Alzheimer hastasının tanıdığı eşyaları koruyun

Medical Park Özel Tokat Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. İbrahim Mumcuoğlu, 'Alzheimer tanısı konmuş bir kişinin benimseyebileceği en önemli tutum, onun tanıdığı eşyaları korumaktır' dedi.

Giriş Tarihi: 21.3.2014 12:44

Alzheimer hastalığı hem ileri yaşlarda ortaya çıkması hem de ilerleyici bir hastalık olması nedeniyle, özenli ve sürekli bakım yapılmasını gerektirdiğini ifade eden Mumcuoğlu, zaman içinde hastanın yatağa bağımlı hale gelmesiyle sonuçlanan bu hastalığın hasta yakınlarına önemli bir sorumluluk ve bakım yükü getirdiğini söyledi.

Bu durumun giderek artan gözetim zorunluluğuyla birlikte, hasta yakınları için hem sosyal, hem de ekonomik açıdan çok yıpratıcı olabileceğine dikkat çeken Mumcuoğlu, 'Hasta bakımı bedensel ve ruhsal yorgunluğa neden olabilir. Ayrıca, bu hastaların eskisine göre çok değişmiş olmaları, artık sevgi ve ilgiye gerek duymadıkları anlamına gelmez. Bakımı üstlenen kişilere düşen en önemli görev, hastayı sevgi ve ilgiden yoksun bırakmamaktır. İyi bakım, ev içindeki huzurun korunmasını, tehlikelerin önüne geçilmesini ve hastanın ruh sağlığının korunmasını sağlayacaktır. Bu nedenle, Alzheimer hastasına yardımcı olmak, sabırlı, bilgili ve anlayışlı olmayı şart kılar. Alzheimer hastalığı ile mücadele etmenin en iyi yöntemi, hastalığı tanımak ve birlikte yaşamayı öğrenmektir' diye konuştu.

Alzheimer hastalığı olan birine bakmanın kesinlikle kolay olmadığını ancak bunu kolaylaştırmak için yapılabilecek bazı şeyler olduğunu ifade eden Mumcuoğlu, 'Alzheimer tanısı konmuş bir kişinin benimseyebileceği en önemli tutum, onun tanıdığı eşyaları korumaktır. Evi, içinde dolaşılması güvenli ve kolay bir yer haline getirin, eşya kalabalığından kaçının. Evde gereksiz değişiklikler yapmayın. Aydınlatmaya son derece önem verin. Kaygan yüzeylere, sabit olmayan halı ya da kilimlere veya eşit olmayan basamaklara karşı hastayı koruyun. Merdivenler sorun oluşturuyorsa, her basamağa kaymayı önleyici plastikler ve basamakları belli eden fosforlu bantlar yapıştırın Hareketliliği artırmak için evin içinde ve banyoda, yararlı olabilecekleri yerlere tutunacak çubuklar monte edebilirsiniz.

Temizlik maddeleri, zehirli kimyasal maddeler, keskin aletler, gereçler ve ilaçları ulaşılamayacak yerlerde saklayın. Evin her katına yangın alarmı yerleştirin. Kişisel eşyaları evin belli bir yerinde tutun. Kırılabilir eşyaları ortadan kaldırın. Pasaport, sigorta kartı gibi önemli belgeleri ve değerli eşyaları güvenli bir yerde kilitleyin. Anahtar gibi gerekli şeylerin yedeklerini güvenli bir yerde saklayın. Düzenli olarak gündelik kullanılan ve tehlikeli olmayan eşyalar ortada, ulaşılması kolay yerlerde tutulabilir. Eğer hasta sigara içiyorsa, sigara içtikleri zaman yanlarında durun. Evden çıkıp gitme arzularını kısıtlamalarına karşı bir önlem olarak hastanın düzenli bir şekilde yapabileceği gündelik egzersiz programı hazırlayın' şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alzheimer hastasının tanıdığı eşyaları koruyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN