Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl geçer?

Giriş Tarihi: 28.2.2015 14:51 Güncelleme Tarihi: 15.9.2015 17:41
Böbrek ağrısı nasıl geçer?

Kaburgalarımızın alt bölgesinde yer alan karın duvarlarının olduğu yerden başlayan ve bazen kasıklara doğru yayılan ağrılara denir. Peki ağrısı nasıl geçer?

ağrıları nadir olmakla beraber bazen başladığı bölümden karın ortalarına doğru bir ilerleyiş gösterebilmektedir. Beklenmeyen bir anda aniden başlayan ağrılar, daha sonradan sızlama şeklinde devam eder. Böbrek ağrıları temelde nefrit ve böbrek üstü bezi hormonları olarak ikiye ayrılır;

Nefrit; en net biçimiyle böbreklerin iltihaplanması durumudur. Böbreklerin iltihaplanmasıda genel olarak iki şekilde görülür. Akut iltihaplanmalar, yoğun baş ağrısı, bel ağrısı, titremeler, ani kusmalar gibi belirtilerle kendisini gösterebilir. Halsizlik durumu ve kişinin kendisini iştahsız hissetmesinden dolayı idrarında da bir miktar azalma meydana gelir. Akut nefrit, bazı bulaşıcı özellikle, kızamık, grip, tifo, kabakulak, sinüzit rahatsızlıklardan sonra kendisini gösterebilir. Bu rahatsızlıkların ilerleyişi esnasında vücuda bulaşan virüslerin toksinlerini ıtrah etme esnasında böbreklerde bozulma meydana gelebilir. Bunların yanı sıra, arsenik, cıva ve kurşun gibi zehirli maddeler de böbreklerin iltihaplanmasına ve nefrit durumunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Nefrit rahatsızlığını hazırlayıcı nedenlerin başında genelde herkesin çok fazla önemsemediği üşütmenin de payı büyüktür. Nefrit rahatsızlığının tedavisi için böbreği kendi halinde rahatlamaya bırakmak ve vücuttaki kanı dezenfekte edecek bazı tedaviler uygulamak gerekmektedir. Nefrit rahatsızlığına yakalanmış kişilerin, tuzsuz, yağsız, etsiz ve şekerli bir diyet uygulaması da zorunludur.

Böbrek üstü bezi tarafından salgılanan maddeler; mineralkortikoid, aldostreron, glükortikoid ve cinsiyet hormonları başta olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Mineralkortikoid hormonları vücudumuzdaki su ve tuz metabolizmasının, glükokortikoid hormonlar ise karbonhidrat metabozlizmasının düzenlenmesinde önemli role sahiptirler. Kortizon böbrek üstü bezleri tarafından vücuda salgılanan ve yapıca oldukça karmaşık kabul edilen bir madde de kortikoiddir. Kortikoid maddesinden, romatizma yüzünden meydana çıkan ateş, romatoid artrit ve poliartrit gibi durumlarda tedavi amacıyla yararlanılmaktadır. Fakat bu ilaçların tedavi edici özellikleri çok kuvvetli değildir. Yalnızca kişinin o sırada çektiği ağrıları dindirmeyi sağlar. Günümüzde kortizon tedavisinden daha çok etkili ve yan etkileri kortizon tedavisine göre bir hayli azaltılmış yeni tedavi yöntemleri bulunmuştur. Prednison ve prednisolon hormonları içeren ilaçlar vücudun sutuz dengisini korumaktadır. Kortizon ise sindirim yoluyla çok hızlı emildiği için vücutta hidrokortizon haline gelerek dengeyi bozmaktadır.

Andrenokortikotropin veya kısaca ACTH adı verilen hormon ise böbrek üstü bezine uyarıcı etki oluşturarak hidrokortizon hormonunun salgılanmasına neden olur. Böbrek üstü bezleri ile hipofiz bezleri bu olayda birlikte rol alırlar. Kan içerisinde kortizon miktarı yükselirse hipofiz bezine baskı uygulayarak ACTH salgılanmasına ara verir. Bununla birlikte kortizon salgısında da azalma oluşur.

nedenleri

Hastaların yoğun olarak böbrek ağrısı çekmesinin nedenleri;
- Böbrek içerisinde kum olmasından,
- Böbrek içerisinde taş olmasından,
- Nefrit rahatsızlığından (böbrek iltihaplanması),
- İdrar yollarının iltihaplanmasından dolayı olmaktadır.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir

böbreklerde ağrıBöbreklerinde ağrı hisseden kişiler mutlaka bol su tüketmelidirler. Bunun yanında soğuk havalarda üşütmeyi engellemek için özellikle ayaklarını sıcak tutmaya özen göstermelidirler. Gerçek limondan hazırlanmış olan taze limonata böbreklerde mevcut ağrı varsa onu dindirir ve böbreklerde taş oluşumunu minumum seviyeye getirir. Böbrekleriniz ağrıdığı veya sızladığı zaman üzerine sıcak su torbaları yardımıyla pres yapma (bastırma) yöntemi de oldukça yararlıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbrek ağrısı nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN