel ağrısını gidermektedir. Ayrıca fazla kırmızı et ve alkol tüketen kişilerde görülen damla hastalığına da şifalı gelmektedir. O yüzden vatandaşlarımız hazır mevsimindeyken bol bol bu meyveyi tüketsin.''

YAPRAKLARI VE ÇEKİRDEKLERİ TAŞ DÜŞÜRÜYOR

Muşmulanın meyvelerinin yanı sıra yaprakları ve çekirdeklerinin de tıbbi faydalarının olduğunu aktaran Karadeniz, ''İdrar artırıcı özelliği bulunan muşmula çekirdeği, böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalı olmaktadır. Muşmula yaprağı kaynatılıp içilirse şeker hastalığına iyi gelmektedir'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meğer şifa kaynağıymış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN