Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zindelik ilaçları bağımlılık yapar

Giriş Tarihi: 3.4.2014
Yurt dışından zindelik verici ilaç getirttim. Terleme ve çarpıntı başladı. İlaçtan olabilir mi? L.Ş./İst.
Bu tür anfetamin ilaçların kullanımı ülkemizde yasaklanmıştır. Genel olarak güçlenme, zindelik, kendine güven hissi, zihinde açılma ve öğrenmede artma yapsa da hızlı bir şekilde bağımlılık gelişir ve ilacın etkisi gittikçe azalır. Kişide dozu yükseltme eğilimi başlar.

ÖLÜME YOL AÇABİLİR
Ayrıca bu tür ilaçlar tansiyonda yükselme, çarpıntı, terleme, baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, sıkıntıyla boğulma hissi, göğüs ağrısı gibi sorunlara yol açabilir. İlaca bağımlılık gelişmesi sonucu ilacın dozu artırıldığında, yan etkiler çok daha şiddetli olur. Beyin kanaması, kalp krizi ve hatta ölüme kadar giden olaylar görülebilir. Ayrıca başlangıçta tolerans gelişimi sırasında uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik, ağızda kuruma, bazen aşırı neşelenme, hayal görme, hatta delirmeler ortaya çıkabilir. İntihar olayları bile görülebilir. Bu tür ilaçları kullanmayınız.

İLAÇLARLA BİRLİKTE ÇAY İÇMEYİN
Diyabet ilacı kullanıyorum. Günde ne kadar çay veya yeşil çay tüketebilirim? K.S./Antalya
Çay, içerdiği tanin maddesi sebebiyle alkalik bazı ilaçların emilmesini yavaşlatabilir ya da tamamen bozabilir. Genel olarak ilaçlarla birlikte çay içmemeye çalışın.

KANAMAYI ARTIRABİLİR
Ayrıca yeşil çay, içerdiği kanamayı arttırıcı bileşikler nedeniyle aspirin kullanan hastalarda ya da by-pass olmuş, stent takılmış ve pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar kullanan hastalarda kanamayı arttırabilir. Bu tür hastaların da yeşil çay içmemesi gerekir. Çay her ne kadar zararsız zannedilse de dikkatli olmanızda yarar vardır.

EPİLEPSİ İLACIYLA AĞRI KESİCİ ALINMAZ
25 yaşındayım, epilepsi ilacı alıyorum. Ağrı kesici olarak parasetamol kullanabilir miyim? E.S./Edirne
Kullanmakta olduğunuz epilepsi ilacı, parasetamolden dolayı kan düzeyinin düşmesine yol açar. Bu nedenle ilacın ağrı kesici etkisi azalır. Ancak ağrı kesici ilacı, epilepsi ilacından birkaç saat sonra içmenizde yarar var. Soğuk algınlığı, grip veya ağrı kesici ilaçlar kullanacağınız zaman mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz size, rutin olarak kullandığınız ilaçların düzenini bozmayacak, onlarla etkileşime girmeyecek ilaçları tavsiye edecektir. İçeriğini bilmediğiniz ilaçları kullanmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zindelik ilaçları bağımlılık yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN