Nodüllü sesin seksi olduğu sanılıyor!

Giriş Tarihi: 26.9.2013

Ses kısıklığı, aslında hastalık belirtisi olsa da konuşma stiline seksilik kattığı düşünülüyor. Bu duruma özellikle kadınlarda sık rastlanıyor

Kulak Burun Boğaz ve Ses Estetiği Uzmanı Doç. Dr. İsmail Koçak, ses kısıklığıyla ilgili sorularımızı yanıtladı...
Ses kısıklığı kalıcı bir hastalığa dönüşebilir mi?
Ses kısıklığı, çoğunlukla geçici bir durumdur ancak tedavi edilmediğinde kalıcı olabilir. Birçok ses kısıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı oluşur. Boğazı dinlendirince ve gerekli tedavi yapılınca düzelir. Ancak tedavi edilmeyen durumlarda kısıklık, kalıcı olabilir. Bu durumun en büyük nedeni, hassas bir yapıda olan ses tellerinin hasar görmesidir.

SES TAMAMEN YOK OLABİLİR
Kısıklık, sesin tümden yok olmasına yol açabiliyor mu?
Ses tellerindeki hasar arttıkça, ses kaybı da artar. Ses telleri iş göremez hale gelince ses tamamen yok olur.
Sesin kısılmasına neler neden olur?
En sık görülen neden; üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Boğaz reflüsü adı verilen hastalık da toplumumuzda çok yaygındır. Kronik ses teli iltihaplanması, ses teli nodülleri, polik, kist ve tümöral kitleler, gırtlak kaslarının felci ve psikolojik sorunlar; ses kısıklığına sebebiyet verir. Sesi uzun süreli ve şiddetli kullanmak da hemen herkeste ses kısıklığına neden olur.
Sık sık sesi kısılan birine ne öneriyorsunuz?
Ses düzelene kadar, kesinlikle ses istirahati önerilir. Boğazı temizlememek ve öksürmemek gerekir. Ayrıca bol su tüketmek de önerilir. Eğer problem bir hafta içinde düzelmezse doktora başvurulmalıdır. Asitli içecekler, gazozlar, kahve benzeri içecekler, multivitaminler ve ketçap, mayonez, turşu ve konservelerden de kaçınmak gerekir.
Sesimiz için yapılacak en iyi egzersiz nedir?
Ses için yapılabilecek en kolay egzersiz; ses kullanımının azaltılması ve güven veren bir tona geçilmesidir. Bu; sakin, yavaş ve anlaşılır bir tonda, sesi odaklayarak konuşmaktır. Birçok kişinin sabah sesi kalın çıkar. Aslında bu bir problemdir. Boğaz veya mide reflüsü olan kişilerde gözlenir, ki bu çok sık rastlanan bir durumdur.

SES KISILMASI HAKKINDAKİ EFSANELER
Çiğ yumurta içmenin, ses kısıklığını iyileştirici etkisi olduğu söylenir. Halbuki çiğ yumurtanın iyileştirici bir etkisi yoktur. n Acı biberin sanıldığı gibi ses üzerinde bir etkisi yoktur. Üstelik boğaz reflüsünü tetikleyerek ses kısıklığını daha da artırır.
Çok ağlayan çocuğun sesinin iyi çıkacağı düşüncesi yanlıştır. Çok ağlayan çocuğun sesi kısılır.
Yiyecek ve içeceklerin hiçbirinin ses telleri üzerinde etkisi yoktur. Besinler, midede ürettirdiği aside göre sesi bozar ya da bozmaz.
Vitamin almak, sesi iyileştirmez. En çok C vitamini tercih edilse de, aslında bu vitamin sesi bozar. C vitamini asittir ve boğazda kuruluk yaparak sesi bozar.

KISIK SES TONU İÇ GICIKLAR
Kısık sesin daha seksi olduğu düşünülür. Sizce de öyle mi?
Kısık ses; bir hastalık belirtisidir ancak bazı kullanımlar sese seksi bir imaj katar. Örneğin, Boghart Bacall sendromunda olduğu gibi... Bu sendromda; ses derinden ve kalın bir şekilde gelmektedir. İç gıcıklayıcı bir ton yaratır. Haliyle de sese seksi bir özellik katar. Kadınlarda nodüllü ses, çoğunlukla seksi bir ton yaratır. Ses normal dışı kullanıldığından, nefesli ve derinden gelir. Bu tona sahip birçok kadın, sadece sesleri nedeniyle çekici bir kişilik olarak tanınır. Ülkemizde bazı ünlü sanatçılarda bu ton mevcuttur.

ANKSİYETE SESİN KONTROLÜNÜ BOZAR

En çok kadınların mı, erkeklerin mi sesi kısılır?
Ses kısıklığı; en sık kadınlarda gözlenir. Kadınlar hormonal değişimler ve stresli durumlarda ses değişikliklerini sıklıkla yaşar. Sadece regl dönemlerinde bile ses değişebilir ve kısılabilir.

PSİKİYATR GÖRMELİ
Psikolojik olarak sesi kısılan birinin tedavisi nasıl yapılır?
Neredeyse tüm psikiyatrik bozukluklar, ses kısılması veya konuşmada bozukluğa sebep olabilir. Depresyon; seste düşüklük ve enerji kaybı yaratırken, anksiyete ise ses kontrolünde bozulma ve gergin sese neden olur. Eğer sesteki problem, psikolojik bir duruma bağlı ise tedavi bir psikiyatr veya psikolog tarafından yapılmalıdır. Bazen kişinin sesi o kadar bozulur ki; bu durum, kişinin psikolojik probleminin önüne geçebilir. Hatta ses kısıklığı, kişinin psikolojik durumunu bozabilir.
Strese girdiğinde sesi kısılan insanlara ne tavsiye edersiniz?
Rahat ses; güzeldir, kontrollüdür. Kontrollü ses ise güven verir. Stres anında rahatlığı sağlamak gerekir. Başta vücut rahatlığı, sonra da gırtlak ve çevresi kasların rahatlığı gelir. Yoga ve meditasyon gibi teknikler genel vücut gevşemesini sağlamada çok etkilidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nodüllü sesin seksi olduğu sanılıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN