Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fotoğraftaki kırmızı göz körlükten kurtarır

Flaşlı çekilen fotoğraflarda gözlerin kırmızı veya turuncu çıkması, çocuğun gözünde bir sorun olduğunu gösterir. Göz bebeği beyaz çıkıyorsa; gözde katarakt veya tümör olabilir

Giriş Tarihi: 17.1.2013
Florence Nightingale Hastaneleri Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu; çocuklardaki göz ameliyatları hakkında önemli bilgiler verdi:

Bir bebeğin gözünde kusur olduğu doğar doğmaz nasıl anlaşılır?
Doğumu takiben ilk altı ay içinde; gözün içinin de görülmesini sağlayan göz damlasıyla yapılan muayene, anormalliklerin erkenden tespit edilmesini sağlar. Tüm çocuklar önce doğduklarında, sonrasında ise 1 ve 4 yaşlarında mutlaka muayene edilmelidir.

ANNE KARNINDA TESPİT EDİLMEZ

Bebeğin fotoğrafına bakılarak gözünde hastalık olduğu anlaşılır mı?
Flaşlı çekilen fotoğraflarda, gözlerin turuncu veya kırmızı çıkması; çocuğun gözünde bir sorun olduğunu gösterir. Doğuştan katarakt, göz içi damarların kapanmaması, erken doğuma bağlı gözün tam gelişememesi (ROP), göz arkasındaki tümör oluşumu gibi durumlarda ise göz bebeği beyaz görünür.

Anne karnındayken gözde bir sorun olup olmadığı anlaşılabiliyor mu?
Anne karnında güncel kullanılan muayene yöntemleriyle göz anormalliklerini tespit etme olanağı yok. Ancak gözü de etkileyen bazı sendromların tanısı konulabilir. Yine bazı sendromlarda gözün gelişmemiş veya normalden çok daha küçük olduğu izlenebilir.

KESİNLİKLE İHMAL EDİLMEMELİDİR

Ailelere çocuklarının göz sağlığıyla ilgili önerileriniz var mı?
Göz ameliyatları ihmal edilmemelidir. Özellikle göz tümörlerinde erken tanı büyük önem taşıyor. Çocuklarını 7-8 yaşından sonra doktora getiren annebabalar; sonradan pişman olmamaları için, çocuklarının ameliyatlarını bir an evvel yaptırsınlar.

EN GÖZDE ÇOCUK AMELİYATLARI
Glokom: Doğuştan göz tansiyonu olan bebeklerin; gözü çok iri ve korneaları geniştir, göz buzlu cam gibidir. Göz ilk başlarda çok iri olmadığı için bu durum hemen tespit edilemeyebilir. Ancak hafif irilikle beraber çocuğun gözü durup dururken aşırı sulanıyorsa, gözünü aşırı kırpıyorsa ve fazla ışıktan rahatsız oluyorsa; hiç beklemeden onu göz doktoruna götürmelisiniz.

TAKİP VEYA VİTAMİN

Katarakt: Katarakt ne kadar erken ameliyat edilirse, gözün daha iyi görme olasılığı da o kadar artar.
Sarı nokta: Sarı noktalarında yani görme merkezlerinde hasarla doğan bebekler, sorunun derecesine göre tedavi edilir veya takibe alınırlar. Bazen ailelerin tedavi imkanları kısıtlı olabilir. Bu durumda takibe alınır ve vitamin desteği yapılır.

OKUL ÖNCESİ YAPILMALI

Prematüre Retinopatisi: Erken doğan bebeklerin göz ameliyatlarına verilen isimdir. 32 haftalıkken ve 1 kilo 500 gramın altında doğan ve oksijen alan bebeklerle, 30 haftalıkken 1 kilo 250 gramın altında doğan bebeklere; dört haftalık olduktan sonra göz taraması yapılmalıdır. Eğer sorun varsa hiç beklemeden müdahele edilmelidir. Geç kalınırsa ameliyat dahil hiçbir yöntemle tedavi edilemez.
Şaşılık: Şaşılık ameliyatı çocuk ilkokula başlamadan yapılmalıdır çünkü okul çağındaki çocuklar çok acımasız olduklarından; gözünde sorun olan arkadaşlarıyla alay edebilirler ve bu durum çocukta psikolojik bozukluklara neden olabilir. 7-8 yaşından önce ameliyat olursa, gözün tembelleşme olasılığı da düşmüş olur. O nedenle çocukta kayma tespit edilir edilmez, en erken zamanda doktora götürülmeli. Ameliyat gerekiyorsa mümkün olan en kısa sürede ameliyatının yapılmasını öneririz.

AMELİYAT SONRASI BUNLARA DİKKAT EDİN!
Ameliyat sonrası çocuklar; gözlerindeki bandajı açmak veya ellerini gözlerine götürmek isteyebilirler. Özellikle ilk birkaç gün ailelerin çocuklarını devamlı gözlem altında tutması gerekir.
Çocuk, göz damlalarının damlatılmasına da direnç gösterebilir; ailelerin yine bu konuda sabırlı olmaları büyük önem taşıyor.
Bazı çocuklarda ameliyat sonrası göz tembelliğine karşı 'göz kapama' çalışması yapılır. Çocuklar bu egzersizleri hiç sevmezler. Aile bu konuda yeterli çabayı göstermezse, göz tembelliği olabilir.

GÖZ BÖYLE SİNYAL VERİR
Çocuğun ışıktan aşırı rahatsız olması
Gözün sürekli sulanması
Gözlerin solgun görünmesi
Göz akının mavimsi olması
Gözün ön tabakasının çok geniş veya dar olması
Çocuğun yana, yukarı veya aşağı bakamaması
Gözbebeğinin beyaz olması
Gözde titremeler
Çocuğun gözünü çok kırpması

GÖZ TEMASI KURAMAZ
Anne veya babayla göz teması kuramaması
Gözleriyle oyuncağını takip edememesi
Televizyonu yakından seyretmesi
Parmaklarını sürekli gözlerine götürmesi
İki gözün uyumsuz olması ve aynı yöne hareket etmemesi
Anne veya baba çocuğun tek gözünü kapadığı zaman açmaya çalışması veya ağlaması
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fotoğraftaki kırmızı göz körlükten kurtarır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN