Gribe ateş düşürücü yangına körük gibi

Griple gelen yüksek ateşi düşürmeye çalışmak, doğal tepkimeyi ortadan kaldırarak virüsün vücuda daha da yayılmasına yol açıyor

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Grip virüsüyle birlikte kişiyi yataklara düşüren yüksek ateşe karşı çoğu zaman ateş düşürücü ilaçlar kullanmak ilk akla gelen çözüm olur. Ateşi düşürdük mü kendimizi iyi hisseder hemen işimize gücümüze koyuluruz. Ancak Kanadalı bilim insanları yaptıkları araştırmada grip vakalarında ateşi düşürmeye çalışmanın tam tersi etki yaptığını ve gribi tüm vücuda yaydığını söylüyor. Kanada'nın McMaster Üniversitesi'ne bağlı Ontario Araştırma Merkezi'nde yapılan araştırmanın sonuç raporuna göre vücut ısısının yükselmesi vücudun grip virüsüne karşı savunma mekanizması kaynaklı bir tepki. Üstelik bu ilaçların yanlış kullanımı her yıl birçok kişinin ölümüne yol açıyor. Ateş düşürücü ilaçlar ağız ve burun bölgesindeki grip kaynaklı akıntıları da yüzde bir oranında artırıyor. Uzmanlar gribe yakalanan hastaya ateşi düşürmeye çalışmadan birkaç gün yatak istirahatı öneriyor.

'Salgınlara yol açıyor'
Prof. Dr. Dilek Arman: (Medical Park Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı)
İlk 5 günde ateş düşürücü kullanımı kişinin toplum içine girerek virüsü bulaştırmasına yol açıyor. Bu da salgına neden oluyor. Ancak kalp ve damar rahatsızlıkları ve kronik solunum yolu hastalıkları olanlarda ateş yükselirken ilaç almak gerekebilir.

H3N2'nin etkisi azaldı
Sağlık Bakanlığı'nın haftalık grip raporunda zatürree vakalarını da artıran bu yılın grip virüsü H3N2'nin Türkiye'de etkisini azalttığı belirtildi. Raporda, H3N2 virüsünün görülme sıklığının yüzde 58'den yüzde 33'e düştüğü kaydedildi. Virüs ülkemizdeki ilk haftasında yüzde 36 oranında görülmüştü. Meksika'da ise 'domuz gribi' olarak bilinen H1N1 virüsüyle bulaşan grip türünün yeniden ortaya çıkmasıyla 255 kişi öldü.

Hepsi vitamin deposu!
Rus RIA Novosti medya kuruluşunun uzmanların görüşü alınarak hazırladığı bu grafikte soğuk algınlığına karşı 10 altın besin gösteriliyor. Rus doktorlar tüm bu besinlerin içeriğindeki antioksidanların toksik maddeye karşı doğal silah olduğu ve vitaminlerin de virüs ve bakterilere karşı savaştığını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gribe ateş düşürücü yangına körük gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN