Türkiye'nin en iyi haber sitesi

16 santimden yüksek merdivenden çıkmayın

Diz ağrıları konusunda bilgi veren Doç. Dr. Uğur Haklar, merdiven inip çıkmanın sağlam dizleri ağrıtmayacağını söylüyor: Basamak yüksekliğinin 16-17 santim olması lazım. Daha yüksek basamaklar, dizler için aşırı yük oluşturur

Giriş Tarihi: 18.11.2013
Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Haklar, diz cerrahisindeki son yenilikleri anlattı...

Dizlerdeki ağrıya neler sebep oluyor?
Menisküs dokusundaki yırtıklar ile kıkırdak yapısındaki bozulmalar ağrıya neden olabiliyor. Menisküs yırtıkları, kıkırdak problemleri veya diz eklem kapsülünün içini kaplayan zardaki problemlerden dolayı dizde şişme meydana gelebilir. Bu şişlik de ağrıya neden olabiliyor. Ancak normal diz. şişmez ve ağrımaz. Dizdeki şişmeye eklemin içindeki sıvının artması neden olabilir. Ayrıca travmalar nedeniyle diz içi kanamalar yüzünden de diz şişebilir. Dizdeki normal olmayan ve ağrı yapan önemli bir semptom da takılmalardır. Bunlar, ihmal edildiğinde dize kısa sürede zarar verebilecek bir durumdur. Ağrıların, şişmelerin ve takılmaların nedeni anlaşılmalı ve bir an önce tedavi edilmelidir.

NORMAL DİZ ŞİŞMEZ
Merdiven inip çıkmak, dizlere zarar veriyor mu?
Merdiven inip çıkmak dizleri sağlam olan ve kilolu olmayan biri için zararlı değil. Ancak merdiven yüksekliklerinin 16-17 santim olması gerekiyor. Daha yüksek merdivenler dizler için aşırı yük oluşturmaya başlar.

Normal bir diz ağrıyıp şişmez mi?
Kıkırdak dokusundaki bir hasar, menisküsteki bir yırtık, bağlardaki bir kopma; dizde ağrı, şişme, takılma ve kilitlenmelere neden oluyor. Normal diz ağrımaz, kilitlenmez ve şişmez.

Diz protezi ameliyatına karar verirken nelere dikkat ediyorsunuz?
Koltuğunda oturmaktan son derece mutlu, fazla aktivite istemeyen kişilere diz protezi yapmak konusunda ısrarcı olmamak gerekir. Hayata bağlı, dizleri nedeniyle yaşamını sürdüremeyenlere ise protez yapmaktan uzak durmamalıyız.

Robotik diz cerrahisi nedir?
Robotik diz cerrahisi (özel adıyla Makoplasty) bir çeşit kısmi diz protezi uygulama şeklidir. Dizin üç kompartmanı vardır. Eğer üç kompartmanın ikisinde kıkırdak aşınmaları, kemiğin diğer kemiğe sürtmesine neden olacak kadar ilerlemişse, kısmi diz protezi yapılır. Kısmi diz protezleri yeni uygulamalar değil ama uygulama tekniklerindeki zorluklar nedeni ile daha az tercih ediliyor. Robotik cerrahi hem bu zorlukları aşmaya, hem de çok daha anatomik protez uygulamamamıza yardımcı oluyor. Kısmi diz protezlerinde; tutarlı bir şekilde tekrarlanabilen bir hassasiyet elde edilmesini sağlayan robotik kollu intreraktif ortopedik sistemiyle çalışılır. İşlem sırasında dizin sorunlu kısmına protez takılır.

DİZ PROTEZİ İÇİN AlTI NEDEN
Kimlere diz protezi takılıyor?
1) Diz eklemini oluşturan kemiklerin kıkırdakları aşınmış ve kemik-kemik teması olan kişilere
2) 100 metre yürüyemeyenlere
3) Ağrıları nedeniyle her gün ağrı kesici ilaç kullananlara
4) Gece ağrıları nedeniyle uyku düzeni bozulanlara
5) Dizlerinde deformite gelişenlere
6) Günlük işlerini yaparken yardıma muhtaç olanlara
Bu altı kuraldan biri varsa, hastaya diz protez ameliyatı olması için tavsiyede bulunuyoruz. Röntgen incelemesinde kemikler birbirine değmeye başlamışsa da diz protezi ameliyatı düşünülebilir.

AMELİYATTAN İKİ GÜN SONRA YÜRÜMEK MÜMKÜN
Robotik diz cerrahisi kimler için uygun?
1) Genellikle dizin iç kısmında veya diz kapağının altında, hareketle birlikte diz ağrısı olanlara
2) Uzun süre oturur pozisyondan harekete geçildiği sırada diz ağrısı ve sertlik olanlara
3) Yürüme mesafesi kısalmış olan kişilere
4) Gece diz ağrısı olanlara
5) Cerrahi dışı tedavilere veya ilaçlara cevap vermeyenlere uygun olabilir.

HASTALAR SONUÇTAN MEMNUN
Robotik diz cerrahisi sonrası hastayı nasıl bir süreç bekliyor?
Çoğu durumda hastaların ameliyattan bir-iki gün sonra yürümesine, ilk birkaç hafta içinde otomobil kullanmasına, sonra da normal günlük aktivitelerine dönmesine izin veriyoruz. Bugüne kadar robotik cerrahi ile ameliyatını yaptığımız tüm hastalar alınan sonuçtan çok memnun. Biz de hastalarımızın memnuniyetlerini paylaşıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
16 santimden yüksek merdivenden çıkmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN