Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelikte kilo kaybı olabilir

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Üç aylık hamileyim. Hamile kaldığım döneme göre kilo verdim. Kilo almam gerekirken zayıfladığım için endişe duymalı mıyım? M.C./Şanlıurfa
Tıpta genel kural; her kişinin kendi şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiğidir, yani tıpta kurallar yoktur. Genel kabuller ancak çerçeveyi belirlemeye yarar; 'Gebelikte her ay bir kilo almak gerekir' gibi...

ENDİŞELENMEK YERSİZ
Bu istatistikler ve gözlemler, yol gösterir. Birçok hastam gebelik süresince 30 kilo alıp gayet sağlıklı çocuklar doğurdu ya da altı-yedi kilo alarak gebeliklerini problemsiz tamamladılar. İlk üç ay içerisinde fazla kilo almamak ya da bir miktar kilo kaybetmek, sık rastlanan bir durumdur. Genellikle bu kadınlar, gebelik bulantısından yakınır ve fazla yiyemezler. İkinci üç aydan sonra bulantı düzeldiğinde normal gebelik ritmine dönerler. Bu nedenle hamileliğin ilk aylarında kilo kaybeden kadınların endişelenmesi yersizdir.

TESTOSTERONUN ETKİSİ ÇOK GENİŞ
Testosteron seviyem düşük, Cinsellik haricinde olumsuz bir etkisi var mıdır? Ö.Y./Çankırı
Erkeklik hormonu diye bilinen testosteronu sadece cinsellikle bağlantılıymış gibi düşünmek doğru değil. Testosteron eksikliği; enerji kaybı, yorgunluk, dikkatsizlik, kaslarda zayıflama, vücut kıllarının zayıflayıp incelmesi, depresif ruh hali, vücudun yağlanması, kemik kütlesinin azalması, uyku bozuklukları ve kalp-damar hastalığı riskinin artması gibi sorunlara neden olabilir. Cinsellik ise başta gelen fonksiyon kayıplarından biridir. Öncelikle isteksizlik görülür, buna sertleşme bozuklukları da eşlik edebilir. Basit bir kan testi ile belirlenebilecek bu durum; yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi ile düzeltilebilir.

KISA TÜYLÜ KEDİ DE ALERJİ YAPAR
Evimizdeki İran kedisine alerjim var. Kedinin tüylerini kestirsem alerjim geçer mi? E.E./Kütahya
İnsanların çoğu kedilerin ya da köpeklerin tüyüne değil; tüy diplerinden dökülen ölü deri parçacıklarına, yani derinin kepeğine karşı alerjiklerdir. Bir kısmı da salya ile yayılan bir proteine karşı hassasiyet gösterir. Bu nedenle siz istediğiniz kadar tüylerini kısa kestirin; bahsedilen risklerden korunamazsınız. Hayvanlara karşı alerjinizin neden kaynaklandığını tam öğrenmek istiyorsanız; hastanelerin alerji laboratuvarlarına başvurup detaylı tetkikler yaptırabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte kilo kaybı olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN