Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne olmak isteyenler dikkat!

D vitamini ile hamilelik şansı artıyor. Yağlı balıklarda, süt, karaciğer, tahıl ve portakal suyunda D vitamini bulunuyor.

Giriş Tarihi: 23.1.2014 11:05

ABD'deki Columbia Üniversitesi Üreme Sağlığı Merkezi'de yapılan bir araştırma, tüp bebek tedavilerinde gebelik başarı oranları ile D vitamini düzeyleri arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Op. Dr. Halit Fırat Erden de, "Yapılan araştırmalar bütün kısırlık sorunlarında hastaların D vitamini takviyesi ile doğal doğurganlıklarının artırılabileceği fikrini destekliyor" dedi. Çalışma sonucunda D vitamini seviyesinin yeterli düzeyde iken hamilelik oranının yüzde 78, düşük olduğunda yüzde 37 oranında gerçekleştiğini söyleyen Dr. Halit Fırat Erden, şunları kaydetti:

"Gebelik şansını artıran D vitaminini besinlerle de almak mümkün. Ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar, süt, karaciğer, tahıl ve portakal suyu gibi güçlendirilmiş besinlerle D vitamini doğal ya da kapsül şeklinde takviye olarak alınabilir. Tavsiye edilen miktar günlük farklılıklar göstermektedir. Doğurganlık artırıcı bu vitaminin vücuttaki seviyesi basit bir kan testi ile belirlenebiliyor."

GÜNEŞTEN GELEN ŞİFA

D vitamini, vücut güneşe tam maruz kaldığında 30 dakikada üretilebiliyor. Kış aylarında güneşten yeterince faydalanılmadığı için D vitamini eksikliği görülebilir. Bunu da gıdalarla karşılamak mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne olmak isteyenler dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN