Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bifosfonat' içerikli ilaçlara dikkat

İzmir K'tip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Akçay, bazı sistematik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların, ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyebildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 20.7.2013 10:44 Güncelleme Tarihi: 20.7.2013 15:39
Kemik metabolizmasıyla ilgili "bifosfonat" içerikli ilaçların son yıllarda kullanımının artığını belirten Akçay, "Menopoz sonrası dönemde kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu arttırdığı ve osteoporoza bağlı oluşan kemik kırıklarını azalttığı için bifosfonat içerikli ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı kemik hastalıkları, paget hastalığı, meme ve akciğer kanserleri gibi çeşitli tümörlere ait kemik tutulumlarının bulunduğu hastalarda da faydalanılmaktadır." dedi. Bu ilaçların uzun süre kullanımına bağlı olarak çenelerde ölü kemik yapısı oluştuğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Akçay, en büyük yan etkinin ağız içinde görüldüğünü vurguladı. Ağız içinde tedavisi oldukça zor açık yaralar şeklinde yan etkiler belirdiğine ve görülme sıklığının günümüzde hızla arttığına dikkat çekerek, bunlara kötü ağız hijyeni, dişeti hastalıkları, diş çekimleri ve ağız içi cerrahi uygulamalar eklendiğinde tedavisi zor yaralara zemin hazırlandığını ifade etti.

'KEMİK İLAÇLARINI KULLANAN HASTALAR MUTLAKA DİŞ HEKİMİNE BAŞVURSUN'

Cerrahi işlemler başta olmak üzere bütün diş tedavilerinin bitirilmesinin ardından ilaç tedavisine başlanmasının uygun olacağını söyleyen Hüseyin Akçay, "Bifosfonat tedavisi başlamış ise hastalar, ağız hijyeni konusunda çok daha titiz olmalı ve düzenli diş hekimi kontrollerini ihmal etmemelidir." şeklinde konuştu. Bifosfonat içerikli ilaçların uzun süre kullanımının ağız içi tedavi işlemlerinde önemli problemlere yol açabildiğini, bu tip ilaçları kullanan hastaların diş hekimlerine kullandığı ilacın türü, dozu ve kullanım süresiyle ilgili ayrıntılı bilgi vermesi gerektiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bifosfonat' içerikli ilaçlara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN