Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul öncesi göz muayenesini unutmayın

Yeni öğretim yılı için hem ailelerin hem de çocukların hazırlıkları tamamlanmak üzere. Ancak bu hazırlık sırasında çocuğunuzun göz muayenesinin de ihmal edilmemesi gerekiyor.

Giriş Tarihi: 11.9.2014 14:31 Güncelleme Tarihi: 11.9.2014 14:34

Okulların açılmasına sayılı gün kaldı. Aileler çocuklarının okul kıyafeti, defter, kalem gibi ihtiyaçlarını giderme telaşına düştü. Ancak okul öncesi yapılan hazırlıklara mutlaka göz kontrollerinin de eklenmesi gerekiyor.

Türkiye'deki her üç çocuktan birinin uzak veya yakını görmede problem yaşadığını belirten Dünyagöz Ataköy'den Opr. Dr. Tülay Kılıç, ailelere okul öncesinde çocuklarını muhakkak göz muayenesinden geçirmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Opr. Dr. Tülay Kılıç, "Uzak veya yakın görme sorunları okul başarısını etkiliyor" dedi.

BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ İYİ GÖREMEMEK OLABİLİR

Ailelerin bazen çocuklarının okuldaki başarı seviyelerinin düşük olmasının nedenini öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlayabileceğini ifade eden Opr. Dr. Tülay Kılıç, "'Oysa sorun, bir göz rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir. İyi göremediği için derslerinden geri kalabilir. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, çocuk okulda tahtayı iyi göremiyor numaralar arasında fark varsa bu durum baş ve göz ağrısına neden olabiliyor. Bunun sonucunda da çocuğun derse olan ilgisi ve konsantrasyonu azalıyor" diye konuştu.

16 YAŞINA KADAR DÜZENLİ KONTROL ŞART

Opr. Dr. Tülay Kılıç okul öncesi yapılacak basit bir göz muayenesi ile mevcut görme azlığı problemi ve tetikleyebileceği durumların erken tespit edilebileceğini söyledi. Opr. Dr. Kılıç, "0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir" dedi.

GÖZÜNÜN BOZUK OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Dünyagöz Ataköy'den Opr. Dr. Tülay Kılıç çocukların gözlerindeki bozukluğun belirtilerini şöyle sıraladı:

•Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak.
•Bir gözü kapayarak bakmak, gözlerini kısarak bakmak.
•Çok yakından okumak, okuduğu satırı atlamak.
•Televizyonu yakından izlemek.
•Aktivitelerde düşük performans, baş ağrısı, dalgınlık.
•Başı bir yana eğerek bakmak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul öncesi göz muayenesini unutmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN