Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızlı kilo verenleri bekleyen büyük tehlike

Fizyoterapist Gamze Şenbursa, hızlı kilo vermek isterken obezite tehlikesinin baş gösterdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 5.10.2013 15:03 Güncelleme Tarihi: 5.10.2013 15:04

Dr. Fizyoterapist Gamze Şenbursa, yaptığı açıklamada kilo kontrolüyle ilgili programların neredeyse tamamının hızlı kilo verme üzerine kurgulandığına dikkat çekerek, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'daki insanların çoğunun hızlı kilo vermek isterken obez olduğunu ifade etti.

Şenbursa, bilimsel araştırmalarla desteklenen hızlı diyetlerin bozuk döngüsü hakkında, "Hızlı diyet yapanlar büyük ölçüde kilo kaybeder. Aslında kaybedilen büyük ölçüde sudur, yağ değil. Vücudun metabolizması çeşitli nedenlerden dolayı yavaşlar. Beyinde bir bölge olan Hipotalamus yağ depolarının değiştiğini fark eder ve dolayısıyla yağ kaybı yerine metabolizmayı düşürür. Glikoz içine amino asitlerin parçalama sırasında protein kaybı olur, bu da yağsız doku (kas) kaybı anlamına gelir. Ne kadar az kasınız varsa, metabolizmanız o kadar yavaşlar. Sonunda hızlı diyet yapanların kilo kaybı yavaşlar ve motivasyonlarını kaybederler. Diğer psikolojik faktörler de devreye girmeye başlar.

Kişinin metabolizması artık çok daha yavaş olduğu ve hızla kilo aldığı için motivasyon düşüklüğü artar. Beyin, vücuda (yağ) enerji sağlayacak her türlü rezervi saklamasını söyler. Başarısızlık, hayal kırıklığı duyusu genellikle kişiyi daha fazla yemeye teşvik eder. İspanya Oviedo Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar da hızlı diyetlerin kısa vadeli etkilerinin uzun veya orta vadede korunamadığını gösterdi. Bu tür diyetler genellikle biyolojik mekanizmalardan daha çok psikolojik sonuçlarından dolayı obezite veya aşırı kilo alınmasıyla sonuçlanır. Basitçe söylemek gerekirse moda diyetler uzun vadede aşırı kilo olasılığını yükseltir" dedi.

HIZLI VE SAĞLIKLI KİLO VERMEK MÜMKÜN

Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin de mümkün olduğunu belirten Şenbursa, şu tavsiyelerde bulundu:Sağlıklı kilo kaybetmek ve bunu uzun vadede korumak, bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemeniz gereklidir. Çok kilo vermektense haftada yaklaşık 1 ila 2 kilo kaybetmek ve bunu korumak daha iyidir. Eğer haftada 3 kilodan çok kilo vermeyi planlıyorsanız, doktorunuza danışmalısınız. Bu iyi bir diyetisyen, etkili bir egzersiz programı ve özellikle her gece en az yedi saatlik uyku ile mümkündür.

Hızlı kilo vermenin yetersiz beslenme, zayıf kemikler, sinirlilik, depresyon, uykusuzluğa yol açacağı unutulmamalıdır ve uzun vadede daha fazla kilo almak gibi istenmeyen sonuçlara yol açma riski vardır. Vücudunuzun kalori gereksinimi, genel sağlık, yaşam tarzı, cinsiyet, boy ve yaş gibi birçok faktöre bağlıdır. Uzun boylu 22 yaşındaki bir maraton koşucusunun, hareketsiz 70 yaşındaki bir ev hanımından daha fazla kaloriye ihtiyacı vardır. Kilo vermek veya mevcut ağırlığınızı korumak için kaç kalori almanız gerektiğini belirlemek zorundasınız. Kalori ise cinsiyet, yaş, aktivite seviyesine göre değişmektedir."

Şenbursa, sadece az yiyerek kalori açığı oluşturmak zorunda olunmadığını belirterek, "Eğer 500 gram vücut ağırlığı 3 bin 500 kcala eşit ise, bir hafta içinde 50 gram kaybetmek istiyorsanız, kalori alımı günlük kalorinizin 500 daha altında olması gerekir. 1 kg kaybetmek için ise 1000 kcal altında olmalıdır. Sadece daha az yiyerek kalori açığı oluşturmak zorunda değilsiniz. 30 yaşında hareketsiz bir kadın iseniz, fiziksel aktivite yaparak günlük kalori gereksiniminizi 400 kcal artırabilirsiniz. Tüketiminizi 600 kcal azaltarak ve her gün için daha fazla 400 kcal yakarak, teorik olarak haftada 500 gram kaybedersiniz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızlı kilo verenleri bekleyen büyük tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN