Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geç iyileşen yaralar için atkuyruğu otu

Giriş Tarihi: 6.10.2013

Atkuyruğu otunun faydaları saymakla bitmiyor. Geç iyileşen yaraların tedavisinde kullanılan atkuyruğu otu, idrar söktürüyor. Halk arasında tüberküloz tedavisinde de kullanılan bu ot, böbrek kumlarını dökmekte de faydalıdır

Atkuyruğu otu, halk arasında azgınkatır otu ya da kırkkilit otu adlarıyla da bilinir. Atkuyruğu otu; temel olarak idrar söktürücü yüzeysel kullanımda da büzücü etkileri ile tanınır. Halk arasında tüberküloz tedavisinde kullanılır ama bu tedaviyi destekleyen herhangi bir bilimsel kanıt henüz yoktur.

BAĞIRSAKLAR İÇİN GEREKLİ

Atkuyruğu otunun en bilindik faydalarından biri; geç iyileşen yaraları iyileştirebilmesidir. Otun ekstresi yaranın üzerine sürülür. Bu otun ayrıca kazalardan sonra oluşan ödemi ortadan kaldırdığı da bilinmektedir. Atkuyruğu otu; bağırsak hastalıklarında ve böbrek kumlarının tedavisinde ilaç gibi kullanılır. Ancak atkuyruğu otunun idrar söktürücü etkisi yüzünden hiponatremi (kandaki tuz dengesizliği) ve hipopotasemi (potasyumun, normal değerinin altında olması) gibi problemlere neden olduğu da görülmüştür. Yapılan klinik araştırmalar sonucunda; atkuyruğu otunun kanseri önlediği ve kanser tedavisinde faydalı olduğu konusunda herhangi bir bilimsel kanıta ulaşılamamıştır.

İÇERİĞİNDE ZEHİR VAR
Atkuyruğu otunu kullanırken dikkatli olmak gerek. İçerdiği zehir riski yüzünden, bu otun fazla miktarlarda tüketimi önerilmez. Cilt kanserlerinde zeytinyağı ile kullanılmış ama etkisi kanıtlanmamıştır.

ATKUYRUĞU OTUNU KİMLER KULLANAMAZ?

Atkuyruğu otu; kalp ve böbrek bozukluğu veya yüksek kan basıncı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
Atkuyruğu otunun gebelikte kullanılması sakıncalıdır.
Bu ot çocuklara önerilmemektedir.
Atkuyruğu otu; B1 vitamini eksikliğinin nedeni olan tiyamini (vücut enerjisi için gerekli bir madde) parçalayarak, tiyamin eksikliğine neden olur. Bu yüzden Kanada'da, besin takviyesi olarak satılan atkuyruğu ürünlerinin, tiyaminaz etkilerinden arınmış olması gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geç iyileşen yaralar için atkuyruğu otu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN