Zayıflama ilacı kullanmayın

Giriş Tarihi: 27.3.2014
Yüksek tansiyonum var. Yurt dışından ithal bitkisel zayıflama ilacını kullanabilir miyim? K.H./Bursa
İştah kesici ilaçlar ampitamin türevleri olup bunlar; kalp, damar ve beyin sistemlerinde hasarlar oluşturabilir. Özellikle nefes darlığı, çarpıntı gibi şikayetlerin yanı sıra kalp krizi ve inmeye de yol açabilir. Ayrıca bu ilaçlar bağımlılık yapma riskine de sahiptir. Bu sebeplerden dolayı bu ilaçların kullanımı dünyada çok kısıtlıdır ve hekim kontrolünde olmaktadır. Ülkemizde ise yasaklanmıştır ve kullanımı yoktur. İştah kesicilerin yanı sıra vücuttan yağ yakıcı (orlistat) ilaçların da bağırsaktan yağların atılmasını ya da emilmesini bozması sonucu bağırsaktan yağ atılımı artar. Bu ilaçların kullanımı, kronik ishale yol açması dolayısıyla önerilmez. Bu tip ilaçlar karaciğer hastalarında karaciğer hasarına yol açar. Ülkemizde kullanımdan kalkan bu ilaçlar Amerika gibi bazı ülkelerde marketlerde satılır. Kişinin kullandığı tansiyon ve şeker ilaçlarının emilimini bozup etkisinin azalmasına da yol açabilir.

GLOKOMDA BALIK YAĞI İYİ GELMEZ
60 yaşındayım. Yüksek tansiyon, kolesterol ve göz tansiyonum (glokom) var. Balık yağı kullanmak istiyorum, kullanabilir miyim? Y.A./İstanbul
Balık yağlarının içerdiği Omega- 3 yağ asitleri kolesterol ve trigliserid metabolizması üzerinde olumlu etki yaparak düşmesine yardımcı olabilir.

BEN ÖNERMİYORUM
Balık yağının glokomu tetikleyebildiğine dair yayınlar mevcuttur. Bu nedenle, göz tansiyonu (glokom) olan kişilerin balık yağı kullanmaları sakıncalıdır. Ayrıca balık yağı kanın pıhtılaşmasını bozarak kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlayabilir. Ama glokomlu hastalara önermiyorum.

VİTAMİN EKSİKLİĞİ TIRNAK KIRIYOR
Zayıflamak için diyet yapıyorum. Tırnaklarım kırılıyor. Vitamin eksikliği buna sebep olur mu? S.A./Mersin
Diyet sebebiyle yeterli vitamin alınamadığı taktirde beslenme bozuklukları ortaya çıkabilir. Özellikle A, D vitamini eksikliği tırnaklarda yumuşamalara ve kırılmalara yol açabilir. Bu nedenle havuç, domates gibi renkli sebze ve meyvelerin yanı sıra balık, süt, beyaz peynir gibi kalsiyumdan zengin ürünler de beslenme programına eklenip, bol miktarlarda tüketilmelidir. Ayrıca kronikleşmiş kansızlık sorununda da tırnakların beslenmesi bozularak kırılmalar görülebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıflama ilacı kullanmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN