Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Estetik ayaklar için parmak kısaltmak doğru mu?

Giriş Tarihi: 11.11.2014
Estetik ayaklar için parmak kısaltmak doğru mu?

Dar ve topuklu ayakkabı giyebilmek için ayak parmaklarının uzatılıp kısaltılmasından oluşan Sindirella estetiğine uzmanlar temkinli yaklaşıyor: İstenmeyen sonuçlar çıkabilir

Amerika ve Avrupa'dan sonra ülkemizde de ayaklarını beğenmeyen kadınlar Sindirella estetiği için cerrahların kapısını çalmaya başladı. Ancak uzmanlar, ameliyat sonrasında oluşabilecek bazı önemli komplikasyonlardan dolayı Sindirella ayak estetiğine kadınlar kadar sıcak bakmıyor. Sindirella ayak estetiği; ayak parmaklarının uzatılıp kısaltılmasını, kıvrık olan parmağın düzeltilmesini, dar ayakkabı kullanabilmek için parmaklardan bir tanesinin alınmasını, yüksek topuklu ayakkabı giyebilmek için ayak ön tabanına yağ enjeksiyonu uygulamalarını kapsıyor.

İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Toplumumuzun geniş, yayılmış, sırt bölgesi kavisli, etli ayak yapısı Sindirella estetiğine olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Görüşünü aldığımız estetik cerrahlar, ayaklarımızın bütün vücudumuzu taşıyan fonksiyonel organlar olduğunu ve sadece estetik kaygılardan dolayı bu ameliyatın yapılmaması gerektiğini vurguluyorlar.

Prof. Dr. İsmail Kuran /Estetik ve Plastik Cerrah

Bu ameliyat tıbbi literatürde ciddi bir yere sahip değil
Ayak, ağırlıklı olarak vücudumuzu taşıyan, yürüyüş ve ayakta duruş için, bizim için son derece önemli bir fonksiyonel organ. Görünümü nedeniyle ayaklarından şikâyetçi olan bazı hastalarımız olmakla birlikte, bu bölgeye yapılabilecek ameliyatlar oldukça sınırlıdır. Genellikle, doğuştan fazla parmak, kemik uzunluklarındaki farklılıklar, geçirilen birtakım travma, yanık ve kazalar neticesinde oluşmuş sorunlar ve buna benzer fonksiyonel açıdan da sorun yaratan durumların tedavisinde ayak ameliyatları yapabiliyoruz. Sadece estetik amaçlarla, ayağının şeklini beğenmediği için başvuran hastalara benim şahsen yaklaşımım, ayak sağlığını ve ayağın gerçek fonksiyonel önemini anlatarak, bu ameliyatları reddetmek yönünde oluyor.

KOMPLİKASYONLAR OLABİLİR

Sırf açık ayakkabı giyebilmek için parmakların kısaltılmasına kesinlikle karşıyım. Böyle bir ameliyat tıbbi literatürde ciddi bir yere sahip değil. Teknik olarak parmakların kısaltılması, kemik boylarının azaltılması mümkün ama bunlar tıbbi zorunluluk olmadığı hallerde sırf estetik amaçlarla yapılabilecek, yapılması gereken ameliyatlar değil kanımca. Komplikasyonları olabilir. Hastanın kemik iyileşmesiyle, yara iyileşmesi ile ilgili sıkıntıları olabilir. Onun için bu tip ameliyatları şahsen çok doğru bulmuyorum.

Doç . Dr. Tayfun Türkaslan /Estetik ve Plastik Cerrah

Operasyon sonrası bozulan denge önemli ağrılara yol açabilir
Sindirella ayak estetiği için başvuran hastalarımız oluyor. Ancak bazı hastalar ayaklarının şeklini beğenmediği ve istediği ayakkabıyı giyebilmek için bu estetiği yaptırmak istiyorlar. Bazıları hastalarımız da şekil bozukluğu kaynaklı sağlık sorunlarından kurtulmak ve daha estetik görünümlü bir ayak formuna sahip olmak için geliyorlar. Başvuran hasta sayısı her geçen gün artıyor. Ancak her hastaya Sindirella estetiği yapmıyoruz. Çünkü sadece estetik için ayak sağlığını tehlikeye atamayız. Hastalarımızı titiz bir değerlendirme sürecinden geçirerek operasyona karar veriyoruz ya da vermiyoruz.

ESTETİĞE SICAK BAKMIYORUM
İnce, dar, topuklu ya da açık ayakkabı giyebilmek için ayağın kemik yapısını bozulmasına, parmakların kısaltılıp uzatılmasına, ayak sağlığını riske sokacak bir estetik cerrahi bir müdahaleye sıcak bakmıyorum. Çünkü parmakların açık ayakkabılarda estetik görünmesi ya da benzer nedenlerle uzatılıp kısaltılması vücudun ağırlık dengesini, kasların çalışmasını bozabilir. Ağrılar ortaya çıkabilir. Ayak başparmağının açısının dışa doğru olması, kemik çıkıntıları, şeker hastalarında görülen ayak deformasyonları, kaza sonrası kırıkların neden olduğu deformasyonlar, yani tıbbi bir zorunluluğun giderilmesiyle birlikte estetik müdahale düşünülmelidir. Parmak kemiklerinin kesilmesi, diğer dokulara müdahale edilerek ya da tabana yağ enjeksiyonuyla gerçekleştirilir. Ayakta hiçbir sağlık problemi yokken sadece estetik amacıyla bir operasyon yaptırıldığında, ayağın dengesiyle oynadığınız için operasyon sonrasında ciddi ağrılar ortaya çıkabilir.

Op. Dr. Osman Şenel / Estetik ve Plastik Cerrah

Yağ enjeksiyonu ile düzeltmeler yapılabilir
Ayaklar tüm beden ağırlığını taşıdıkları ve koşma, yürüme, sıçrama gibi tüm hareketlerimizi fonksiyonel olarak sağladıklarından, sağlıklı bir ayak bütünlüğünün yanı sıra ayaklarımızın özel tasarlanmış fonksiyonlarının da korunması gerekmektedir. Kadınların çok sevdiği dar ve yüksek topuklu ayakkabıları giymek için yapılacak işlemlerde öncelikle ayak fonksiyonunu bozmamak önemli. Sanılanın aksine ayak genişliğinin daraltılması için küçük parmak değil dördüncü parmak ve bağlı olduğu ayak kemiği alınarak daha dar bir ayak yapmak mümkün.

SAĞLIK NEDENİ İLE YAPTIM

Ben daha önce estetik amaçlı böyle ameliyatlar yaptıysam da ayakta olan çeşitli sağlık nedenleri ile bu ameliyatları yapmıştım. Yapmak istemememin nedeni ise; kişiyi sadece estetik amaçla az da olsa sakat bırakmak benim etik değerlerime tam olarak uymamaktadır. Ayaküstünde damarlı ve kemiksi bir görünüm hastayı rahatsız ederse, ayak fonksiyonunu bozmadan, hastaya zarar vermeden yağ enjeksiyonu yapılabilir. Yağ olmazsa hazır dolgu maddeleri ile de iyi sonuç almaktayız. Ayakların genç ve estetik görünüme kavuşması için yüzde kullandığımız lazer ya da diğer teknolojileri kullanmak da iyi sonuçlar verir. Eğer varisler ayak ve bilek bölgesinde rahatsızlık veriyorsa bir ya da iki seansla tedavi etmek mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estetik ayaklar için parmak kısaltmak doğru mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN