atakları ni tetikliyor

Giriş Tarihi: 7.2.2013 17:29 Güncelleme Tarihi: 7.2.2013 17:33

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hamdi Muz, ataklarının ne yol açabileceğini bildirdi.

Muz, akciğerin savunma mekanizması olan öksürüğün faydalı bir görevi yerine getirdiğine ancak süreliklilik durumunda kalp, akciğer ve vücudun diğer organlarına zarar verebileceğine dikkati çekti.

Öksürüğün çok farklı nedenlerden kaynaklanabileceğini ifade eden Muz, '' kuru ve yaş yani balgamlı öksürük olarak ikiye ayrılır. Akut bronşit dönemlerinde kuru öksürük, kronik bronşitteyse yaş öksürük olur. Öksürük , , , akciğer kanseri gibi birçok hastalığın habercisi olabilir. Onun için 10-15 günü geçen öksürüklerde bir hekime başvurulması gerekmektedir'' diye konuştu.

Prof. Dr. Muz, fazla tahriş edici olmayan, günlük aktiviteleri engellemeyen öksürüğün faydalı olduğunu belirterek, süreklilik arz eden ve atağa dönüşen öksürüklerin, kalp ve akciğeri tehdit ettiğini bildirdi.

KALP HASTALARI RİSK ALTINDA

Öksürük ataklarının özellikle kalp hastalarını tehdit ettiğini ve nin habercisi olabileceğini dile getiren Muz, şunları kaydetti:

''Öksürük krizi esnasında kalp zarar görebilir. Aşırı öksürme durumlarında kalp kapakları zedelenebilir ve ince damarlarda çatlama meydana gelebilir. Kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizi yaşanabilir. Kalp rahatsızlığı olan kişiler süreklilik arz eden öksürük durumunda mutlaka hekime başvurmalı ve hastalığın kaynağı tespit edilmeli.''

Prof. Dr. Muz, öksürük ataklarının tıp literatüründe ''pinomatoraks'' diye adlandırılan akciğer sönmesine de yol açabileceğini ifade ederek, ''Öksürük krizi esnasında akciğerlerin hava keselerinin yırtılması sonucu akciğerlerle göğüs duvarı arasına giren hava, akciğerin sönmesine sebep olabilmektedir. Böylelikle akciğerlerin bir bölümü ya da tamamı çökebilir'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öksürük atakları kalp krizini tetikliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN