Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbi dumana terketmeyin!

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Kalp Sağlığı Haftası nedeni ile bağımlılık yapan alkol, sigara ve nargile ile ilgili önemli hatırlatmalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 12.4.2014 12:19
Kişinin en büyük bağımlılığının sağlıklı ve güzel bir hayatın kendisi olması gerektiği mesajı ile yola çıkan Yeşilay, sağlığa zararlı madde kullanımlarının hayatı kalbinden vurmaya eş değer olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti 12-18 Nisan tarihleri arasında kutlanan, "Kalp Sağlığı Haftası" nedeniyle kalp hastalıklarına yol açacak zararlı madde kullanımlarına dikkat çekti. Yeşilay, alkolden uyuşturucuya, teknolojiden nargileye pek çok bağımlılığın önce kalbi vurduğuna işaret ederek, hafta boyunca yapılan bilinçlendirme çalışmaları kapsamında bağımlılık yapan alkol, sigara ve nargile ile ilgili önemli hatırlatmalarda bulundu. Kişinin en büyük bağımlılığının sağlıklı ve güzel bir hayatın kendisi olması gerektiği mesajı ile yola çıkan Yeşilay, sağlığa zararlı madde kullanımlarının hayatı kalbinden vurmaya eş değer olduğunun altını çiziyor.

KALBİ DUMANA TERK ETMEMEK LAZIM

Kalp Haftası nedeni ile tütünün zararlarında bahseden Yeşilay, tütünün akciğer başta olmak üzere birçok kanserin ve kalp hastalıklarının da en önemli sebebi olarak bilindiğini belirterek, sigaranın günümüzde 50'nin üzerinde sağlık sorunu ile ilişkili ve bu sayının araştırmalar derinleştikçe arttığına dikkat çekti.

Yeşilay, zararlı maddelerin kullanımı sonucunda kalbin nasıl etkilendiğini ise şöyle sıraladı:

"Koroner kalp damar hastalığına neden olan sigara kalbin daha fazla sayıda çarpmasına, kan basıncının yükselmesine, damar sertliğine yol açıyor, hipertansiyon ve atardamar tıkanıklığı riskini artırıyor. Yani yalnızca mutluluk ve heyecan duyduğunuz anlarda hızlanması gereken kalp, sigara yüzünden tüm güzel duyguları yaşayabileceğiniz anları sizden çalıyor. Sigaranın bedene verdiği zararlar konuşulurken daha fazla zararlı madde barındırmasına rağmen nargile konusunda tehlikenin farkına varılmadığı gözleniyor. Nargile sigaranın zararsız bir alternatifi gibi sunuluyor. Oysa nargile de bir tütün ürünü ve bütün tütün ürünleri gibi kanser, kalp ve damar hastalıkları, serebrovasküler hastalıklar, solunum yolu hastalıkları gibi pek çok öldürücü hastalığa neden oluyor. Dumanı sudan geçmesine rağmen yüksek oranda zehirli maddeler içeriyor ve akciğer kanseri, mesane kanseri, ağız kanserleri gibi hastalıklara yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Tüketilen alkol miktarı ile kalp krizinin doğru orantılı olarak artışının altında alkolün bedendeki etki mekanizması yer alıyor. Alkol karaciğer reseptörlerinde yalancı açlık durumu oluşturduğu için yağ akümülasyonunu santral obezite şeklinde oluşturuyor. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbi dumana terketmeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN