Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınav stresi bayılmayı tetikliyor

Öğrenciyim. Sırada bayılmışım. Doktorum vazovagan senkop olduğunu söyledi. Bu nedir? J.L./İst.
Vazovagan senkop; aniden şuur kaybı, yani halk arasında bayılma olarak bilinir. 50 yaşın üstünde daha sık görülür. Sıklık, yaşlandıkça artar. Ancak gençlerde de görülebilir.

YORGUNLUK ETKİLER

Senkop atakları beynin 5-10 saniye kadar kansız kalması sonucu gelişir. 5-10 saniyeden daha uzun sürdüğü takdirde ölüme kadar giden sonuçlar doğurabilir. Bu durumda tansiyon 0 civarında bulunur. Soğuk terleme, nabızda yavaşlama, göz bebeklerinde büyüme, nefes alıp vermede hızlanma, cilt renginde solma, bulantı ve kusma meydana gelebilir. Gençlerde imtihan stresi, korku, travma, uzun süre ayakta kalma bu tabloyu tetikler. Genç kızlarda adet kanaması sırasında uzun süre ayakta kalma da bu duruma yol açar. Kan verme, diş çektirme, havasız ortam, açlık, susuzluk, yorgunluk, uykusuzluk; en sık görülen nedenlerdendir.

NAR SUYU KALBE İYİ GELİR
45 yaşındayım. By-pass ameliyatı oldum. Çok halsizim. Nar suyu içebilir miyim? H.L./Kars
Nar ya da pomgranata meyvesinin suyu, P vitamininden zengindir. Ayrıca kateşin, epigallo kateşin gibi C ve B1 vitaminlerini içinde bulundurur. Bunların gösterdiği antioksidan aktiviteleri birçok çalışmada bildirilmiştir. Bu maddelerin kalp hastalığında koruyucu etki yaptığı hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca bu meyvenin karaciğeri koruyucu ve kan şekerini düşürücü etkisi olduğu birçok çalışmada ileri sürülmektedir. Bu nedenle kalp-damar hastalıklarında kullanılabilir. Nar suyu içmenizde bir sakınca yoktur.

YEMEKTEN SONRA BİR FİNCAN KAHVE
Annem 80 yaşında. Yemekten sonra duşa girdi, düşüp kolunu kırdı. Bunun nedeni nedir? F.S./Adana
Genelde 80 yaş üstü hastalarda postprandiyal hipotansiyon çok sık görülmektedir. Yemeklerden 1-1.5 saat sonra mide ya da göbek bölgesinde kan göllenmesi sonucu çevre damar sisteminde kan hacmi göreceli olarak azalır. Bunun sonucu beyne giden kan azalır ve refleks olarak hipotansiyon gelişir. Ağır tansiyon düşmelerinde şuur kaybı, yere yuvarlanmalar, idrar kaçırma, epilepsiye benzer tablo gelişir. Bu durum yemekten sonra bir fincan kahve içerek önlenebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınav stresi bayılmayı tetikliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN