Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde kene olur mu?

Giriş Tarihi: 18.7.2013 ABONE OL
Evlerde de kenenin çıktığına dair haberler beni tedirgin ediyor. Yaz geldiğinden beri bağa, bahçeye çıkamaz olduk; şimdi evden de mi gideceğiz? U.A./Kayseri

Son 15 yıldır özellikle Orta Anadolu bölgesinde baharın gelmesiyle ortaya çıkan ve sonbahara kadar süren kene ısırığı kaynaklı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı; sağlık kadar sosyal yaşamı da etkilemeye başladı.

İLAÇLAMA GEREKEBİLİR
Kenenin evlerde de görüldüğü haberi; sizde olduğu gibi birçok kişide korkuyu katlayarak artırdı. Öncelikle tekrar vurgulanması gereken; kenenin insanı değil, temelde hayvanları hedef alan bir haşere olduğu... O nedenle kenenin doğal ortamı da; kırlık, çalılık yani açık alanlar. Evlerde yerleşmesi ve yaşam döngüsünü burada sürdürmesi pratik olarak mümkün değil. Fakat insan ve hayvan barınaklarının yakın olduğu yerleşme düzenlerinde, insanların yaşam alanlarında da keneye rastlamak mümkündür. O nedenle böyle durumlarda ilaçlama bir kat daha önem kazanıyor.

Böbrek hastaları kiraza dikkat!
Kardeşimde hafif böbrek yetersizliği var. Nelere dikkat etmesi gerekiyor? Y.L./İstanbul

Böbrek yetmezliğindeki en önemli konulardan biri; kandaki elektrolitlerin yani elektrik yükü taşıyan tuzların kontrol altında tutulmasıdır. Çünkü böbreğin kanı süzme yeteneği azaldığından, bu tuzların miktarı yaşamı tehdit edecek kadar yüksek veya düşük olabilir. Yüksekliği durumunda, tehdit potansiyeli en yüksek olan elektrolit potasyumdur. Belirli düzeyin üzerindeki potasyum seviyesinde; kalp, kasılma yeteneğini yitirerek durur. O nedenle özellikle yazın gelmesi ile bollaşan kiraz, kaysı, üzüm, incir, muz, hurma gibi potasyumca zengin meyvelerin tüketimi sırasında dikkatli olmak gerekir.

Neden önce yürümek?

Spor yapmayı tavsiye edenlerin ağzından çıkan ilk cümle "Yürüyün" oluyor. Neden? A.B./Bursa

Yürümek; en az donanım gerektiren, tesise ihtiyaç duyulmayan, özel eğitim ihtiyacı olmayan, her yerde yapılabilecek bir bedensel faaliyettir. İster bir bant üzerinde, ister doğada ya da işe giderken yapacağınız belirli bir tempodaki yürüyüş; size sağlık kazandıracaktır. Sağlıklı yaşam için yürüyüşe başlayanlar, eğer antrenmanlı değillerse; 10 dakika ile başlayıp süreyi en az yarım saat olacak şekilde artırırlarsa, daha kolay adapte olurlar. Zamanla tempoyu artırmak ve yokuş tırmanmaya başlamak çok daha kolay olacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde kene olur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN