Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hipertansiyon nasıl bir hastalık?

Giriş Tarihi: 21.8.2013
36 yaşındayım. Doktor bana hipertansiyon teşhisi koydu. Bu nasıl bir hastalık? Ş.A./Adana
Kan basıncının 130/80 milimetre civanın üstünde olması anlamına gelen hipertansiyon; toplumun üçte birinde görülüyor. Vakaların yüzde 90'ında sebep belli değildir ve çoğu zaman hiçbir belirti vermez.

ÖMÜR BOYU İLAÇ
Ancak bir kısım hastada baş ağrısı, baş dönmesi, denge bozukluğu, unutkanlık, çarpıntı, eforla gelen nefes darlığı, göğüs ağrısı ve halsizlik gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. Bu hastalık genel olarak ırsidir. Obezite ve aşırı tuz tüketimi ise diğer faktörler arasındadır. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı, kan yağlarının ya da kolesterolün yüksekliği, doğum kontrol hapları, östrojenler, kolalı içecekler, antibiyotikler, depresyon ilaçları ile tiroit, böbrek, kalp ve beyin hastalıkları da hipertansiyonun sebebi olabilir. Bu kişiler mutlaka ömür boyu düzenli ilaç kullanmalı ve düzenli olarak kan tahlillerini yaptırmalıdır.

Geçmeyen boğaz ağrısı

Bir haftadır boğazımda yanma ve ağrı hissi ile yüksek ateşim var. Ne yapmalıyım? D.S. /İstanbul
Boğaz enfeksiyonları, bademciklerin ya da yutağın iltihaplanmasıdır. Faranjit ya da tonsilit adı verilir. Grip hastalığı bu sorunun en sık görülen nedenleri arasındadır. Genelde hafif ateş, yutkunurken artan boğaz ağrısı ve boğazda batma hissi, gıcık tarzında kuru öksürük, halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik şikayetleri ile kendini gösterir. Nefes ve damlacık yoluyla bulaşır. Bu gibi durumlarda boğaz kültürü yaptırmadan antibiyotik alınmamalıdır. Yatak istirahatı ve bol su içmek de iyileşmede etkili oluyor. Tarçınlı ıhlamur, adaçayı, ballı yeşil çay gibi sıcak içecekler de faydalıdır.

Dört yıldır uyuyamıyorum

36 yaşındayım, dört yıldır uykusuzluk çekiyorum. Kaliteli bir uyku için ne önerirsiniz? B.Ş./İzmit
Aşırı gürültü, yatağın rahatsız, yatak odasının aşırı sıcak ya da soğuk olması gibi çevresel nedenler; uykusuzluğa yol açabilir. Ayrıca meslek gereği gece nöbeti tutan kişilerde uyku saatlerinin bozulması sonucu uyku düzensizlikleri oluşabilir. Yine kıtalararası uzun süren seyahatler de uykusuzluk nedenidir. Sırt ve boyun ağrısı gibi ağrılar, kaşıntı, gece terlemeleri ve reflü de buna yol açan diğer sebepler arasındadır. Eğer uykusuzluk devamlı bir hal aldıysa; mutlaka bir hekime başvurmanız gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hipertansiyon nasıl bir hastalık?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN