Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemik erimesi nasıl engellenir?

Giriş Tarihi: 2.10.2013
56 yaşındayım, menopoza girdim. Balık yağı, kemik erimesine iyi gelir mi? A.L./ADANA
Balık yağında fazla miktarda çoklu doymamış Omega 3 yağ asitleri bulunur. Bunlar; hücrelerin zarlarının sağlamlaşmasına, korunmasına, dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur. Balık yağının kemik erimelerine bir etkisi yoktur. Ancak kas yapısı ile kalp, karaciğer, böbrek gibi dokularda hücre zarının sağlamlığını artırıp bu organların fonksiyonlarının iyileşmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca balık yağının; kanın pıhtılaşmasını bozduğu ve böylece kalp-damar hastalıklarında pıhtılaşmaya bağlı koruyucu olabileceği birçok çalışma ile gösterilmiştir. Hastaların Aspirin ya da başka tür pıhtılaşma önleyici ilaç kullanmaları durumunda kanama riski artabilir.

Vitamini sebzeden alın


25 yaşındayım. Ailemde genetik kalp hastalığı var. Vitamin baş dönmesi yapıyor. Bu yüzden hiç vitamin kullanamayacak mıyım? Ş.E./İzmit
İlaç alerjileri; baş dönmesi, döküntü, kaşıntı, bulantı-kusma, burun akması, dil ve dudakta şişme, yutkunma ve nefes alma zorluğu gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Genelde bu tip ilaçlar kullanıldıktan sonra tansiyonda ağır düşmeler olur. Bu da halsizlik, baş dönmesi, baygınlık hissi, bayılma, hatta şok gibi olayları başlatabilir. Her vitamin, her insanda farklı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden vitaminleri doğal kaynaklarından; yani sebze, meyve gibi bitkisel, et, süt yoğurt gibi hayvansal ürünlerden sağlamaya özen göstermelisiniz.

Önce doğru teşhis şart


Günde iki paket sigara içiyorum. Doktor grip ilacı verdi. İki gün sonra zatürre teşhisi konuldu ve sebebi bu ilaca bağlandı. Doğru mu? L.B./Ankara
Evet, grip tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında zatürre yapması da bulunmaktadır. Bu nedenle grip sanılan hastalıklarda bu gibi ilaçların kullanılması tehlike yaratabilir. Kesin virüs varlığı teşhis edilmeden bu gibi ilaçların kullanılmaması gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemik erimesi nasıl engellenir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN