Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bulantı ilacında ani ölüm riski

Etken maddesi Domperidon olan bulantı ilaçları ani ölüme yol açabildiği iddiasıyla kara listeye alındı. Türkiye'de de bulunan ilaçların piyasadan çekilmesi isteniyor

Giriş Tarihi: 22.2.2014
Sağlık sektöründe referans olarak kabul edilen "Prescrire" adlı derginin etken maddesi Domperidon olan Motilium gibi ilaçlar hakkında 19 Şubat'ta yayımladığı raporda, mide bulantısı ve kusma tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilacın Fransa'da 2012'de 25 ile 123 kişinin ani ölümünde rol oynamış olabileceği bilgisi yer alıyor. Prescrire'nin yayımladığı 63 ilaçlık kara listede yer alan Motilium ve türevlerinin içerdiği domperidon'un, kalp sağlığı için risk oluşturduğu bilgisi yer alıyor. Türkiye'de Motilium, Duolans ve Lacombi adlarıyla piyasada bulunan ilacın "kusma ve mide bulantısı için makul sonuçlar verdiği" fakat kalp ritmini bozma riski taşıdığı belirtiliyor. Uzmanlar mide bulantısı, kusma gibi sindirim problemlerinin giderilmesi için öncelikle beslenmenin düzene sokulmasını öneriyor. Problemler devam ettiği takdirde ise Motilium yerine Mopral ve Inexium gibi ilaçların kullanılması tavsiye ediliyor. Belçika 2013 yılının son aylarında bu ilacın kontrollü kullanımı için sadece doktor reçetesi karşılığında alabilme zorunluluğu getirmişti.

ÜRETİCİ: "KAYITLI VAKA YOK"
Konuyla ilgili açıklama yapan ilaç firması Janssen ise Prescrire adlı yayın organındaki yazının, ürün bilgisindeki oranlarla epidemiyolojik oranları karşılaştırarak 2012 yılında görüldüğü varsayılan vaka sayılarını bir hipotez (varsayım) olarak öne sürdüğünü belirtiyor. Janssen tarafından SABAH'a yapılan açıklama şöyle: "Bu konuda kayıtlı vaka yoktur, öne sürülen vakalar varsayımsaldır. Tüm ürünlerimizin olduğu gibi Domperidon'un güvenlik verilerini de ürünün piyasaya ilk verildiği 1978'den beri topluyoruz. Ürünümüz ile ilgili kardiyak güvenliğe dair tüm bilimsel veriler, çalışmalar ve güvenlilik raporları standart prosedür ve regülasyonlara uygun olarak sağlık otoriteleri ile paylaşılmış ve ilgili tüm hekimlere yazılı bilgilendirme yapılmıştır."

BİRÇOK YAN ETKİSİ BİLDİRİLDİ
Prof. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Bilim Dalı):
Domperidon'un kalpte ileti bozukluğu, çarpıntılar ve kalp durmasına yol açabildiği bildirilmiştir. Potasyumu düşük hastalarda yan etkiler daha hızlı ve şiddetli ortaya çıkmaktadır.

KONTROLLÜ VERİLMELİ
Prof. Timur Timurkaynak:
Domperidon kalbin elektrik iletim sistemindeki sinyallerin uzamasına ve ölümcül ritim bozukluklarına yol açar. Doktor kontrolünde alınmalıdır.

YAŞLILARA DİKKAT!
Yrd. Doç. Dr. Beşir Kesici:
2010'da yapılan iki çalışmada Domperidon'un kalpte aritmi ve ani ölüme neden olduğu saptanmıştır. Özellikle 60 yaş üstündekiler dikkatli olmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulantı ilacında ani ölüm riski
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN