Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Makyaj yapan çabuk iyileşiyor

Uz. Dr. Betül Açıkalın, kanser tedavisi gören hastaların makyaj yapmasını öneriyor: Doğru kozmetik ürünler kullanıldığı takdirde, makyajın hiçbir zararı yok, hatta moral ve motivasyon yükselttiği için faydası bile var

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Memorial Şişli Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Betül Açıkalın; kanser hastalarının aynayla ve kendileriyle barışmaları için önerilerde bulundu...
Kadın kanser hastaları, hastalıklarının yanı sıra fiziksel görüntüleriyle ilgili endişeler de yaşıyor. Bunun için ne yapıyorsunuz?
Biz kadın doktorlar; saç, kirpik konusunda ya da makyaj ve kişisel bakımla ilgili durumlarda daha rahat bilgi verebiliyoruz. Kadın hastalarımıza perukla ilgili bilgi verip, neyin yakışıp yakışmayacağını bile konuşabiliyoruz. Meme kanseri olan hastaların çoğu genç; iş sahibi, çocuğu olan, eşinin yanında bulunması gereken kadınlar. Çalışan kadınların evde oturan kadınlardan daha farklı korkuları oluyor. Bazı hastalar; işini ve eşini kaybetme korkusu yaşıyor.

SAÇLARI KAZITMAK İYİ GELİYOR
Kadın hastalar; kemoterapi tedavisi sürecinde saçlarını, kaşlarını ve kirpiklerini kaybettiklerinde ne hissediyor?
Sabah kalkıp aynaya baktığında saçlarının dökülmeye başladığını görmesi bir kadın için çok büyük bir travmadır. Özellikle saç ve meme kadınsal organlar. Memesini kaybetmiş bir kadın belki bunu giysisinin altına saklayabilir ama saçı ve kirpiği dökülmeye başlayınca bunu saklaması çok zor. Kemoterapide ikinci tedaviye gelindiğinde, hastanın saçları tamamen dökülmüş oluyor. Hastaya saçının nasıl döküleceğini, dökülmeden önce ne yapması gerektiğini anlatıyoruz. Hastanın saçlarını önce kısaltmasını, bu görüntüye alıştıktan sonra da saçlarını kazıtmasını öneriyoruz. Çünkü o zaman hem hastanın olaya tepkisi, hem de kafa derisindeki ağrılar azalıyor. Hastalarımıza peruklar hakkında da bilgi veriyoruz. Kaş ve kirpikleri dökülen hastalara da yardımcı oluyoruz.

HASTALAR AYNAYLA BARIŞIYOR

Kadın hastalar aynayla baş başa kaldıklarında neler hissediyor?
Hastalarımızı aynalarla barıştırıyoruz; bunun tedavilerine büyük katkısı oluyor. Sabah kalktığınızda kendinizi kötü, çirkin buluyorsanız, zaten o gün negatif başlamış demektir.
Kaşları dökülen hastalara kalıcı makyajı öneriyor musunuz?
Hastanın kaşları dökülmeye başladıysa ve tedavisi sona erdiyse, hijyenik bir ortamda kalıcı makyaj yapılabilir. Çünkü kan sayımının düşük olduğu dönemde yapılırsa, kanama olabilir ve bundan dolayı mikrop kapabilir.
Kanser tedavisi süresince hastanın makyaj yapmasını öneriyor musunuz?
Doğru kozmetik ürünler kullanıldığı takdirde; makyajın hiçbir sakıncası yok, hatta moral ve motivasyonu yükselttiği çin faydası bile var.

SİLİKON SUTYEN GÜVEN VERİYOR
Memesini kaybeden bir hastaya neler önerirsiniz?
Bu hastalar için özel silikonlar var. Bunları istemeyen hastalar için dışarıdan meme kaybı olduğunu göstermeyen uygun iç çamaşırı, giysi ve mayolar da mevcut. Özellikle memesi büyük olan hastalarda, memesinin biri alındığında duruş bozukluğu oluşabiliyor. Bu hastalar aynı zamanda ruhsal açıdan da özgüvenini kaybediyor. Biz de bu hastalarımıza uygun iç çamaşırı, içi silikon destekli sutyenler ya da mayolar öneriyoruz.

POLYANNACILIK OYNAMAK GEREK
Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Oğuz Acar, kanser hastalarının motivasyonlarını yükseltmek için önerilerde bulundu:
Moral motivasyon her hastalıkta çok önemlidir. Pozitif tutum içinde olan hastaları tedavi etmek de kolaylaşır. Ancak hasta; kendi durumuna pozitif bakarken, yani 'Polyannacılık' oynarken olayın ne kadar önemli bir boyutta olduğunu da göz ardı etmemeli.
Hasta, içinde bulunduğu durumu iyi bilip ona göre hareket etmeli ve doktor tarafından yapılan uyarılara harfiyen uymalı. Bu arada doktorun da hastaya karşı Polyannacılık oynamaması önemlidir. Hasta için yapılacak ne varsa, bu durum hastayla açık ve net bir şekilde paylaşılmalıdır. Ancak hastaya gereksiz yere umut verilmesi çok yanlıştır.

DENGEYİ İYİ AYARLAMALI

Hasta için yapılabilecek çok fazla bir şey yoksa; hastaya hastalığının ve durumunun bütün ayrıntılarını söylemektense, ailesinden bir kişiye durumunu anlatmak daha uygun olabilir. İşte bu gibi durumlarda doktorun hastaya karşı Polyannacılık oynaması daha uygundur.
Doktor; hastanın hayatta kalma şansı yüksekse bu umudu hasta ile paylaşmalı. Sonuç olarak; Polyannacılık, mutlu olmaya çalışmak, yaşanan duruma pozitif bakmak; çok hassas bir dengedir. Bunun iyi ayarlanması gerekir.

YARIN: KANSERLİ KADININ İHANET KORKUSU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makyaj yapan çabuk iyileşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN