Egzama ve ülsere çare dikenli dişbudak ağacı

Dikenli dişbudak; geleneksel Çin tıbbında egzamadan karın ağrısına, diş hastalıklarından ülsere kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca mide ve mesane kanserinin tedavisinde de etkili olabilir

Giriş Tarihi: 16.2.2014
Dikenli dişbudak olarak bilinen ağaç, zanthoxylum'un (dikenli üvez) bir türüdür. Geleneksel Çin tıbbında en çok Hua Jiao olarak anılan zanthoxylum schinifolium kullanılmaktadır. Ayrıca Afrika'da zanthoxylum chalybeum, Kuzey Amerika'da zanthoxylum clavis-hercules ve Zanthoxylum americanum türleri de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu bitkiye ayrıca herkül klübü, dişağrısı ağacı, sarı odun, Szechuan biberi ve chuan liao da denmektedir. Toksit etkiye neden olduğu için güvenilir bulunmayan dikenli dişbudak ile ilgili bilgiler şöyle:
Bir araştırmada; zanthoxylum'da 14 bileşik saptandı. Bitkinin kabuklarında ise insektisit (böcek öldürücü) olarak anetol, estagol ve karyofillen tespit edildi.
Zanthoxylum'da bulunan berberin isimli madde; antibiyotik özelliği taşıyor.

DİŞ SAĞLIĞI İÇİN YARARLI

Amerikan yerlilerinin, dikenli dişbudak ağacının kabuklarını ve odununu, diş ve dişeti hastalıklarının tedavisinde kullandığını gösteren kanıtlar vardır. Kabuk parça halinde soyulup çiğnenirdi ya da lapa haline getirilip dişin çevresine sürülürdü.
Pakistan, Hindistan ve batı Afrika'da da diş ve diş eti hastalıkları için çeşitli zanthoxylum ağaçlarının kabukları kullanılıyordu. Ağacın kabukları çiğneme çubukları şeklinde kulanılıyordu. Kabuk bazen ağrı ve ülserleri tedavi için yağ ile karıştırılıyordu.

CİLDİ KORUR

Dikenli dişbudak, geleneksel Çin tıbbında; üşüme hissi, kusma ve ishale eşlik eden epigastrik (mide bölgesi) ağrı ile abdominal (karın) ağrılarında kullanılmaktadır. Ayrıca harici olarak egzama ve ciltteki nemi almak için kullanılıyor.
Günümüzde ise dikenli dişbudak ağacının küçük meyveleri öksürük şurubu yapımında kullanılıyor. Ağacın iç kabukları ise kaşıntı tedavisi için su ile kaynatılıp cilde uygulanıyor. Ayrıca dikenli dişbudak ağacının kabuğunun artritten (iltihap) kansere kadar çeşitli hastalıklara çare olabileceği düşünülüyor. Ancak bu çalışmaların hiçbirinin bilimsel geçerliliği bulunmamaktadır.

BİTKİNİN KULLANILMASI GÜVENİLİR BULUNMUYOR
Fareler üzerinde yapılan bir araştırma; dikenli dişbudakın mide ve mesane kanserleri üzerinde etkili olabileceğini gösterdi.
Çiftlik hayvanlarının zehirlenmesi üzerine yapılan bazı çalışmalar; dikenli dişbudağın uyarıcı etkisi olduğunu ortaya çıkardı.
Dikenli dişbudağın, toksisite etkisi hakkında yeterli bilgi olmadığı için kullanılması güvenilir bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egzama ve ülsere çare dikenli dişbudak ağacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN