Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En etkili öğrenme uykuda gerçekleşiyor

Uyku ile öğrenme arasındaki bağ, Yeni Aktüel dergisine konu oldu. Farklı üniversitelerde yapılan araştırmalara göre stratejik bir şekerlemeyle hafızanıza daha çok bilgi eklemeniz ve bu bilgileri korumanız mümkün

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Rekabetin en üst seviyede olduğu günümüz dünyasında başarılı olmak ve başkalarından daha üst noktalara gelebilmek için çocukluktan itibaren her konuda en başarılı olmamız bekleniyor. Başkalarından önde olabilmek için tabii ki onlardan daha çok bilmek gerekiyor. Saniyelerle yarışılan günümüz dünyasında bilgiye ilk önce ulaşmak, herkesten önce öğrenmek ve bilgiyi kullanabilmek çok önemli... Peki, daha iyi öğrenmenin uykuyla birebir bağlantısı olduğunu biliyor musunuz?

HAFIZAYLA İLİŞKİLİ

Yapılan deneyler, uykunun; yabancı bir dil öğrenmekten motosiklet kullanmayı öğrenmeye kadar her alanda etkili olduğunu ortaya koyuyor. Hatta uykunun türü ve zamanı bazı şeyleri çok daha rahat öğrenmenizin önünü açıyor. Bu da stratejik bir şekerleme ile istediğiniz bilgilere ulaşabileceğiniz anlamına geliyor.

UYKU ÖNCESİ EZBER ETKİLİ

Uykuyla hafızanın birbiriyle olan bağlantısı ilk kez 1924 yılında iki Amerikalı psikoloğun deneyiyle ortaya kondu. Cornell Üniversitesi'nden John Jenkins ve Karl Dallenbach, bir grup öğrenci üzerinde 'kelime öğrenmek' ile ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçları; öğrencilerin kelimeleri, uyku öncesi ezberlemeye çalıştıklarında daha kolayca öğrendiklerini gösteriyordu. Yani uykuya dalmadan hemen önce yapacağınız kısa bir ezber çalışması bile başarılı olmanızı sağlıyor.

UYKUDA BİLGİLER PEKİŞİYOR

Bu araştırmadan yaklaşık 100 yıl sonra, yani bu yıl Amerika'nın en prestijli üniversitelerinden California Üniversitesi'nde uyku ve hafıza üzerine dikkat çekici bir araştırma yapıldı. 21 ve 75 yaş ortalamasında olan iki ayrı grup denek üzerinde yapılan araştırmayla, derin uyku modunda, deneklerin öğrendiklerini pekiştirdikleri ispatlandı.

DETAY KAYDI YAPILIYOR

Almanya Bamberg Üniversitesi'nde yapılan bir deney ise; yatmadan önce yaşanan olayların, uykunun hafif olduğu REM fazında beyne işlendiğini ortaya koydu. Bu süreçte detaylar, eksiksiz olarak hafızaya kaydediliyor.

ÖĞRENME ÜZERİNE UYKU
Uykunun motor beceriler üzerindeki etkisi de Harvard Tıp Fakültesi'nden Dr. Matthew Walken tarafından araştırılmış. Klavyede hızlı yazı yazmanın öğretildiği bir grup denek, iki bölüme ayrılmış. İlk gruba derslerin ardından uyumaları, diğer gruba da uyumamaları söylenmiş. Uyumayanlar yüzde 2 başarı gösterirken, uyuyanların başarı oranının yüzde 20 civarı olduğu tespit edilmiş.

45 DAKİKALIK ŞEKERLEME
New York Üniversitesi'nden Matthew Tucker'ın yaptığı bir araştırmaya göre; gündüz, rüyasız bir şekilde kestirmek hafızayı güçlendiriyor. Tucker, sabah saatlerinde yeni bilgilerle tanışan deneklerin öğlen uyudukları zaman bu bilgileri yüzde 15 daha fazla hatırladığını söylüyor.

YAPAY DERİN UYKU GENÇ KALMANIN SIRRI MI?
Almanya Lübeck Üniversitesi'nden uyku araştırmacısı Björn Pasch'ın yaptığı dikkat çekici bir deney bulunuyor. Pasch, bir grup deneğe kart hatırlama oyunu oynatıyor. Bu sırada odaya bir gül kokusu salınıyor. Sonra denekler gece uyurken kiminin REM (hafif uyku), kiminin de SWS (derin uyku) sırasında odasına gül kokusu veriliyor.

GÖRSEL HAFIZA DA ETKİLİ
Ertesi gün olunca, derin uyku aşamasında odasına gül kokusu verilen deneklerin, kartların sıralanışını daha iyi hatırladığı tespit ediliyor. Bu, derin uykunun görsel hafıza üzerindeki etkisini göstermesi açısından önemli bir deney.

HAFIZA KAYBINA KARŞI...
Aynı üniversitede, beyinde derin uyku halinin taklit edilmesini sağlayacak bir elektrikli frekans uyarı sistemi de kullanılmış. Sonucunda derin uyku frekansının yapay olarak da ortaya çıkarılabildiği görülmüş. Bu, gelecekte yaşlılığa bağlı hafıza kayıplarının engellenebileceğini gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En etkili öğrenme uykuda gerçekleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN