Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dudakta morluk varsa kalbe dikkat

Çocuklarda kalp sorunları; dudaklarda ve tırnaklarda morarma, çabuk yorulma ve solunum sıkıntısı ile kendisini gösterir. Temiz ve kirli kanın karışmasına neden olan deliklerin tedavisi yüz güldürücüdür

Giriş Tarihi: 14.1.2013
Gaziosmanpaşa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Denyan Mansuroğlu; bebeklerin ve çocukların kalp sağlığı hakkında soruları yanıtladı:
Anne karnında kalp sorunları anlaşılabilir mi?
Ailesinde doğumsal kalp hastalığı olanların veya gebelik esnasında ciddi ateşli hastalık geçiren annelerin bebeklerinde, kalp sorunlarının oluşma riski yüksektir. Bu annelerin bebeklerine henüz doğmadan 'fetal ekokardiyografi' yapılmalı. Bu tetkik, gebeliğin 20-22'nci haftasında yapılabilir. Sorun büyükse, erken tahliye önerilebilir.
Çocuklarda en büyük kalp sorunu, kalp delikleri midir?
En sık rastlanan doğumsal kalp problemleri; kirli kan ile temiz kanın karışmasına sebep olan deliklerdir. Ancak sorunun nispeten en hafif kısmını oluşturur ve tedavileri yüz güldürücüdür. Çoğu kendiliğinden kapanır. Asıl problemler; kalbin oluşumu sırasındaki sapmalara bağlı olan sorunlardır. Bunların tedavisi çok daha zordur. Başarı şansı da; delik ameliyatlarına göre daha düşüktür.

STENT TAKILIR

Çocuklar en erken ne zaman ameliyat olabilir?
Çocuk, doğar doğmaz ameliyat olabilir. Ameliyattaki asıl belirleyici nokta; kalpteki anormal gelişimin bebeğin hayatını ne kadar etkilediğidir. Büyük kalp damarlarının ters veya gelişmemiş olması, kalp kapaklarının az gelişmesi aciliyet gerektirir.
Çocuklara stent takılabilir mi?
Doğuştan dar olan veya daha önce ameliyat edilip daralan büyük damarlara stent takmak mümkündür. Ancak bu sık uygulanan bir yöntem değildir.
Çocuk kalp cerrahisi var mıdır?
Geçen sene çıkan bir yasa ile çocuk kalp cerrahisi bölümü ayrıldı. Belli kriterleri karşılayan kalp cerrahlarına, çocuk kalp cerrahisi yapma yetkisi verildi.

EN BÜYÜK RİSK ÜÇÜNCÜ BEBEKTE ORTAYA ÇIKAR
Anne ve babada kalp hastalığı varsa, çocukta da olur mu?
Mutlaka olacak diye bir şey yok ancak anne daha önce doğumsal kusurlu bir çocuk doğurmuşsa, bu risk iki katına çıkar. Üçüncü çocukta ise bu risk daha da artıyor. Bu arada annenin hamilelik sırasında kızamık, citomegalovirus (CMV) ile toksoplazma gibi ateşli hastalıkları geçirmesi ve kontrolsüz ilaç kullanması da riski yükseltir. Bu özelliklere sahip anneler, hamilelikleri sırasında incelenmelidir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Dudakta morluk varsa kalbe dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN