Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baş ağrısını ciddiye almalısınız

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Sürekli başım ağrıdığı için her gün ilaç kullanmak zorunda kalıyorum. Bu ağrıların nedeni migren olabilir mi? Doktora gitmeli miyim? B.Y./Denizli

Baş ağrısı nedeniyle her gün ağrı kesici kullanıyorsanız, öncelikle mide hasarı gibi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Her gün yineleyen baş ağrıları bazen migren veya gerilim tipi baş ağrılarına bağlı oluşabilir.

DEPRESYO NA DİKKAT
Sık sık tekrarlayan baş ağrıları, uyku sorunları, depresyon, kilo fazlalığı veya aşırı kafein tüketimi gibi durumlarda da görülebilir. Başı ağrıyan kişi, böyle durumlarda aşırı ağrı kesici kullanmak zorunda kalabilir. Haftada üç kez veya daha sık baş ağrısı yaşıyorsanız, hemen her gün ağrı kesici kullanıyorsanız ve bu ilaçları önerilen dozların üzerinde alıyorsanız; hemen bir uzmana danışıp nörolojik muayeneden geçmeniz gerekiyor. Ayrıca baş ağrılarınızın şekli değiştiyse veya ağrılarınız giderek artıyorsa, bir uzmana başvurmalısınız.

Obez kişi sağlıklı değildir

Obez sayılacak kadar kiloluyum. Yıllardır kilo veremiyorum. Ancak hiç sağlık sorunum yok. Acaba yine de risk altında mıyım? U.D./Sinop

Son dönemde yapılan bir araştırma, obezitenin nadiren zararsız bir sağlık sorunu olduğunu gösterdi. Amerika'da yaklaşık 5 bin kişiyi yedi yıl takip eden çalışmaya göre; hiç sağlık sorunu olmayan obez kişilerde, şeker ve kalp hastalığı riskinin tam dört kat arttığı görüldü. Yani kilo, sağlığınız için en önemli risk faktörleri arasında. Şu anda kolesterol, şeker, tansiyon yüksekliği veya kalp problemi yaşamasanız da, önümüzdeki yıllarda büyük oranla bu tür sorunlar yaşayabilirsiniz. Bir an önce sağlıklı bir kilo aralığına inin.

Aşırı sıcak su cildi kurutur

Kış aylarında cildim aşırı kuruyor. Cildimin kurumasını önlemek için neler yapabilirim? R.A./Rize

Kış aylarında yağ bazlı nemlendiriciler (çuha çiçeği yağı, badem yağı veya mineral yağlar içerebilir), ciltte nemi hapseden gliserin veya alfa-hidroksi asit içeren ürünler kullanabilirsiniz. Cilt temizleme ve duş ürünlerinizi kuru cilt tiplerine uygun seçin. Aşırı sıcak su ve sabundan kaçının. Vücut ve yüz nemlendiricilerini duş sonrasında hafif nemli cilde uygulayın. Oda nemlendiricileri de kapalı ortamlarda nem dengesi sağlayarak cildin kurumasını önler. Ciltte kurulukla birlikte yoğun kaşıntı, kızarıklık, pullanma gibi şikayetler olursa bir uzmana danışın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baş ağrısını ciddiye almalısınız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN